Witamy w Damallsvenskan – Växjö

DLDeCn9XoAENhJT

Fot. VDFF

W ostatnich latach nową tradycją w szwedzkiej piłce stało się świętowanie mistrzostwa czy awansu nie na murawie, a w szatni, w restauracji lub przed telewizorem. W takiej właśnie scenerii oba dotychczasowe tytuły wywalczyły na przykład piłkarki Linköping, a dziś w ich ślady poszedł pierwszy przyszłoroczny beniaminek Damallsvenskan – Växjö DFF. Porażka Assi z Mallbacken oznacza bowiem tyle, że bez względu na rezultaty pozostałych do rozegrania spotkań, klub ze Småland będziemy oglądać wiosną w krajowej elicie.

Gratulując wywalczonego w naprawdę spektakularnym stylu awansu, nie sposób nie wspomnieć o tych, które w największym stopniu się do niego przyczyniły. Jedną z takich piłkarek była z pewnością Frida Boriero, przez którą zarówno wiosną, jak i jesienią przechodziła zdecydowana większość ofensywnych akcji Växjö. W wielu meczach to właśnie pozyskana przez rozpoczęciem sezonu z Hovås Billdal pomocniczka była prawdziwym mózgiem drużyny i wprost nie możemy się doczekać jej bojów z pierwszoligowymi rywalkami. W drugiej linii swoją robotę wykonała także doskonale rozumiejąca się z Boriero inna piłkarka pochodząca z Västergötland Malin Fors, a za strzelanie goli odpowiedzialna była przede wszystkim pewnie zmierzająca po drugą z rzędu koronę królowej strzelczyń zaplecza ekstraklasy Anna Anvegård, dzielnie wspierana przez Sofię Johansson oraz Ugandyjkę Ritę Kivumbi. Choć w obecnych rozgrywkach Växjö może pochwalić się najbardziej szczelną defensywą w Elitettan, to właśnie do gry formacji obronnej w kilku tegorocznych spotkaniach mieliśmy zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń. Trzy bardzo młode stoperki oraz fińska golkiperka Kreeta-Liisa Yli-Säntti z tygodnia na tydzień prezentowały się jednak coraz pewniej i gdyby nie dwie pechowe interwencje podczas meczu z AIK, ich jesienne statystyki wyglądałyby jeszcze bardziej spektakularnie. Dziś jednak nie czas i miejsce na to, aby analizować błędy, bo pierwszy w historii awans do ekstraklasy należy świętować hucznie.

Växjö DFF – witamy w Damallsvenskan!

Tych, którzy chcieliby nieco bliżej poznać lub przypomnieć sobie sylwetkę klubu z Växjö, zapraszam do archiwalnych tekstów, które znajdziecie tu i tu. Zapewniam, że warto, gdyż z wielu powodów jest to drużyna absolutnie wyjątkowa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s