5. kolejka – zapowiedź

Już jutro rozpocznie się kolejny weekend z Damallsvenskan. Sześć meczów, dwanaście drużyn i – miejmy nadzieję – wiele piłkarskich emocji.

Rozpoczniemy od mocnego uderzenia, gdyż jako pierwsze wyjdą na boisko drużyny nie ukrywające mistrzowskich aspiracji. Linköping uda się w podróż do Borlänge, a Rosengård w ostatnich tej wiosny derbach Skanii podejmie na własnym boisku Vittsjö. Teoretycznie, obaj faworyci powinni bez większych problemów poradzić sobie z niżej notowanymi rywalami. Zarówno Linköping, jak i Rosengård prezentują w ostatnich dniach prawdziwie mistrzowską formę, a na dodatek coraz lepiej wygląda także sytuacja kadrowa obu klubów, co szczególnie w przypadku drużyny prowadzonej przez Martina Sjögrena ma niebagatelne znaczenie. Możemy być pewni, że Kvarnsveden i Vittsjö dołożą wszelkich starań, aby pokusić się jutro o sensację, ale urwanie punktów któremukolwiek z faworytów będzie bardzo trudnym, choć nie niewykonalnym zadaniem.

Göteborg, choć na boisku nie zachwycał, w dwóch ostatnich kolejkach wzbogacił się o sześć punktów. Różnicę zrobiły bowiem Geurts, Landström i przede wszystkim Hammarlund, która na dobre zaaklimatyzowała się w największym mieście zachodniej Szwecji. W najbliższy weekend piłkarki Stefana Rehna staną przed szansą odniesienia trzeciego kolejnego zwycięstwa, ale aby tego dokonać będą musiały odczarować stadion, na którym przegrały pięć ostatnich spotkań, a ostatnie zwycięstwo odniosły 30. maja 2009. O podtrzymanie dobrej passy w bezpośrednich potyczkach powalczą za to cały czas szukające pierwszego w sezonie kompletu punktów zawodniczki Kristianstad. W Vittsjö do pełni szczęścia zabrakło kilkudziesięciu sekund, może więc uda się na własnym obiekcie?

Na ławkę Örebro wraca Geogre Papachristou, więc możemy być pewni, że przy bocznej linii poziom emocji i dramaturgii będzie na odpowiednim poziomie. O to, by podobnie było na boisku, muszą już zadbać piłkarki. Paradoksalnie, wysoko przegrany mecz z Linköping wcale nie był w wykonaniu drużyny z Örebro szczególnie nieudany. Dobrze wyglądała współpraca Perez oraz De Jongh w środku pola, na dobre przełamała się Tancredi, a kolejne udane zawody rozegrała Spetsmark. Na beniaminka ze Sztokholmu powinno to wystarczyć, choć wiele zależy od tego, jakie Djurgården zobaczymy na Behrn Arenie. Jeśli defensywa z Olympiastadion będzie potrafiła ustrzec się prostych błędów, czeka nas bardzo ciekawe spotkanie.

O Mallbacken było w ostatnich dniach głośno głównie ze względu na transfer Antonii Göransson. Teraz drużyna z Värmland postara się zachwycić także na murawie. O wysokiej porażce z Rosengård nikt w Sunne już nie pamięta, a mecz przeciwko Piteå ma być okazją na to, aby przypomnieć rywalkom, jak trudno jest wywieźć ze Strandvallen komplet punktów. O przechodzonym meczu z Malmö zapomniały chyba już także piłkarki Stellana Carlssona, które w niedzielę podbudowały się zwycięstwem nad Djurgården. Czy uda im się pójść za ciosem i tym samym na dobre ulokować się w górnej połówce ligowej tabeli?

W Umeå czeka nas pojedynek dwóch mocno przetrzebionych kontuzjami drużyn. Wprawdzie najprawdopodobniej gotowa do gry od pierwszej minuty będzie Lina Hurtig, ale gospodynie i tak przystapią do meczu w bardzo eksperymentalnym ustawieniu. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w Eskilstunie, gdzie z nieobecnych także dałoby się zestawić całkiem silną jedenastkę. Czy znajdująca się w wybornej formie Rita Chikwelu poprowadzi Umeå do pierwszego w sezonie zwycięstwa? Nie jest to wykluczone, gdyż w tym meczu każdy scenariusz wydaje się być równie prawdopodobny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s