2. kolejka – zapowiedź

Myresjohus-fullsatt-1-1-1800x930

Myresjöhus Arena w Växjö jest już gotowa na pierwszoligową piłkę (Fot. BB)

Emocje inauguracyjnej kolejki wciąż jeszcze do końca nie odpuściły, ale szwedzka Damallsvenskan ewidentnie rozkręca się na dobre. Już za kilkanaście godzin rozpocznie się kolejny ligowy weekend, który – miejmy nadzieję – dostarczy nam nie mniej futbolowych wrażeń niż ten poprzedni. Oto krótka zapowiedź tego, co wydarzy się na szwedzkich boiskach w najbliższych dniach.

Mecz kolejki: Eskilstuna va Piteå. Rewelacje dwóch ostatnich sezonów, w tym roku przystąpiły do ligowych zmagań mocno poobijane. W Norrbotten zimowe okienko upłynęło pod znakiem kontuzji kluczowych piłkarek (Ikidi, Edlund, Bragnum), a także rodzinnej tragedii twórcy największych sukcesów klubu – trenera Stellana Carlssona. Wesoło nie było również na Tunavallen, gdzie z drużyny, która trzy razy z rzędu kończyła ligowe zmagania w pierwszej trójce, nie zostało już prawie nic, a nowy szkoleniowiec Jonas Björkgren wciąż próbuje nadać prowadzonemu przez siebie zespołowi nową tożsamość (urazy Barsley, Dahlkvist czy Reed z pewnością mu w tym nie pomagają). Tydzień temu obie ekipy nie zachwyciły; Piteå męczyło się okrutnie z beniaminkiem z Kalmar i dopiero mocno wątpliwy rzut karny zapewnił zawodniczkom z Północy zwycięstwo, natomiast Eskilstuna przez siedemdziesiąt minut stanowiła wyłącznie tło dla grającego solidny, ale przecież nie wybitny mecz Djurgården. Jak na dłoni widać zatem, że w niedzielnym starciu oba zespoły szukać będą przełamania, a to zawsze jest gwarantem dużego ładunku emocjonalnego. Oby tym razem przełożył się on także na sportową jakość.

Wydarzenie kolejki: Småland wita się z Damallsvenskan. Długo ich nie było, ale już są! Tydzień temu dwa kluby ze Småland przywitały się z pierwszoligową piłką, a już jutro oba rozegrają premierowy mecz w ekstraklasie na własnym obiekcie. W samo południe, na niezwykle efektownej Myresjöhus Arenie, Växjö podejmie stołeczny Djurgården, a trzy godziny później, na Gröndals IP, Kalmar skrzyżuje rękawice z FC Rosengård. Szczególnie trudne zadanie czeka podopieczne Jonasa Walfridssona, gdyż perspektywa zmierzenia się z mocno rozdrażnionym kandydatem do tytułu wydaje się być misją z gatunku tych prawie niemożliwych do wykonania. Nieco wyżej należałoby ocenić szanse Växjö, choć jeśli Djurgården znów zaimponuje nam dyscypliną taktyczną, to komplet punktów jak najbardziej może wrócić wraz z ekipą Joela Riddeza do Sztokholmu. W Småland nikt jednak nie wyobraża sobie takiego scenariusza, w związku z czym Myresjöhus Arena będzie jutro czekać nie tylko na historycznego gola, ale i na historyczne, pierwszoligowe zwycięstwo. Czy zapewni je Anna Anvegård? A może Jelena Cankovic? Bądźcie z nami, a przekonacie się na własne oczy.

Zagadka kolejki: co potrafi Hammarby? Zwycięstwo na inaugurację nowego sezonu? Odhaczone! Fotel lidera po pierwszej kolejce? Jest! Prawdziwy test możliwości piłkarek Hammarby czeka nas jednak dopiero w najbliższy weekend. Nie chodzi tu nawet tyle o suchy wynik, ile o to, jak podopieczne Ann-Helén Grahm zaprezentują się na tle znacznie wyżej notowanego rywala. Zdecydowanymi faworytkami starcia na Valhalli będą oczywiście gospodynie, ale jeśli Emma Holmgren będzie radzić sobie ze strzałami zawodniczek z Göteborga, Lindberg i Abrahamsson znajdą receptę na powstrzymanie Christen Press, a Zigiotti i Jansson kilka razy zagrożą bramce Loes Geurts, to piłkarki Bajen wyślą wszystkim jasny sygnał, że i w tym sezonie nie zadowolą się jedynie desperacką walką o ligowy byt.

image

Tove Enblom spróbuje powstrzymać ataki napastniczek Rosengård (Fot. Barometern)

Piłkarka pod lupą: Tove Enblom. Dla zdecydowanej większości piłkarek debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej jest jednoznacznie pozytywnym wspomnieniem, ale 23-letnia golkiperka Kalmar z pewnością nie należy do tego grona. Nie można się jednak temu dziwić, gdyż naprawdę trudno myśleć z sentymentem o dniu, w którym puściło się jedenaście goli. Tę mało przyjemną historię sprzed lat przywołuję akurat teraz nieprzypadkowo, gdyż już jutro Enblom stanie przed szansą, aby raz na zawsze przepędzić demony z przeszłości. Aby tego dokonać, będzie musiała powstrzymać głodną kolejnych goli Anję Mittag, rozpędzoną Sanne Troelsgaard, chcącą przywitać się w wielkim stylu ze szwedzką ekstraklasą Lisę-Marie Utland i pozostałe przedstawicielki piłkarskiego gwiazdozbioru z Malmö. Prawda, że proste?

Na pozostałych stadionach: po rozczarowującym, lecz uratowanym przez Natashę Dowie, występie przeciwko Växjö, mistrzynie z Linköping zawitają na obiekt, na którym półtora roku temu świętowały mistrzowski tytuł. Drugi mecz z lokalnym rywalem czeka piłkarki z Kristianstad. Podopieczne Elisabet Gunnarsdottir, które przed tygodniem podzieliły się punktami z Vittsjö, tym zmierzą się z zamykającym tabelę Limhamn Bunkeflo. Ze względu na przedłużający się remont obiektu LB 07, spotkanie rozegrane zostanie wyjątkowo na Malmö IP.

Zestaw par 2. kolejki:

omg2_01

omg2_02

omg2_03

omg2_04

omg2_05

omg2_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s