Surowa lekcja mistrza

W poprzednim starciu z mistrzem kraju, beniaminek z Borlänge nie potrafił zachować czystego konta nawet przez dwadzieścia sekund. Dziś to podopieczne Jonasa Björkgrena spróbowały zaskoczyć rywalki szturmem od pierwszej minuty, ale … kwardans później i tak to Rosengård prowadził już 3-0 i w Malmö mogli powoli dopisywać sobie trzy kolejne punkty i szykować się na oficjalne powitanie Lotty Schelin w najbliższą sobotę. Pomimo ambitnej jak zwykle postawy, piłkarki Kvarnsveden długimi minutami wyglądały przy zawodniczkach Rosengård jak nieco zagubione uczennice pierwszej klasy przy paniach profesorkach, a porównanie to ma o tyle sens, że nie zapominajmy, iż klub z Dalarny zaledwie trzy miesiące temu zadebiutował w ekstraklasie.

Wystawianie indywidualnych cenzurek piłkarkom Jacka Majgaarda o tyle mija się z celem, że szczególnie w pierwszej fazie meczu, gdy wynik nie był jeszcze rozstrzygnięty, wszystkie spisały się na miarę oczekiwań. Ali Riley oraz Lina Nilsson pokazały, jak we współczesnym futbolu powinny grać boczne obrończynie, gdyż to właśnie ich rajdy odpowiednio lewą i prawa flanką zapoczątkowały akcje, po których padły dwa pierwsze gole (inna sprawa, że na przykład Hermansson specjalnie im w tych popisach przeszkadzać nie próbowała). Ella Masar znów udowodniła, że z zawodniczki widzianej początkowo w roli zmienniczki stała się poważną kandydatką do jedenastki sezonu, w której może znaleźć się również miejsce dla Lieke Martens (dziś gol i wywalczony rzut karny). O Marcie, która jak chyba nikt na świecie potrafi łączyć harówkę na całej długości boiska z niezwykle efektownymi zagraniami, nawet nie ma co wspominać. Po dobrym występie w poprzedniej kolejce zgasła nieco Natasza Andonowa, ale mając na uwadze wyczekiwany debiut Schelin, a także powrót do pełnej sprawności Enganamouit, dyspozycja Macedonki nie jest chyba dla ekipy z Malmö przesadnie wielkim problemem.

Osobny akapit warto poświęcić Linie Nilsson, która bez dwóch zdań była najlepszą prawą obrończynią rundy wiosennej obecnego sezonu. Niestety, świetna forma piłkarki Rosengård nie wystarczyła, aby znaleźć się na liście Sundhage (choćby wśród rezerwowych) i zobaczymy, czy selekcjonerka za niewiele ponad miesiąc nie będzie musiała się tłumaczyć z dokonanych przez siebie wyborów. Sytuacja z 94. minuty, kiedy to Nilsson pomimo bardzo bezpiecznego wyniku do końca poszła za Chawingą i ofiarnym wślizgiem naprawiła błąd Pennsäter, przekonała chyba nawet największych sceptyków, że akurat ta piłkarka w tym momencie kariery na powołanie po prostu zasłużyła. Inna sprawa, że w drużynie mistrza kraju wiele zawodniczek wydaje się odczuwać pozytywnie rozumiany głód gry i widać, że nawet wyraźne zwycięstwa nie do końca zaspokajają ich ambicje. W perspektywie walki o najwyższe cele, takie podejście może wyłącznie cieszyć.

Po czerwcowo-lipcowej serii porażek znacznie mniej powodów do radości mają z pewnością w Borlänge. Klub, który bez jakichkolwiek kompleksów wjechał do ekstraklasy, z miejsca stając się ulubieńcem większości neutralnych kibiców, ostatnio ewidentnie wyhamował, w związku z czym rundę jesienną przywita w bezpośrednim sąsiedztwie strefy spadkowej. Nie zapominajmy jednak, że celem ekipy z Dalarny na obecny sezon było utrzymanie i cały czas jego skuteczna realizacja jest wyłącznie w nogach Chawingi, Toohey i reszty tej naprawdę dającej się lubić drużyny. Tyle tylko, że w letniej przerwie trener Björkgren raz jeszcze będzie musiał rozbudzić w swoich zawodniczkach wiarę i entuzjazm, gdyż właśnie tych cech w pewnym momencie jakby zaczęło im brakować. Równie ważne może być podjęcie właściwych decyzji personalnych, dotyczących na przykład obsady bramki. W dzisiejszym meczu między słupkami Kvarnsveden stanęła Lina Lundqvist i pomimo czterech puszczonych goli absolutnie nie dała pretekstu, aby dokonywać tu kolejnych roszad.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s