Spełnić marzenia na krańcu świata

Dziś nie ma już wielkiego sensu przypominać, że zabrakło naprawdę niewiele, a najważniejsza impreza dwóch ostatnich lat w młodzieżowej piłce nożnej odbywałaby się na stadionach w Örebro, Linköping, Eskilstunie i Sztokholmie. FIFA zadecydowała jednak, że lepszym gospodarzem mistrzostw świata do lat dwudziestu będzie Papua-Nowa Gwinea i to właśnie tam, niemal dokładnie na drugim krańcu świata, nasze piłkarki zrobią wszystko, aby sięgnąć gwiazd i spełnić swoje marzenia.

Stojąca u progu najważniejszej próby kadra rocznika 1996 jak dotychczas dała nam mnóstwo radości, dochodząc do finału każdej imprezy, w której przyszło jej startować. Musimy mieć jednak świadomość, że powtórzyć ten rezultat na boiskach Oceanii będzie niezwykle trudno, choć oczywiście nie jest to zadanie z gatunku niemożliwych. Przede wszystkim, musimy powiedzieć otwarcie, że sporo szczęścia mieliśmy już podczas losowania grup turnieju finałowego, do którego przystępowaliśmy z ostatniego koszyka, a trafiliśmy na rywali będących jak najbardziej w zasięgu. Najtrudniejszą przeszkodą na tym etapie może okazać się jak zwykle nieobliczalna reprezentacja Korei Północnej i chyba nikt nie miałby nic przeciwko powtórce sprzed sześciu lat, kiedy to po niezwykle emocjonującym i pełnym dramaturgii widowisku nasze piłkarki pokonały rywalki z Azji w stosunku 3-2. Z Koreankami zagramy na otwarcie tegorocznych mistrzostw, a zmagania grupowe zakończymy pojedynkiem z Brazylią, której oczywiście nie można lekceważyć, ale nie jest to też drużyna, której trzeba się przesadnie obawiać. Owszem, najlepsze roczniki Canarinhas potrafiły w przeszłości zrobić na tego typu imprezach sporo zamieszania, ale jakoś nie widać, żeby nowe Marty czy Sissi dobijały się ze wszystkich stron. Stawkę w grupie A uzupełniają Papuaski, ale nad nimi znęcać się nie będziemy, gdyż to nie ich wina, że kazano im wystąpić w tym turnieju.

Jak widać, awans z grupy wydaje się być celem całkiem realnym, a w ewentualnym ćwierćfinale czeka nas mecz, w którym nasze piłkarki – bez względu na to, z kim przyjdzie im się zmierzyć – na pewno nie wystąpią w roli faworytek. Potencjalne przeciwniczki prezentują się bowiem następująco:

Japonia, czyli perfekcyjnie nastrojona mistrzowska maszynka Asako Takakury.

Nigeria, czyli (z wiadomych przyczyn, o których nie trzeba pisać otwartym tekstem) jeden z dyżurnych faworytów każdego turnieju w tej kategorii wiekowej i to nawet biorąc poprawkę na rozgrywany równolegle Puchar Narodów Afryki.

Hiszpania, czyli dobry znajomy z rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie.

Kanada, czyli – nawet pod nieobecność Jessie Fleming – jeden z najlepszych roczników w historii kanadyjskiej piłki, dodatkowo wzmocniony ewentualnym wyjściem z tak trudnej grupy.

Podobnie jak w przypadku innych wielkich, piłkarskich imprez, tak i tu, wybieganie w aż tak odległą przyszłość nie ma jednak najmniejszego sensu. Jedyną drogą, która może nas zaprowadzić do sukcesu jest bowiem skupianie się wyłącznie na najbliższym rywalu, a znając filozofię Callego Barrlinga oraz Anneli Andersén możemy być pewni, że właśnie tak będzie wyglądało podejście do turnieju w szwedzkim obozie. Oczywiście, na kilka godzin przed jego rozpoczęciem wszyscy – podobnie zresztą jak mieszkańcy piętnastu innych krajów – mamy nadzieję, że zakończy się on zwycięskim finałem na początku grudnia, ale w końcowym rozrachunku najważniejsze będzie to, aby każda z naszych piłkarek podczas niezwykle długiej podrózy powrotnej do Szwecji mogła uśmiechnąć się do siebie i pogratulować sobie udanego występu na mistrzostwach, który stanowić będzie preludium do pełnej sukcesów kariery. Przynajmniej takiej, jaka stała się udziałem Sofii Jakobsson.


Kadra Szwecji na MMŚ 2016:

1. Emma Holmgren (19 lat, Sirius)

2. Ronja Aronsson (18 lat, Piteå)

3. Julia Ekholm (20 lat, Hammarby)

4. Ellen Löfqvist (19 lat, Piteå)

5. Lotta Ökvist (19 lat, Piteå)

6. Michelle De Jongh (19 lat, Örebro)

7. Anna Oscarsson (20 lat, Hammarby)

8. Filippa Angeldal (19 lat, Hammarby)

9. Stina Blackstenius (20 lat, Linköping)

10. Anna Anvegård (19 lat, Växjö)

11. Tove Almqvist (20 lat, Linköping)

12. Moa Öhman (18 lat, Piteå)

13. Maja Göthberg (19 lat, Göteborg)

14. Josefine Rybrink (18 lat, Kungsbacka)

15. Amanda Persson (18 lat, Växjö)

16. Rebecka Blomqvist (19 lat, Göteborg)

17. Johanna Rytting Kaneryd (19 lat, Djurgården)

18. Loreta Kullashi (17 lat, AIK)

19. Olivia Welin (20 lat, Limhamn Bunkeflo)

20. Nellie Lilja (17 lat, Limhamn Bunkeflo)

21. Agnes Granberg (17 lat, Team TG)

u20_96_lagbild_sep2016

Fot. SvFF

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s