Zamieszanie w Alingsås

Szwecja nigdy nie była miejscem, w którym trenerska karuzela kręciła się z zawrotną prędkością, więc trudno się dziwić, że ze sporym zaskoczeniem obserwujemy to, co wiosną bieżącego roku wyprawia się w Elitettan. Mamy dopiero połowę czerwca, a już czwarty klub zdecydował się dokonać roszady na stanowisku trenera. W tym przypadku przyczyną nie były jednak wyniki sportowe, bo akurat te w Alingsås są wręcz znakomite – typowany przez wielu do zajęcia lokaty w strefie spadkowej beniaminek jest jedną z największych rewelacji pierwszej części sezonu i plasuje się obecnie w środku stawki. Co sprawiło zatem, że na kilkadziesiąt godzin przed niezwykle ważnym meczem przeciwko Kalmar Mikael Prodér dowiedział się, że jego misja na Brogårdsvallen dobiegła końca? Co kryje się za zwolnieniem w trybie natychmiastowym szkoleniowca, który najpierw wprowadził klub na szczebel centralny, a następnie z bardzo dobrym skutkiem prowadził go w Elitettan?

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wody w usta nabrali włodarze klubu, którzy – prawdopodobnie zresztą całkiem słusznie – nie chcą szerzej komentować podjętej przez siebie decyzji. Zajęcie przez nich oficjalnego stanowiska z jednej strony mogłoby zakończyć wszelkie spekulacje, ale równie prawdopodobnym scenariuszem byłoby wywołanie zupełnie niepotrzebnej dyskusji na tematy pozasportowe, która z pewnością jest ostatnią rzeczą, jakiej w Alingsås obecnie potrzebują. Nieco bardziej rozmowny był sam Prodér, który przyznał, że o zwolnieniu dowiedział się bezpośrednio po prowadzonym przez siebie treningu i zasugerował, że powodem mogły być … zbyt dobre (a mówiąc bardziej obrazowo – znacznie lepsze niż oczekiwał tego zarząd) wyniki osiągane przez klub. Nam jednak udało się dowiedzieć, że to narastający od kilku tygodni konflikt szkoleniowca z dwiema zawodniczkami zmusił kierownictwo do podjęcia drastycznych kroków.

W tego typu sytuacjach wszystkie zainteresowane strony mają zawsze swoje racje, a o tym, czy podjęta wczoraj decyzja była słuszna od strony sportowej, przekonamy się najpewniej 5. listopada. Prodér zostawił klub na ósmym miejscu w tabeli, z sześciopunktową przewagą nad strefą spadkową. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie jego następcą na stanowisku pierwszego trenera Holmalund. Jednym z najpoważniejszych kandydatów wydaje się być Robert Sjöqvist.

******

Wydarzeniem numer jeden w szwedzkiej piłce był w ostatnich dniach transfer Andrine Hegerberg, która swoją karierę kontynuować zamierza w Birmingham. Norweska pomocniczka stała się w ten sposób kolejną piłkarką, która w ostatnich miesiącach zdecydowała się zamienić Damallsvenskan na angielską WSL. Hegerberg spędziła w klubie z Västergötland trzy lata i – jak sama podkreśla – to właśnie pobyt w Szwecji pozwolił jej dojrzeć pod względem piłkarskim. Peter Bronsman przekonuje, że klub z Göteborga nie stracił na transferze Norweżki, a ewentualna luka powstała po jej odejściu zostanie wypełniona już w najbliższym okienku, jeśli tylko Stefan Rehn zgłosi taką konieczność.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s