12. kolejka – zapowiedź

Ostatnia pełna kolejka przed letnia przerwą, a zarazem formalnie pierwsza w rundzie rewanżowej, przyniesie nam aż trzy rewanże za pojedynki sprzed kilku dni. Zanim więc na dobre zaczniemy żyć reprezentacją i jej brazylijską misją, przyjrzyjmy się, co czeka nas w najbliższy weekend.

Na początek mistrz i stary-nowy lider Damallsvenskan raz jeszcze sprawdzi formę beniaminka z Borlänge. Tydzień temu Rosengård pewnie zwyciężył 6-1, nie pozostawiając rywalkom jakichkolwiek złudzeń, kto w tym zestawie jest bardziej kompletną drużyną. Jeśli na Ljungbergsplanen czeka nas powtórka z niedawnej historii, to niewykluczone, że Kvarnsveden po raz pierwszy w sezonie znajdzie się w strefie spadkowej. Podopieczne Jonasa Björkgrena zapewniają, że zrobią wszystko, aby przerwać passę trzech kolejnych porażek, ale zdobycie przez Chawingę i spółkę choćby punktu w konfrontacji z hegemonem z Malmö należałoby traktować w kategoriach wielkiej niespodzianki.

W sobotę zagrają również drużyny, które punktów potrzebują tak bardzo, jak aplinista tlenu, a Francja medalu przywiezionego w końcu z wielkiej imprezy. Zarówno Kristianstad, jak i Djurgården, trochę na własne życzenie skomplikowały sobie sytuację w tabeli, między innymi solidarnie przegrywając z Umeå. W bezpośrednim starciu na Vilans IP trudno jednoznacznie wskazać faworyta. Wydaje się, że szczególnie po powrocie Emilii Appelqvist, mocniejszą kadrą dysponuje ekipa ze stolicy, ale z drugiej strony Kristianstad na własnym boisku to całkowicie inna drużyna. Pewni możemy być tylko jednego – remisem nikt się tu nie zadowoli.

Nie tak dawno Pernille Harder wchodząc z ławki odmieniła losy meczu w Piteå, a już pojutrze ponownie przyjdzie jej zmierzyć się z ekipą prowadzoną przez Stellana Carlssona. Faworytkami starcia na Arenie Linköping bedą oczywiście gospodynie, które zrobią wszystko, aby nie potknąć się na ostatnim płotku. Atutem gości będize natomiast gra bez najmniejszej choćby presji wyniku. Drużyna z Piteå z delikatną nawiązką wykonała już swój plan na rundę wiosenną, a wszystko, co ewentualnie uda się ugrać w starciu z LFC, byłoby jedynie przyjemnym bonusem.

W Örebro wszyscy z pewnością chcieliby, aby ta pełna rozczarowań runda dobiegła wreszcie końca. Zanim jednak tak się stanie, trzeba jeszcze rozegrać mecz z Mallbacken i bezwarunkowo dopisać do swojego konta trzy kolejne punkty. W niedzielę, trener George Papachristou będzie mógł już skorzystać z usług Ogonny Ckukwudi i niewykluczone, że to właśnie głodna gry lewoskrzydłowa z Nigerii osłodzi nielicznie odwiedzającym Behrn Arenę kibicom początek lata. Tak, czy inaczej, w klubie czekają przede wszystkim na jesień i gorąco liczą, że przy tak wyrównanej stawce, drużyna wzmocniona Lisą Dahlkvist oraz Sarą Michael przypuści jeszcze atak nawet na ligowe podium.

Skoro na Valhalii zobaczyliśmy odmienione Vittsjö, to wydawać by się mogło, że na własnym boisku, w starciu z tym samym rywalem, powinno być już tylko lepiej. Minimalnym faworytem cały czas pozostaje jednak drużyna prowadzona przez Stefana Rehna, która w przypadku przywiezienia z północnej Skanii kompletu punktów najprawdopodobniej spędzi letnią przerwę jako trzeci najlepszy zespół ligi. Promykiem nadziei dla Vittsjö może za to być zwyżkująca forma tercetu Adolfsson – Alanen – Sällström, który w minioną sobotę dał się defensywie z Göteborga mocno we znaki.

Choć jeszcze przed miesiącem w podobny scenariusz nie uwierzyłby pewnie nikt, do bezpośredniego pojedynku Eskilstuny z Umeå gospodynie przystępują z zamiarem przerwania serii czterech kolejnych porażek, zaś goście z chęcią przedłużenia do trzech spotkań swej zwycięskiej passy. Pomimo tego, więcej szans i tak przyznajemy drużynie Viktora Erikssona, która jakościowo zdecydowanie przewyższa zdziesiątkowaną kontuzjami ekipę Marii Bergkvist. Jeśli jednak Rita Chikwelu dojdzie do wniosku, że w sumie można byłoby spróbować opuścić strefę spadkową jeszcze w lipcu, na Tunavallen może zrobić się naprawdę ciekawie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s