Nasz rywal – Brazylia

Pokonać Brazylię nigdy nie jest łatwo, ale prawdziwym wyzwaniem jest dokonać tej sztuki na terenie rywala. Za niewiele ponad trzydzieści godzin przed taką właśnie szansą staną podopieczne Pii Sundhage, które niejako przy okazji postarają się także zagwarantować sobie miejsce w ćwierćfinale. Jutrzejsze spotkanie nie będzie oczywiście decydowało jeszcze o rozdziale medali, ale dobry występ na wypełnionym w przeważającej większości brazylijskimi kibicami Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro może być dla naszych piłkarek fantastycznym zastrzykiem pozytywnej energii przed decydującą fazą turnieju.

Na początku każdego artykułu traktującego o reprezentacji Brazylii pada zazwyczaj jedno imię. Nie ma jednak sensu silić się na wymuszoną oryginalność, gdyż Marta, jak mało kto, zasługuje na honorowe miejsce w każdej piłkarskiej encyklopedii. Bardziej szczegółowy opis tej zawodniczki możemy sobie darować także z tego powodu, że akurat w kraju, który stał się dla Marty drugim domem, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaki poziom prezentuje jedna z najwybitniejszych piłkarek w historii tej dyscypliny sportu. W tym wszystkim nie możemy jednak zapominać, że kadra Brazylii składa się nie z jednej, a z osiemnastu zawodniczek i żadna z nich nie znalazła się w tym miejscu przypadkowo. Szczególnie imponująco prezentuje się formacja ofensywna Canarinhas, w której w zależności od potrzeb występować mogą we wszystkich możliwych konfiguracjach Cristiane, Raquel, Beatriz czy Debinha. Nie ma na świecie wielu reprezentacji, które mogłyby się pochwalić tak wszechstronną i jednocześnie będącą gwarancją piłkarskiej jakości pierwszą linią. Niezwykle ważną rolę pełni w brazylijskiej kadrze także zbliżająca się powoli do czterdziestych urodzin Formiga. Mimo upływu lat, grająca niegdyś w Malmö filigranowa pomocniczka wydaje się być niezniszczalna, a jej kariera może być drogowskazem dla wielu młodych adeptek futbolu nie tylko w Brazylii. Najlepszy piłkarsko okres przed sobą mają za to Andressinha oraz Andressa Alves, które jednak już teraz chciałyby osiągnąć z reprezentacją pierwszy, poważny sukces.

Nieco mniej pewnie prezentuje się dla odmiany brazylijska defensywa, ze szczególnym uwzględnieniem obu bramkarek. Zarówno Barbara, jak i Aline, często prezentują bowiem bardzo nierówną formę i nawet na przestrzeni jednego meczu zdarza im się przeplatać kapitalne parady fatalnymi kiksami. Barbara jest wprawdzie znacznie bardziej doświadczona od swojej klubowej koleżanki (osiem lat temu przywiozła nawet z Pekinu olimpijskie srebro), ale każda podejmowana przez nią próba wejścia na wyższy poziom kończyła się dotychczas zawsze w ten sam sposób, czyli bolesnym zderzeniem ze ścianą. Brazylijka odbijała się od niej kolejno we Włoszech (Napoli), Szwecji (Sunnanå) oraz w Niemczech (Cloppenburg). Być może udany występ na turnieju w Rio sprawi, że Barbara raz jeszcze zdecyduje się spróbować szczęścia w mocniejszej lidze.

Nie ma wątpliwości, że brazylijska piłka od kilku lat znajduje się w delikatnym kryzysie, ale z drugiej strony trudno wyobrazić sobie lepszy moment na ponowne doszlusowanie do ścisłej światowej czołówki niż rozgrywany u siebie w domu wielki turniej. Z takiej szansy żal byłoby nie skorzystać, więc jutro musimy być przygotowani na niezwykle intensywny od pierwszego do ostatniego gwizdka mecz. Jak widać, nieprzypadkowo to właśnie samba jest chyba najbardziej wymagającym sposród wszystkich tańców latynoamerykańskich.


Bilans meczów z Brazylią: 8 meczów; 3 zwycięstwa, 1 remis, 4 porażki; bramki 8-9

Ostatnie mecze Brazylii: Chiny [d] 3-0, Australia [d] 3-1, Kanada [w] 0-1, Kanada [w] 2-0, Kanada [n] 1-2

Ciekawostka: Zdobywając jedną z bramek w wygranym 2-0 meczu z Koreą Południową na kanadyjskim mundialu, Formiga stała się najstarszą strzelczynią gola w historii mistrzostw świata. Brazylijka miała wówczas 37 lat i 98 dni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s