21. kolejka – zapowiedź

Fotboll, Damallsvenskan, VŠxjš - PiteŒ

W Piteå wszyscy mają świadomość ogromnej szansy (Fot. SvFF)

Jeszcze tylko dwie kolejki, jeszcze tylko dwanaście meczów i wszystko stanie się jasne. I bez względu na to jak będą brzmieć odpowiedzi na zadawane właściwie nieprzerwanie od połowy kwietnia pytania, szalony sezon 2018 w Damallsvenskan i tak zapamiętamy na długie lata. Nie ma jednak wątpliwości, że dla niektórych klubów będzie on szczególnie wyjątkowy. Jak bardzo? Kiedy poznamy mistrza? Kto będzie drugim spadkowiczem? Jaką kolejność zajmą drużyny na podium i kto w ogóle na nim stanie? Bądźcie czujni, gdyż tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w najmniej oczekiwanym momencie. Od jutra do 27. października ligowa karuzela będzie się kręcić w dawno niewidzianym tempie, a więc usiądźmy wygodnie w fotelach lub na stadionowych krzesełkach i rozkoszujmy się tą finałową przejażdżką. Niech się dzieje!

Mecz kolejki: Rosengård vs Piteå. Ten mecz doczeka się oczywiście osobnej zapowiedzi, bo wbrew pozorom taki dzień nie zdarza się każdej jesieni. Dla Piteå to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie w stuletniej historii klubu i zarazem gra o nieśmiertelność dla tej grupy piłkarek. Dla Rosengård natomiast ostatnia szansa, aby po raz trzeci z rzędu rzędu nie kończyć sezonu bez najcenniejszego trofeum. Poniedziałek, 18:30, Malmö IP – tam będą dziać się rzeczy wielkie!

Wydarzenie kolejki: gra o spokój. W teorii wszystko wydaje się proste: Djurgården potrzebuje przynajmniej remisu z Linköping, a Växjö nie może pozwolić sobie na porażkę z Hammarby. Zwycięstwo na Myresjöhus Arenie zapewni z kolei spokojną sobotę piłkarkom Bajen. Najbardziej zamieszane w całą tę walkę o ligowy byt wydają się zespoły Vittsjö oraz Limhamn Bunkeflo, ale one również mają swój los we własnych rękach. Na pewno 21. kolejka zagwarantuje pozostanie w Damallsvenskan na kolejny sezon przynajmniej jednemu z wymienionych klubów, ale z prawdopodobieństwem bliskim pewności możemy założyć, że sytuacja podczas najbliższego weekendu będzie niesłychanie dynamiczna. Warto więc odłożyć póki co kalkulatory i … niech każdy zagra najlepiej jak potrafi. Dla siebie i dla swojej drużyny, która do utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej może potrzebować właśnie tego jednego, udanego zagrania.

Zagadka kolejki: czy arena w Kristianstad pozostanie niezdobyta? Mój dom – moja twierdza – mogą z dumą mówić o swoim stadionie piłkarki Kristianstad. Od chwili, gdy siedem miesięcy temu Peter Gerhardsson dokonał uroczystego otwarcia nowej areny we wschodniej Skanii, żadna drużyna (rzecz jasna z wyjątkiem gospodyń) nie opuszczała jej z kompletem punktów. Terminarz ułożył się tak, że jako ostatni próbę zdobycia trudnego terenu w Kristianstad podejmie Göteborg i choć KGFC nie miał w ostatnich latach dobrej passy w potyczkach z tym rywalem, to jutrzejsze starcie będzie ze wszech miar wyjątkowe. Obie ekipy wciąż pozostają bowiem w grze o europejskie puchary, a wynik sobotniej rywalizacji może determinować kto ostatecznie się z niej wypisze (grozi to obu klubom). Czy Moa Olsson, która jak dotąd była zdecydowanie najsłabszym ogniwem w talii Elisabet Gunnarsdottir znajdzie sposób na powstrzymanie rozpędzonej jak strzała Rebecki Blomqvist? A może Amanda Edgren z Ogonną Chukwudi podobnie jak przed tygodniem nastrzelają tyle, że do zwycięstwa gospodyń nie będzie konieczna bezbłędna gra w defensywie? Co by się nie działo, wielkich emocji z pewnością możemy się spodziewać, a o to przecież nam właśnie chodzi.

21369409_10155745016527769_9081762583175339381_n-768x612

Sanne Troelsgaard strzeliła jedynego gola podczas nocnego meczu w Kirunie (Fot. Jörgen Sköld)

Piłkarka pod lupą: Sanne Troelsgaard. Nikt nie ma wątpliwości, że jest jedną z najlepszych piłkarek biegających obecnie po boiskach Damallsvenskan. W poniedziałek będzie jednak miała okazję udowodnić, że jest TĄ najlepszą. To właśnie takie wydarzenia oddzielają zawodniczki dobre od wybitnych, a Troelsgaard z pewnością ma ambicję, aby po zakończeniu długiej i owocnej kariery zaliczano ją do tej drugiej grupy. Wiosną to jej gol przesądził o zwycięstwie podopiecznych Jonasa Eidevalla w dalekiej Kirunie. Czy na zdecydowanie bardziej jej znanym Malmö IP także to ona będzie bohaterką? Jeśli tak, to w Skanii będzie po latach wspominana w jednym rzędzie z takimi legendami jak Marta czy Therese Sjögran. Prawda, że jest o co grać?

Zestaw par 21. kolejki:

omg21_01

omg21_02

omg21_03

omg21_04

omg21_05

omg21_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s