3. kolejka – zapowiedź

680

W Linköping nie potrafią wytłumaczyć ligowego falstartu (Fot. Magnus Lejhall)

Jeśli po drugim z rzędu niesamowitym weekendzie ze szwedzką piłką wciąż wam mało boiskowych emocji, nie musicie wyczekiwać nadejścia kolejnej soboty. Piłkarki Damallsvenskan wracają bowiem do gry już jutro, a trzecia seria spotkań zapowiada się niezwykle smakowicie. Rozpoczniemy ją od bardzo mocnego uderzenia, czyli od starcia dwóch ubiegłorocznych medalistów, a później emocje będą już tylko rosły.

Mecz kolejki: Kristianstad vs Linköping. Wybór może trochę nieoczywisty, ale zapewniam, że jak najbardziej przemyślany i uzasadniony. Kristianstad przystępował do nowego sezonu z wielkimi aspiracjami, ale pomimo fenomenalnej dyspozycji kilku piłkarek (Ivarsson, Chikwelu, Chukwudi), wciąż czeka na swoje pierwsze ligowe zwycięstwo. Mistrzyniom z Linköping na inaugurację udało się wprawdzie wymęczyć 1-0 z beniaminkiem z Växjö, ale podopieczne Marcusa Walfridsona na początku rundy wiosennej w niczym nie przypominają zespołu, który miałby walczyć nie tyle o obronę tytułu, co w ogóle o lokatę w szeroko pojętej czołówce. Obie ekipy łączy również to, że w kwietniu zostały boleśnie zweryfikowane przez typowane przez wielu do spadku Vittsjö. Gdy połączymy te fakty, to wyjdzie nam, że na nowej arenie w Krisitanstad obejrzymy starcie, w którym żadna ze stron nie będzie mogła pozwolić sobie na porażkę. Brzmi zachęcająco? No jasne, że tak!

Wydarzenie kolejki: wielka szansa przed Christen Press. Amerykańska napastniczka wróciła do Göteborga i przywitała się ze swoimi starymi-nowymi kibicami w naprawdę niezłym stylu. Owszem, pozycja zespołu z Västergötland w ligowej tabeli jest daleka od oczekiwanej, ale akurat Press z postawionych przed nią zadań wywiązuje się póki co bez zarzutu. W najbliższą sobotę, rozpędzoną zawodniczkę z Kalifornii powstrzymać spróbuje defensywa Limhamn Bunkeflo, która z kolei w dwóch pierwszych kolejkach charakteryzowała się … dość swobodnym podejściem do swoich obowiązków. Czy w związku z tym na Valhalli czeka nas ostre, amerykański strzelanie? A może w Malmö w końcu dojdą do wniosku, że w kwestii gry obronnej nie warto brać przykładu z Kvarnsveden, gdyż może to zwiastować bardzo smutną jesień?

Zagadka kolejki: jak rewelacyjne są rewelacje? Gdyby przed rozpoczęciem sezonu ktoś powiedział, że po dwóch kolejkach tylko dwie drużyny będą miały na swoim koncie komplet punktów, najpewniej nikt nie wskazałby akurat tej pary. Hammarby i Piteå postanowiły jednak nie przejmować się eksperckimi typami i swoją wartość udowodniły w najlepszy możliwy sposób, czyli dobrą postawą na zielonej murawie. W najbliższy weekend zarówno sztokholmianki, jak i piłkarki z Norrbotten, podejmą rywalki na własnym stadionie, ale oprócz przeciwniczek z odpowiednio Växjö oraz Djurgården, przyjdzie im się zmierzyć z narastającą z każdym dniem presją. Jak liderki poradzą sobie w tych zupełnie nowych dla nich warunkach? Sprawdzimy to już niebawem.

jonasljungdahl

C. Seger i L. Dahlkvist – często po jednej stronie, jutro przeciwko sobie (Fot. Jonas Ljungdahl)

Piłkarki pod lupą: Caroline Seger oraz Lisa Dahlkvist. Zarówno w piłce klubowej, jak i w reprezentacyjnej, obie panie wielokrotnie wychodziły na boisko zjednoczone we wspólnym celu. Jutro wieczorem, dwie przyjaciółki staną się na nieco ponad dziewięćdziesiąt minut rywalkami. Na papierze zdecydowanym faworytem wydaje się być Rosengård z Caroline Seger, ale doskonale wiemy, że nasza liga widziała już nie takie niespodzianki, a Lisa Dahlkvist wciąż potrafi jednym prostopadłym podaniem odwrócić bieg wydarzeń (zapytajcie w USA, jeśli nie wierzycie).

Na pozostałych stadionach: Vittsjö IP było już tej wiosny świadkiem nieprawdopodobnych meczów, ale w najbliższą niedzielę kibice klubu ze Skanii z pewnością woleliby obejrzeć pewne zwycięstwo swoich ulubienic nad beniaminkiem z Kalmar, który wciąż czeka na pierwsze, historyczne punkty w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Zestaw par 3. kolejki:

omg3_01

omg3_02

omg3_03

omg3_04

omg3_05

omg3_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s