Szczęście Rosengård, przygoda Linköping

Doa3mQYXoAAgFnQ

Format Ligi Mistrzyń jest jaki jest, więc jeśli przyszło ci znaleźć się wśród zespołów nierozstawionych, to możesz być w zasadzie pewny, że w następnej rundzie czeka cię interesująca przygoda. Z takim nastawieniem na losowanie 1/8 finału jechali przedstawiciele wciąż aktualnego mistrza Szwecji i trzeba powiedzieć, że się nie zawiedli. We francuskiej stolicy piłkarki z Linköping faworytkami oczywiście nie będą, ale okazja do zmierzenia się z dwukrotnym finalistą LM nie trafia się w końcu codziennie. Do europejskiej metropolii wybierze się również Rosengård Jonasa Eidevalla, który jednak w przeciwieństwie do LFC przystąpi do rywalizacji o ćwierćfinał w roli faworyta. Na drodze klubu ze Skanii do najlepszej ósemki staje bowiem Slavia Praga.

Wróćmy jednak do Linköping, gdyż w Östergötland na nieco ponad dwa tygodnie przed pierwszym meczem 1/8 finału problemów nie brakuje. Największe dotyczą rzecz jasna obsady bramki, w której wczoraj stanąć musiała … debiutująca w ogóle w seniorskiej piłce Julia Nyström. Siedemnastolatka na co dzień występuje oczywiście w zespole młodzieżowym i w nieformalnym zestawieniu byłaby najpewniej golkiperką numer pięć, ale Olof Unogård z różnych przyczyn nie może aktualnie skorzystać z usług między innymi Labbé, Carlén czy Haglund. Kontuzje nie omijają także pozostałych formacji, o czym boleśnie przekonała się ostatnimi czasy chociażby Johanna Rasmussen (na szczęście w jej przypadku nie sprawdziły najgorsze przypuszczenia mówiące o naruszeniu więzadeł). Czy zatem tak osłabiona i porozbijana drużyna ma szansę podjąć walkę z ekipą Emmy Berglund i Hanny Glas? Czemu nie! Pamiętajmy, że nie tak dawno PSG w dużym stopniu dzięki kilku przychylnym decyzjom szwedzkiej sędzi oraz nadmiernemu respektowi ze strony zawodniczek mistrza Norwegii w rewanżu poradził sobie w dwumeczu z Lillestrøm. Dodatkowym atutem ekipy z Östergötland będzie również fakt, iż presja w tej rywalizacji będzie w całości po stronie Francuzek. W końcu klub aspirujący do tego, aby wreszcie zdetronizować Lyon i stać się w ten sposób numerem jeden w Europie, powinien bez większych turbulencji przejechać się po średniaku z Damallsvenskan, którym – nie oszukujmy się – w ostatnich kilkunastu miesiącach stał się właśnie Linköping. Każda upływająca przy stanie 0-0 minuta będzie zatem działała na naszą korzyść, a nie jest wcale powiedziane, że Asllani, Maanum czy Hurtig nie zechcą dołożyć czegoś z przodu. A zatem: hej, przygodo i niech się dzieje!

Zdecydowanie większa odpowiedzialność spoczywa za to na Rosengård, bo w przypadku dwumeczu z praską Slavią żadne urazy (których w Skanii również nie brakuje) nie będą wystarczającym usprawiedliwieniem ewentualnej wpadki. Dokładnie dwanaście miesięcy temu na tym samym etapie rozgrywek Linköping okrutnie męczył się wprawdzie z innym przedstawicielem czeskiej stolicy, ale zespół Jonasa Eidevalla wydaje się jednak bardziej poukładany i choć o żadnych formalnościach mowy być nie może, to spodziewamy się, że piłkarska dojrzałość będzie w tym zestawieniu po naszej stronie. Sporym obciążeniem będzie dla klubu z Malmö konieczność pogodzenia rywalizacji na kilku frontach, co przy stosunkowo wąskiej kadrze może skutkować kumulacją zmęczenia, ale pomimo tego Slavię naprawdę warto przejść. Chociażby dlatego, że z roku na rok w tej fazie rywalizacji o takiego rywala może być coraz trudniej.

A co słychać w innych parach? Fridolina Rolfö wybierze się do Zurychu, Nilla Fischer do Madrytu, trio z Chelsea zmierzy się z Fiorentiną Stephanie Öhrström, a Sophie Sundqvist czeka na nordyckie derby. Emocji ze Szwedkami w rolach głównych nie zabraknie więc w zasadzie w każdym zakątku Europy.


Zestaw par 1/8 finału Ligi Mistrzyń:

FC Zürich (Szwajcaria) – FC Bayern Monachium (Niemcy)

VfL Wolfsburg (Niemcy) – Atletico Madryt (Hiszpania)

AFC Ajax (Holandia) – Olympique Lyon (Francja)

FC Barcelona (Hiszpania) – Glasgow City FC (Szkocja)

Linköpings FC – Paris SG (Francja)

Chelsea WFC (Anglia) – ACF Fiorentina (Włochy)

FC Rosengård – SK Slavia Praga (Czechy)

Lillestrøm SK (Norwegia) – Brøndby IF (Dania)

Pierwsze mecze 1/16 finału zostaną rozegrane 17. oraz 18. października, a rewanże dwa tygodnie później. Oba szwedzkie kluby rozpoczną rywalizację od meczów na własnym boisku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s