3. kolejka – zapowiedź

simonsson

Therese Simonsson wpisywała się na listę strzelczyń w obu dotychczasowych meczach Umeå (Fot. Bildbyrån)

Dziewięć ligowych kolejek w nieco ponad miesiąc – tak wygląda w najbliższych tygodniach rozkład jazdy Damallsvenskan. Ten prawdziwy maraton, który miejmy nadzieję uda się nam szczęśliwie dokończyć, zainaugurują dziś wieczorem piłkarki z Umeå i Örebro. Oba zespoły były przed rozpoczęciem rozgrywek wymieniane wśród potencjalnych kandydatów do spadku i choć po pierwszych dniach tegorocznej kampanii w obu obozach zapanował delikatny optymizm, to nie ma wątpliwości, że za kilka godzin w Västerbotten obejrzymy klasyczny mecz o sześć punktów. Jego wynik pozostaje oczywiście wielką niewiadomą, a o zwycięstwie jednej ze stron może przesądzić chociażby dyspozycja dnia lub przebłysk geniuszu którejś z liderek, jak Dahlkvist czy Simonsson po stronie Umeå lub Farquharson w ekipie gości. Warto mięć na uwadze również to, że jak dotąd obie ekipy znacznie lepiej prezentowały się w ofensywie niż w defensywie, co również może, choć absolutnie nie musi, okazać się istotnym czynnikiem.

Piątek przyniesie nam powrót do gry dwóch głównych kandydatów do mistrzostwa. Teoretycznie łatwiejsze zadanie wydaje się mieć Göteborg, który z Växjö powinien poradzić sobie pomimo ogromnych problemów z kontuzjami w formacji obronnej (na mniej lub bardziej poważne urazy narzekają między innymi Kollmats, Schmidt i Berglund). Formę Rosengård sprawdzi natomiast Eskilstuna i jeśli piłkarki z Malmö wyjdą z tej batalii zwycięsko (choćby znów w stosunku 1-0), to u progu ligowego maratonu pewnie ustawią się na pole position wyścigu o kolejny tytuł do klubowej gabloty. Statystyka jest w tej materii sprzymierzeńczynią Rosengård, bo jeśli ma się w kadrze takie strzelby jak Larsson, Imo, czy Anvegård, to można w ciemno zakładać, że przynajmniej jedna z nich musi wreszcie odpalić.

I na koniec tej piłkarskiej wyliczanki sobota, która przyniesie nam przede wszystkim kolejną odsłonę walki Uppsali z naginaniem praw logiki. Te mówiły nam, że drużyna prowadzona przez Jonasa Valfridssona nie będzie miała czego szukać w pierwszoligowych realiach, ale póki co absolutny beniaminek wciąż nie zaznał w najwyższej klasie rozgrywkowej goryczy porażki. Czy stanie się to za sprawą Piteå? W Norrbotten od lat szukają skutecznej napastniczki, ale z drugiej strony Jakobsson, Karlernäs i Da Silva wielokrotnie udowadniały już, że wcale nie musi to być problemem. Interesujące zawody czekają nas także w Linköping, gdzie nieoczekiwany lider podejmie Djurgården. O drużynie ze stolicy napisano już chyba wszystko, ale pomimo tego nikt nie potrafi postawić w jej przypadku konkretnej diagnozy. W obozie LFC oglądają się jednak przede wszystkim na siebie i liczą na to, że Frida Maanum do spółki z Ebere Orji skutecznie wybiją z głowy marzenie o zwycięstwie jeszcze jednemu rywalowi. A szczelna, dowodzona przez wreszcie wolną od kontuzji Nillę Fischer defensywa, ma w tym dodatkowo pomóc. Trzech, dających tak bardzo wyczekiwany oddech punktów, mocno potrzebują także w Vittsjö oraz w Kristianstad. Oba kluby ze Skanii rozpoczęły bowiem tegoroczny sezon od dwóch porażek i jeszcze jedno potknięcie mogłoby oznaczać pozostanie w niebezpiecznych rejonach tabeli na dłużej, a to zawsze jest scenariusz, którego ze wszystkich sił chce się uniknąć.


Zestaw par 3. kolejki:

omg3_01

omg3_02

omg3_03

omg3_04

omg3_05

omg3_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s