Podsumowanie roku – Göteborg

2016-10-15 Kopparbergs/Göteborg FC - Kvarnsvedens IK

Fot. Per Montini

Miejsce w tabeli: 5

Punkty: 33  (9 – 6 – 7)

Bramki: 35 – 24

Najlepsza strzelczyni: Pauline Hammarlund (12 goli)

Piłkarka sezonu: Jennifer Falk

Największe rozczarowanie: Freja Hellenberg

Przedsezonowa prognoza: 3. miejsce


Sezon w pigułce: Po bardzo rozczarowującym sezonie 2015 miał nadejść czas rehabilitacji. Nieco odmłodzona, pozbawiona holenderskiego zaciągu i wzmocniona między innymi tercetem Falk – Hellenberg – Hammarlund drużyna miała nadzwyczaj ambitne plany, a tymczasem zaczęło się od … całkowitego falstartu. Porażka po bezbarwnej grze w Piteå, domowy remis z Örebro i wreszcie męczarnie z Kvarnsveden nie mogły napawać optymizmem i choć dało się zauważyć, że maszyna z Göteborga powoli nabiera rozpędu, to strata do czołówki powiększała się znacznie szybciej. Pogoni za wyśnionym miejscem w pierwszej trójce nie ułatwiał również fakt, że ekipa Stefana Rehna gubiła punkty nawet wówczas, gdy na logikę nie miała prawa tego zrobić. Modelowym przykładem jest tu spotkanie na Valhalla IP przeciwko Vittsjö, w którym Göteborg prezentował się naprawdę nieźle, na pięć minut przed końcem prowadził bezpiecznie 2-0, aby ostatecznie w zupełnie niewytłumaczalny sposób zremisować wygrany mecz. Spory potencjał drzemiący w piłkarkach z Västergötland dało się jednak zauważyć między innymi w pojedynkach z ligowymi potentatami; ani Linköping, ani Rosengård nie potrafił pokonać drużyny z Göteborga wyżej niż jedną bramką. Inna sprawa, że gdyby spojrzeć na te mecze z drugiej strony, to przynajmniej dwóch z tych porażek można było spokojnie uniknąć, wszak decydujące o nich gole padały w ostatnich sekundach spotkań. W mieście nad Götą mają jednak nadzieję, że zebrane w tym roku doświadczenie zaprocentuje, gdy w przyszłości przyjdzie zmierzyć się z podobną sytuacją, a zajęte na koniec sezonu piąte miejsce – choć z pewnością nie zaspokoiło ono niczyich oczekiwań – traktowane jest bardziej jako podstawa, na bazie której spróbuje się zbudować coś naprawdę wielkiego.

Dzień, który zmienił wszystko: 7. czerwca. O tym, że po ośmiu latach gry w Lyonie Lotta Schelin zdecyduje się na zmianę klubowych barw, wiadomo było już od dłuższego czasu. W największym mieście zachodniej Szwecji wszyscy po cichu liczyli, że tego lata będziemy świadkami spektakularnego powrotu do Göteborga, ale właśnie na początku czerwca stało się jasne, że póki co owe marzenia trzeba jeszcze odłożyć w czasie. Najlepsza snajperka szwedzkiej reprezentacji postanowiła bowiem, że to Malmö będzie następnym przystankiem jej piłkarskiej kariery. Tę decyzję przyjęto rzecz jasna ze zrozumieniem, choć szczególnie po komunikacie Petera Bronsmana sugerującym, że klub z Göteborga przedłożył Schelin naprawdę korzystną ofertę, pojawiły się także pojedyncze głosy niezadowolenia. Napastniczka Rosengård kariery póki co kończyć jednak nie zamierza, więc wciąż niewykluczone, że obietnica złożona sympatykom KGFC zostanie jednak dotrzymana.

I co dalej? Sara Lindén oraz Anna Ahlstrand były ostatnimi piłkarkami w kadrze KGFC, które pamiętały przeprowadzkę klubu z Landvetter do centrum miasta. W przyszłym sezonie żadnej z nich nie zobaczymy już na Valhalla IP; pierwsza zdecydowała się na zakończenie wieloletniej kariery, zaś druga będzie teraz realizować się jako grająca trenerka w IK Gauthiod. Z zespołem pożegnały się ponadto Kathlene Fernström oraz Freja Hellenberg, w efekcie czego średnia wieku kadry pierwszego zespołu zrobiła się niepokojąco niska. Z klubu płynie jednak jasny przekaz, że nie ma najmniejszych powodów do obaw, a wkrótce poznamy nazwiska nowych piłkarek ekipy z Göteborga. Wielka ofensywa transferowa nie jest póki co planowana, a pomysłem na drużynę ma być sukcesywne zasilanie wyjściowej jedenastki na podobnych zasadach, jak swego czasu odbywało się to w Linköping. Cel krótkoterminowy? Poprawienie wyniku z tego sezonu. Cel długoterminowy? Zagrać w Lidze Mistrzów w sezonie 2020/21, a najlepiej w jej finale, który – w co wszyscy wierzymy – odbędzie się na Gamla Ullevi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s