Kadra na Puchar Algarve

Fotboll, Dam, Infšr VM-kval, Sverige, TrŠning

Szwedzka kadra ponownie zawita na portugalskie boiska (Fot. SvFF)

Początek roku w szwedzkim futbolu upływa nam stosunkowo spokojnie. Trzęsienia ziemi nie przyniosły nam bowiem ani weekendowe potyczki pucharowe, ani zakończona przed chwilą konferencja selekcjonera kadry narodowej, podczas której Peter Gerhardsson ogłosił nazwiska 24 piłkarek powołanych na lutowo-marcowy Puchar Algarve. Rozgrywany cyklicznie na portugalskiej ziemi turniej towarzyski jest w tym roku kolejnym etapem przygotowań do francuskiego mundialu i choć możemy się spodziewać, że walka o miejsce w reprezentacji trwać będzie do ostatniego momentu, to dzisiejsze wybory selekcjonera dają nam pewną wskazówkę, co do tego, jak może wyglądać szwedzka kadra na najważniejszy turniej czterolecia.

Wśród bramkarek absolutnie niepodważalna jest pozycja nieobecnej na styczniowym zgrupowaniu Hedvig Lindahl (golkiperka Chelsea rzecz jasna wraca teraz do kadry), ale powołania dla Zeciry Musovic oraz Cajsy Andersson mogą sugerować, że to właśnie te zawodniczki są na ten moment pierwszą i drugą alternatywą na tej pozycji. Możemy być jednak pewni, że sztab szkoleniowy będzie bacznie przyglądać się wiosennym zmaganiom na boiskach Damallsvenskan i niewykluczone, że na przykład Emma Holmgren lub Jennifer Falk mocno zamieszają w tej nieoficjalnej hierarchii. Jeśli chodzi o piłkarki z pola, na uwagę zasługuje fakt, że zaufanie selekcjonera ponownie zaskarbiły sobie Julia Zigiotti oraz Madelen Janogy. Obie te piłkarki pokazały się z dobrej strony nie tylko na zimowym obozie w RPA, ale również w pierwszej kolejce fazy grupowej Pucharu Szwecji, co najwyraźniej nie uszło uwadze sztabowi reprezentacji. I jest to niewątpliwie dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych. Te nieco gorsze wieści przedstawiają się tak, że z powodu mniej lub bardziej poważnych urazów w kadrze na Puchar Algarve nie znalazły się Anna Oskarsson, Jessica Samuelsson, Julia Roddar oraz Fridolina Rolfö. Występ żadnej z nich na mistrzostwach świata nie jest jednak z powodów zdrowotnych wykluczony.

Podsumowując dzisiejszą konferencję, Peter Gerhardsson zaznaczył, że – podobnie jak w ubiegłym roku – podczas portugalskiego tournée da szansę gry wszystkim powołanym przez siebie piłkarkom. Terminarz wygląda tak, że pomiędzy pierwszymi dwoma meczami mamy bardzo mało czasu, więc oczywiście będziemy korzystać w nich z wielu zawodniczek … w zasadzie ze wszystkich. Nieco dłuższa przerwa przed meczem rankingowym otwiera nam zdecydowanie więcej możliwości i pozwala na spokojnie przetestować kilka opcji – powiedział selekcjoner i zaznaczył, że nie może się doczekać początku zgrupowania. Temu ostatniemu trudno się zresztą dziwić, w końcu nie codziennie przygotowuje się kadrę do występu na mundialu.


Kadra na Puchar Algarve:

Bramkarki: Cajsa Andersson (Piteå), Hedvig Lindahl (Chelsea), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Sandra Adolfsson (Vittsjö), Jonna Andersson (Chelsea), Nathalie Björn (Rosengård), Mia Carlsson (Kristianstad), Magdalena Eriksson (Chelsea), Nilla Fischer (Wolfsburg), Hanna Glas (PSG), Amanda Ilestedt (Turbine), Linda Sembrant (Montpellier)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Linköping), Hanna Folkesson (Djurgården), Lina Hurtig (Linköping), Elin Rubensson (Göteborg), Olivia Schough (Djurgården), Caroline Seger (Rosengård), Julia Zigiotti (Göteborg)

Napastniczki: Anna Anvegård (Växjö), Stina Blackstenius (Linköping), Sofia Jakobsson (Montpellier), Madelen Janogy (Piteå), Mimmi Larsson (Linköping)


Terminarz Pucharu Algarve:

27. lutego; godz. 17:45: Szwecja – Szwajcaria (Faro-Loule)

1. marca; godz. 17:45: Portugalia – Szwecja (Albufeira)

6. marca – mecz rankingowy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s