Trzy, dwa, jeden … Zaczynamy!

3671623_2048_1152

Bardzo często na nią narzekamy i bez końca potrafimy dyskutować o jej niedoskonałościach. Gdy jednak zbyt długo jej z nami nie ma, szybko zauważamy, że jakby czegoś nam brakuje. Na szczęście, od jutra aż do piątego listopada, naszą rzeczywistość znów kształtować będzie rytm ligowego zegara. Z zimowego snu budzi się bowiem najpiękniejsza z lig, której nie zamienilibyśmy nawet na Ligę Mistrzyń, Bundesligę i WSL razem wzięte.

Pierwszym akordem nowego sezonu i zarazem jedynym sobotnim meczem inauguracyjnej kolejki będą derby Skanii, w których broniący tytułu Rosengård podejmie na własnym boisku Kristianstad. Piłkarki z Malmö jeszcze nigdy nie przegrały w lidze z lokalnym rywalem, a w poprzednim sezonie wręcz zdemolowały swoje przeciwniczki w stosunku 7-0, urządzając przy okazji efektowne pożegnanie Anji Mittag. Jutro nikt wprawdzie z Malmö IP żegnać się nie będzie, ale o odpowiednią motywację w szeregach gospodyń możemy być spokojni.

W niedzielne popołudnie z ekstraklasą przywita się Borlänge. Do wczoraj nie było wiadomo, czy piłkarki Kvarnsveden rozpoczną sezon na własnym obiekcie, ale Ljungbergsplanen ostatecznie otrzymał warunkową licencję, co z pewnością ucieszyło sympatyków piłki nożnej w Dalarnie. Pozaboiskowy wyścig z czasem udało się wygrać, ale wielu prorokuje, że na murawie zderzenie z ekstraklasą okaże się dla absolutnego beniaminka brutalne. Papierowym faworytem jest z pewnością wzmocnione zimą Vittsjö, ale z drugiej strony Tabitha Chawinga już nie takim klubom na tym stadionie strzelała zwycięskie gole.

Niezbyt optymistyczne wieści płyną do nas z Umeå. Lista piłkarek, które z powodu drobnych lub nieco poważniejszych urazów nie zagrają na inaugurację, każdego dnia robi się coraz dłuższa. Podobnych problemów nie mają za to w odmienionym zimą Örebro, gdzie wszyscy czekają na pierwsze efekty wprowadzenia w klubie greckiej myśli szkoleniowej.

Piteå to nie tylko ubiegłoroczna rewelacja ligi, ale także jedna z najatrakcyjniej grających drużyn w Europie. W tym roku tradycyjnie nikt nie wymienia klubu z Norrbotten wśród faworytek, ale niezbyt przychylne prognozy w najmniejszym stopniu nie dekoncentrują zawodniczek. Irma Helin zamiast o celach na najbliższy sezon woli mówić o radości, jaką każdej z piłkarek daje gra na LF Arenie, komplementując przy tym kibiców. Pierwsza okazja, aby ponownie dać im trochę radości, nadarzy się już w niedzielę. Rywalem pozbawiony holenderskiej kolonii Göteborg, który kilka miesięcy temu pierwszy raz w historii wrócił z dalekiej Północy na tarczy.

Teoretycznie łatwe zadanie czeka piłkarki z Linköping. W niedawno rozegranym meczu pucharowym pokonały one Mallbacken 10-0, ale zapytana o prognozę na niedzielne spotkanie Julia Karlenäs zapewnia, że tym razem o dwucyfrowym wyniku nie może być mowy. Każdy inny rezultat niż zdecydowane zwycięstwo gospodyń będzie niespodzianką, choć doskonale pamiętamy, że pół roku temu piłkarki z Värmland kilkanaście dni po równie kompromitującej sparingowej wpadce (0-8 z Göteborgiem) potrafiły urwać ligowe punkty mistrzyniom z Rosengård.

Trzy lata trwał rozbrat Djurgården z ekstraklasą. Pierwszy mecz po powrocie przyjdzie piłkarkom ze Sztokholmu rozegrać na Tunavallen i trudno oczekiwać, że czeka je łatwe zadanie. Niewykluczone, że o wyniku pojedynku w Eskilstunie zadecyduje postawa pomocniczek obu drużyn; Kartin Schmidt i Emilia Appelqvist z pewnością rzucą wyzwanie zawodniczkom wicemistrzyń kraju.

Za rozgrywkami Damallsvenskan stęskniliśmy się nie tylko my, ale także przedstawiciele telewizji publicznej, którzy dzisiejszą prognozę pogody rozpoczęli od … stadionów, na których odbęda się mecze inauguracyjnej kolejki. Synoptycy zapowiadają wprawdzie deszczowy i wietrzny weekend, ale przynajmniej dla kilku klubów w sobotę i w niedzielę na pewno zaświeci słońce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s