Bardzo szeroka kadra

Nie ma sensu się oszukiwać i budować sztucznego napięcia – ogłoszenie przez Pię Sundhage nazwisk 35 piłkarek, które znalazły się w szerokiej kadrze na Rio nie było wydarzeniem, na które czekaliśmy z zapartym tchem. Nie mogło jednak być inaczej, skoro sami nie tak dawno listę potencjalnych kadrowiczek ograniczyliśmy do 25 zawodniczek i cały czas mamy przekonanie, że to właśnie z tego grona nasza selekcjonerka dokona ostatecznego wyboru. Prawdziwe emocje zaczną się więc 28. czerwca, gdyż to właśnie tego dnia zaprezentowana zostanie ostateczna ostateczna, 22-osobowa (w tym cztery rezerwowe) kadra na lipcowe zgrupowanie w Kalmar, a także sierpniowy turniej w Brazylii. Dla tych, którzy w oczekiwaniu na wieczorne emocje ligowe, chcieliby nieco bardziej szczegółowo przeanalizować skład tej niezwykle póki co szerokiej kadry, poniżej podajemy pełną wersję ogłoszonej kilkanaście minut temu listy Sundhage.

Szeroka kadra na Kalmar i Rio:

Bramkarki: Hilda Carlen (Piteå), Hedvig Lindahl (Chelsea), Emelie Lundberg (Eskilstuna), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Linköping), Emma Berglund (Rosengård), Nathalie Björn (Eskilstuna), Magdalena Ericsson (Linköping), Nilla Fischer (Wolfsburg), Hanne Gråhns (Örebro), Amanda Ilestedt (Rosengård), Elin Landström (Göteborg), Lina Nilsson (Rosengård), Jessica Samuelsson (Linköping), Linda Sembrant (Montpellier)

Pomocniczki: Tove Almqvist (Linköping), Petra Andersson (Eskilstuna), Emilia Appelqvist (Djurgården), Kosovare Asllani (Manchester), Lisa Dahlkvist (PSG), Michelle De Jongh (Örebro), Malin Diaz (Eskilstuna), Josefin Johansson (Piteå), Fridolina Rolfö (Linköping), Elin Rubensson (Göteborg), Caroline Seger (PSG), Julia Spetsmark (Örebro)

Napastniczki: Stina Blackstenius (Linköping), Pauline Hammarlund (Göteborg), Jenny Hjohlman (Umeå), Sofia Jakobsson (Montpellier), Mimmi Larsson (Eskilstuna), Emma Lundh (Liverpool), Lotta Schelin (Lyon), Olivia Schough (Eskilstuna)

Zaskoczenia? Jeśli szukać na siłę, to być może Jenny Hjohlman, która w chwili obecnej ani fizycznie, ani sportowo nie przypomina zawodniczki pretendującej do gry w najważniejszej piłkarskiej drużynie kraju. Trudno jednak obecność napastniczki Umeå w szerokiej kadrze nazwać jakąś absolutną sensacją, wszak nie od dziś wiemy, że akurat Pia Sundhage lubi przywiązywać się do sprawdzonych nazwisk.

Znacznie więcej możemy za to napisać o nieobecnych, gdyż brak powołania do 35-osobowej kadry znaczy mniej więcej tyle, że na ten moment wszystkie wymienione poniżej piłkarki znajdują się stosunkowo daleko od reprezentacji. Jedną z nich jest konsekwentnie pomijana przez Sundhage Jennifer Falk, która niedawno powróciła między słupki bramki Göteborga, ponownie stając się jedną z wyróżniających się golkiperek Damallsvenskan. Wrażenia na selekcjonerce nie zrobiła także wyśmienita postawa Johanny Rytting Kaneryd. Dziewiętnastolatka z Djurgården z miejsca stała się jednym z filarów będącego rewelacją rundy wiosennej klubu ze Sztokholmu, ale efektowne przywitanie się z ekstraklasą nie wystarczyło, aby znaleźć się choćby w szerokiej kadrze. Miejsca w niej zabrakło także dla Julii Zigiotti Olme oraz innych wyrózniajacych się w Elitettan piłkarek. Nie zapominajmy jednak, że cały czas dyskutujemy tu o obsadzie miejsc 26-35 w hierarchii Sundhage, a ta prawdziwa selekcja rozpocznie się dopiero za dwa tygodnie. Oby z medalowym finałem!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s