Nasz rywal – RPA

Reprezentacja RPA wciąż czeka na debiut w finałach mistrzostw świata, ale w turniejach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Banyana Banyana radzą sobie zdecydowanie lepiej. Stosunkowo udany występ w Londynie wzmógł jedynie apetyty południowoafrykańskich kibiców, którzy tym razem raczej nie zadowolą się jedynie honorowymi porażkami. Tym bardziej, że sukces Kamerunu na ubiegłorocznym mundialu pokazał, iż ekipy z Czarnego Lądu także na seniorskich imprezach potrafią być wymagającym rywalem dla światowej czołówki.

Bardzo często można spotkać się z opinią, że zdecydowanie największą gwiazdą południowoafrykańskiej kadry jest obecnie Vera Pauw. Holenderska selekcjonerka, która w przeszłości pracowała między innymi w Szkocji i w Rosji, opiekuje się reprezentacją RPA od marca 2014 i rzeczywiście jej olbrzymie doświadczenie może okazać się w Rio sporym atutem. Połączenie znanego na całym świecie afrykańskiego entuzjazmu z europejskim spokojem oraz dyscypliną taktyczną już wiele razy okazywało się perfekcyjną mieszanką i nie jest wykluczone, że podobnie będzie w przypadku piłkarek z RPA. Tym bardziej, że lipcowy sparing z USA udowodnił ponad wszelką wątpliwość, iż Vera Pauw faktycznie dysponuje zawodniczkami, które z powodzeniem potrafią realizować nakreślone przez nią założenia nawet wtedy, gdy przyjdzie im zmierzyć się z najlepszą drużyną globu.

Jedną z najciekawszych piłkarek w kadrze RPA jest bez wątpienia jej kapitanka, Janine van Vyk. Niespełna trzydziestoletnia stoperka rozegrała dotychczas aż 132 mecze w reprezentacyjnej koszulce, ale historia jej kariery jest wyjątkowa z zupełnie innego powodu. Van Vyk od dwóch lat jest bowiem zawodniczką klubu, który … sama założyła i nazwała własnymi inicjałami. Ekipa JVV FC występuje obecnie w południowoafryańskiej ekstraklasie, a oprócz wspomnianej fundatorki w jej kadrze znajdują się między innymi Nompumelelo Nyandeni (była gwiazda ligi rosyjskiej), a także Mamello Makhabane, która na Igrzyskach w Londynie nie mogła wystąpić z powodu kontuzji. W ostatnich miesiącach sporą furorę robi ponadto broniąca na co dzień barw uniwersytetu Samford Jermaine Seoposenwe. To właśnie jej gol w decydującym o wywalczeniu przez jedną z drużyn olimpijskich przepustek meczu z Gwineą Równikową zapewnił reprezentantkom RPA prawo gry na tegorocznych Igrzyskach. Inną piłkarką, na którą z pewnością warto zwrócić baczną uwagę, jest Roxanne Barker. Podstawowa bramkarka południowoafrykańskiej kadry od nowego sezonu będzie zawodniczką holenderskiego Heerenveen, a w przeszłości ze zmiennym szczęściem występowała na islandzkich, a także amerykańskich boiskach. Trzy lata temu Barker była nawet częścią mistrzowskiej kadry Portland Thorns, ale akurat w NWSL wielkiej kariery póki co nie zrobiła.

Pod wodzą Very Pauw reprezentacja RPA stała się ekipą, która nie lęka się żadnego wyzwania i chociażby z tego powodu absolutnie nie wolno jej lekceważyć. Tym bardziej, że w południowoafrykańskiej kadrze znajduje się wiele zawodniczek, które potrafią wyrządzić boiskowym rywalkom sporo piłkarskich krzywd. Jeśli jednak nasze piłkarki podejdą do meczu otwierającego całe olimpijskie zmagania w pełni profesjonalnie i szybko wytrącą przeciwniczkom z rąk ich największe atuty, to niemiłej niespodzianki na inaugurację Igrzysk powinniśmy uniknąć. Możemy być jednak w stu procentach pewni, że ewentualne zwycięstwo nad RPA absolutnie nie przyjdzie nam łatwo.


Bilans meczów z RPA: 1 mecz; 1 zwycięstwo; bramki 4-1

Ostatnie mecze RPA: Nowa Zelandia [n] 1-4, USA [w] 0-1, Holandia [w] 0-2, Zimbabwe [d] 1-0, Gwinea Równikowa [w] 1-0

Ciekawostka: Szwecja i RPA także cztery lata temu zmierzyły się ze sobą już pierwszego dnia Igrzysk. Nasze piłkarki zwyciężyły wówczas 4-1, a bramkowym łupem podzieliły się Fischer, Dahlkvist oraz Schelin. Autorką honorowego trafienia dla rywalek była Portia Modise.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s