Dla kogo puchar?

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy Therese Sjögran była obiecującą nastolatką, Norwegia mistrzem świata, a Malmö z Kopenhagą nie łączył żaden most? To właśnie wtedy piłkarki FC Rosengård (wówczas jeszcze pod nazwą Malmö FF) ostatni raz cieszyły się ze zwycięstwa w rozgrywkach o Puchar Szwecji. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, klub, który w ostatnich trzech dekadach w zasadzie nie wypadał poza pierwszą czwórkę ligowej tabeli, w krajowym pucharze nie tylko nie potrafił potwierdzić swojej supremacji, ale nawet nie był w stanie zbliżyć się do podobnych osiągnięć.

Wszystko przemawia jednak za tym, że ta nadspodziewanie długa seria niemocy ekipy ze Skanii może zakończyć się już w najbliższą niedzielę. Choć w wielkim finale zmierzą się dwa najlepsze na ten moment szwedzkie kluby, to drużyna Jacka Majgaarda jest uważana, całkowicie zresztą słusznie, za zdecydowanego faworyta. Po pierwsze, spotkanie rozegrane zostanie na Malmö IP, gdzie Rosengård nie zwykł przegrywać. Po drugie, mistrzynie Szwecji w końcu mają komfort wystawienia jedenastki zbliżonej do optymalnej, a nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wielka to siła. Po trzecie, kadra Linköping – i tak stosunkowo wąska – została w ostatnich tygodniach jeszcze bardziej osłabiona w wyniku transferu Wiery Diateł i kontuzji Fridoliny Rolfö.

Nie zapominajmy jednak, że drużyna z Linköping też ma swoje atuty, dzięki którym trzeci w tym roku szwedzki klasyk wcale nie musi stać na niższym poziomie niż dwa poprzednie. Największy z nich nazywa się niewątpliwie Pernille Harder. Dunka z Viborga we wtorek strzeliła cztery gole w starciu ze Smedby i nic nie wskazuje na to, aby jej wyborna forma z wiosny zagubiła się podczas krótkiego wypoczynku w Hiszpanii. Sympatycy LFC spore nadzieje pokładają także w utrzymaniu przez Stinę Blackstenius skuteczności z Igrzysk oraz w rzutach wolnych i rożnych wykonywanych przez Magdalenę Ericsson.

Niezależnie od końcowego wyniku, będziemy w niedzielę świadkami interesującego wydarzenia. Zwycięstwo Rosengård da tej ekipie pierwszy puchar od dziewiętnastu lat, triumf Linköping sprawi, że to właśnie ta drużyna stanie się najbardziej utytułowaną w historii tych rozgrywek. Pierwszy gwizdek na Malmö IP dokładnie o 15:00, najwyższy czas w wielkim stylu rozpocząć piłkarską jesień!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s