Czas odpowiedzi

sdltd4e64aa-nh

Jesienią to Göteborg górował nad Rosengård (Fot. Björn Larsson Rosvall)

Podbudowany zdobyciem Pucharu Szwecji Göteborg jedzie na teren, na którym jeszcze nigdy w historii nie wygrał meczu o stawkę. Rosengård pała żądzą rewanżu za ostatnią kolejkę sezonu 2018, kiedy to gole Rebecki Blomqvist oraz Julii Zigiotti w doliczonym czasie gry po raz pierwszy od wielu lat zamknęły przed najbardziej utytułowanym szwedzkim klubem wrota Ligi Mistrzyń. Dwa zespoły, którym – trochę wbrew nordyckiej szkole futbolu – piłka przy nodze absolutnie nie przeszkadza w grze, dwaj charyzmatyczni trenerzy, którzy nigdy nie gryzą się w język i wreszcie 22 piłkarki, którym w niedzielne popołudnie przyświecać będzie jeden cel – zwycięstwo. Mecz na Malmö IP nie wymaga chyba żadnej dodatkowej reklamy, ale nie zapominajmy, że trochę w jego tle odbędzie się w najbliższych dniach jeszcze pięć innych meczów, a każdy z nich ma potencjał, aby stać się wspaniałym, piłkarskim spektaklem.

Całą zabawę zaczniemy już dziś wieczorem, gdy na nowoczesnej Myresjöhus Arenie Växjö podejmie mocno podbudowane ostatnim zwycięstwem Vittsjö. W potyczce z Linköping drużyna Thomasa Mårtenssona pokazała się z tak dobrej strony, że najwięksi optymiści w północnej Skanii zaczęli już nawet snuć wizję europejskich pucharów na wsi nieopodal Hässleholm. Do realizacji takiego scenariusza jeszcze oczywiście bardzo daleka droga, ale przy takiej postawie ofensywnego tercetu Markstedt – Almqvist – De Jongh absolutnie każdy rywal wydaje się być w zasięgu Vittsjö. W Småland pocieszają się jednak tym, że Växjö na własnym boisku przegrywać nie zwykło, a dwa mecze z czystym kontem z rzędu dodały wszystkim wiary, że nawet w obliczu tak poważnych problemów z optymalnym zestawieniem formacji defensywnej da się zagrać na zero z tyłu. Czy mur postawiony przez Jennie Nordin i bliźniaczki Karlsson nie da się skruszyć także ofensywie ze Skanii? Odpowiedź na to niewątpliwie frapujące pytanie poznamy już za kilkanaście godzin.

Nieco dłużej przyjdzie nam czekać na powrót na murawę piłkarek Kristianstad, które szansy na odkucie się po pechowo przegranym finale pucharu poszukają w niedzielę na stołecznym Stadionie Olimpijskim.  Sporo do udowodnienia samym sobie mają jednak także sztokholmianki, które w miniony weekend zapisały wprawdzie na swoim koncie pierwsze tej wiosny ligowe zwycięstwo, ale ich dyspozycja w meczu przeciwko beniaminkowi z Kungsbacki była daleka od oczekiwanej. Początek sezonu pokazał, że w trudnych chwilach Joel Riddez zawsze może liczyć na błysk geniuszu duetu Schough – Jalkerud, ale w stolicy liczą na to, że do wspomnianej dwójki ze zwyżkującą formą dołączą niebawem Ogonna Chukwudi oraz Malin Diaz. A gdyby jeszcze zbiegło się to w czasie z eksplozją talentu Tilde Lindwall, to sympatycy DIF byliby już chyba w pełni ukontentowani. Nieco inne zmartwienia mają za to w Kristianstad, gdzie na problemy zdrowotne w początkowej fazie sezonu narzekają dwie niezwykle istotne dla siły ofensywnej KDFF piłkarki – Svava Ros Gudmundsdottir oraz Evelina Duljan.

Po nieco dłuższej, przymusowej przerwie wracają na ligowe boiska dwa kluby, które w poprzedniej kolejce pauzowały. Limhamn Bunkeflo poszuka pierwszych w sezonie punktów, podejmując na własnym stadionie mocno podrażnioną ostatnią porażką Eskilstunę i zdecydowanie nie będzie w tym starciu faworytem. Z diametralnie innej pozycji przystąpią natomiast do swojego meczu mistrzynie z Piteå, choć akurat one – jak mało kto – powinny na beniaminka z Kungsbacki uważać. Bezpośrednia potyczka Linköping z Örebro będzie dla obu zespołów szansą na odbudowę morale w klubowej szatni po ubiegłotygodniowych klęskach i choć to gospodynie wydają się być naturalnymi kandydatkami do wywalczenia w tej batalii kompletu punktów, to piłkarek z Behrn Areny w tym zestawieniu lekceważyć w żadnym razie nie wolno. Oczywiście pod warunkiem, że Frida Abrahamsson z Linnéą Svensson wyciągnęły właściwe wnioski z lekcji udzielonej w minioną sobotę przez profesorki futbolu z Malmö.

Zestaw par 4. kolejki:

omg4_01

omg4_02

omg4_03

omg4_04

omg4_05

omg4_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s