Czy faworyci znów zabłysną?

contentmedium

W poprzedniej serii spotkań, każde z ośmiu meczów fazy grupowej Pucharu Szwecji zakończyło się zwycięstwem wyżej rozstawionego zespołu. Czy oznacza to, że faworyci postanowili rozstrzygnąć kwestię awansu do półfinału wyłącznie we własnym gronie? Niewykluczone, ale aby tak się stało, w ten weekend muszą oni raz jeszcze odeprzeć atak ze strony ambitnych i niemających wiele do stracenia rywali. W teorii nie ma nic prostszego niż udowodnienie swojej boiskowej wartości na tle teoretycznie słabszego rywala, ale w praktyce bywa z tym bardzo różnie, o czym niedawno przekonała się chociażby Barcelona. Czy któryś ze szwedzkich potentatów również otrzyma w najbliższych godzinach bolesną lekcję piłkarskiej pokory? Rachunek prawdopodobieństwa podpowiada, że taki scenariusz jest naprawdę całkiem realny.

Co ciekawe, jednym z zespołów, który może mieć w sobotę bardzo ciężką przeprawę, jest prowadzony przez Olofa Unogårda Linköping. Drużyna wzmocniona w zimowym okienku transferowym kilkoma reprezentantkami Szwecji rozpoczęła pucharowe zmagania od stosunkowo pewnego zwycięstwa nad trzecioligowym Jitexem Möldnal, ale możemy się spodziewać, że Växjö podniesie faworytkom poprzeczkę zdecydowanie wyżej. Czy Kosovare Asllani raz jeszcze okaże się bohaterką ekipy z Östergötland? A może sposób na zatrzymanie najbardziej wszechstronnej szwedzkiej dziesiątki znajdzie defensywa ze Småland? Przekonamy się niebawem, ale bez względu na końcowy rezultat, na murawie Areny Linköping będzie bardzo, bardzo ciekawie.

Emocji nie powinno zabraknąć także w starciach derbowych. Po siedmiu golach na inaugurację fazy grupowej, Kristianstad wydaje się zdecydowanym faworytem potyczki z Limhamn Bunkeflo, ale Elisabet Gunnarsdottir musi liczyć na to, że dwie islandzkie strzelby i tym razem będą strzelać celnie. Na skuteczność swoich napastniczek liczą także fani Hammarby, którzy mają nadzieję, że kwestia pierwszego miejsca w grupie trzeciej rozstrzygnie się dopiero podczas marcowego starcia Bajen z mistrzyniami z Piteå. Aby tak się stało, w niedzielne popołudnie trzeba będzie jednak rozstrzygnąć na swoją korzyść derby stolicy z AIK i choć piłkarki z Södermalm są chyba minimalnymi faworytkami w tym zestawieniu, to nie od dziś wiemy, że starcia dwóch sztokholmskich klubów zawsze wymykają się jakimkolwiek regułom. No, może poza jednym przypadkiem, ale – na szczęście dla Hammarby – nie o nim dziś rozmawiamy.

Emocji nie powinno zabraknąć także w Uppsali, gdzie przed tygodniem drugoligowiec był o zaledwie kilkadziesiąt sekund od sprawienia nie lada sensacji. Co nie udało się przeciwko Djurgården, ma jednak udać się przeciwko Eskilstunie i choć podopieczne Magnusa Karlssona zainaugurowały grupowe zmagania równie pewnym, co prestiżowym zwycięstwem nad Örebro, w Uppsali nikt nie zamierza poddawać się bez walki. Celem klubu z Eliettan niezmiennie pozostaje ugranie przynajmniej kilku punktów na przeciwniczkach z wyższej klasy rozgrywkowej, a poprzednia seria spotkań pokazała ponad wszelką wątpliwość, że nie są to wcale marzenia pozbawione realnych przesłanek. Jutro może nawet być o tyle łatwiej niż przed tygodniem, że w kadrze Eskilstuny nie ma Ariam Berhane, która jak wiemy lubi strzelać zwycięskie gole w doliczonym czasie gry, o czym z kolei w niedziele wieczorem mogą przekonać się sympatycy Örebro. Beniaminek Damallsvenskan udaje się bowiem do Sztokholmu, gdzie wyjątkowo na Tele2 Arenie stanie w szranki z faworyzowanym Djurgården.

Pucharowy weekend:

Grupa A: Jitex – Göteborg (sob., godz. 14), Linköping – Växjö (sob., godz. 15)

Grupa B: Kalmar – Rosengård (sob., godz. 15), Kristianstad – LB 07 (sob., godz. 15)

Grupa C: Ljusdal – Piteå (niedz., godz. 13), Hammarby – AIK (niedz., godz. 13)

Grupa D: Uppsala – Eskilstuna (sob., godz. 14), Djurgården – Örebro (niedz., godz. 18)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s