Kadra na Łotwę i Islandię

seger_asllani

Tak gratulują sobie liderki szwedzkiej kadry w pandemicznej rzeczywistości (Fot. Bildbyrån)

Rok 2020 to taki czas, w którym wszystko wydaje się zaprzeczać dotychczas panującym regułom. Gdyby jeszcze kilka miesięcy temu ktoś powiedział nam, że konferencja selekcjonera reprezentacji Szwecji z ogłoszeniem kadry na kluczowy dwumecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy nie wywoła przesadnego zainteresowania, najpewniej nie potraktowalibyśmy takiej osoby poważnie. W ostatnim czasie wszystko wywróciło się jednak o sto osiemdziesiąt stopni, w efekcie czego dziś z równym zainteresowaniem jak Petera Gerhardssona, słuchaliśmy niepokojących doniesień z kolejnych krajów Europy. Na chwilę obecną wydaje się, że mecze z Łotwą i Islandią odbędą się zgodnie z harmonogramem, ale z drugiej strony jesienny, piłkarski lockdown przynajmniej w kilku krajach z godziny na godzinę staje się coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Żeby nie szukać daleko, swoje ligowe rozgrywki czasowo wstrzymała chociażby Islandia, co z pewnością mocno zaburzyło trenerowi Haukssonowi i niektórym jego kadrowiczkom plan przygotowań do decydującej, kwalifikacyjnej batalii.

Póki co skupmy się jednak na kwestiach czysto piłkarskich, gdyż wyłącznie na nie mamy jakikolwiek wpływ. A tutaj sprawy mają się tak, że – zgodnie zresztą z przewidywaniami – selekcjoner Gerhardsson postanowił nie eksperymentować i na październikowy dwumecz powołał niemal identyczną kadrę jak na wrześniowe starcia z Węgrami i Islandią. Jedyną zmianą w porównaniu z ostatnim zgrupowaniem jest powrót do reprezentacji Hanny Glas, która zdążyła już wrócić do optymalnej dyspozycji po niegroźnym urazie z początku sezonu. O tym, że defensorka monachijskiego Bayernu rzeczywiście znajduje się na fali wznoszącej, zdążyliśmy się zresztą przekonać regularnie oglądając transmisje niemieckiej Bundesligi. Poza tym, zaproszenie na zgrupowanie do Göteborga otrzymał dokładnie ten sam zestaw piłkarek, który w dwóch poprzednich meczach zapewnił nam cztery punkty w eliminacyjnej tabeli.

Co o zbliżających się wyzwaniach sądzi sam selekcjoner? Cieszę się, że mogę dziś ogłosić kadrę, która już za chwilę może nam zapewnić bilety na EURO 2022 w Anglii. Pamiętamy, że nasz los jest wyłącznie w naszych rękach, a to wszystko dzięki naszym dotychczasowym wynikom. To dzięki nim stoimy przed szansą przyklepania awansu na własnym stadionie, a takie sytuacje zarówno trenerzy, jak i zawodniczki lubią najbardziej – powiedział Peter Gerhardsson. I jak to często bywa, trudno z jego słowami polemizować.

W uzupełnieniu wypowiedzi selekcjonera przypomnijmy jedynie, że komplet punktów w październikowych meczach zagwarantuje nam zwycięstwo w grupie F, a co za tym idzie awans na EURO 2022. W przypadku zwycięstwa z Łotwą i niskiego remisu (0-0 lub 1-1) przeciwko Islandii, pierwsze miejsce w tabeli będziemy mogli zapewnić sobie pokonując za nieco ponad miesiąc Słowację w ostatnim meczu eliminacji. Wysoki remis lub porażka w starciu z Islandkami oznacza, że aby wygrać grupę, będziemy musieli liczyć na potknięcie podopiecznych Jona Thora Haukssona w rywalizacji ze Słowaczkami lub Węgierkami. Oczywiście, istnieje także szansa bezpośredniego awansu z tabeli drugich miejsc, ale nią póki co lepiej w ogóle nie zaprzątać sobie głowy. Tym bardziej, że wciąż nie wiadomo kiedy zakończy się rywalizacja w pozostałych grupach.


Kadra na Łotwę i Islandię:

Bramkarki: Jennifer Falk (Göteborg), Emma Holmgren (Uppsala), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Nathalie Björn (Rosengård), Magdalena Eriksson (Chelsea), Nilla Fischer (Linköping), Hanna Glas (Bayern), Amanda Ilestedt (Bayern), Jessica Samuelsson (Rosengård), Linda Sembrant (Juventus)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Real), Filippa Curmark (Göteborg), Lina Hurtig (Juventus), Julia Roddar (Göteborg), Olivia Schough (Djurgården), Caroline Seger (Rosengård), Julia Zigiotti (Göteborg)

Napastniczki: Anna Anvegård (Rosengård), Stina Blackstenius (Göteborg), Rebecka Blomqvist (Göteborg), Pauline Hammarlund (Göteborg), Sofia Jakobsson (Real), Loreta Kullashi (Eskilstuna), Mimmi Larsson (Rosengård)


Terminarz kadry:

22. października, godz. 18:45: Szwecja – Łotwa (Göteborg)

27. października, godz. 18:30: Szwecja – Islandia (Göteborg)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s