Przed startem ligi – Elitettan

Przedstawiciele wielu zawodów bardzo często podkreślają, że najciekawsze rzeczy dzieją się zawsze na zapleczu. Czy to stwierdzenie możemy odnieść również do świata szwedzkiej piłki? W znacznym stopniu tak, gdyż tegoroczny sezon w Elitettan zapowiada się nadzwyczaj interesująco!

Podobnie jak w przypadku Damallsvenskan, liga wydaje się mieć jednego zdecydowanego faworyta. Mowa oczywiście o piłkarkach Hammarby, które zrobią wszystko, aby ich drugoligowa przygoda nie trwała dłużej niż jeden sezon. Po spadku z ekstraklasy, Södermalm opuściło wprawdzie wiele kluczowych zawodniczek, ale ich następczynie również gwarantują wysoki poziom piłkarski. Klub ze stolicy wzmocniły między innymi gwiazda kadry U-19 Julia Zigiotti Olme, którą w swoim składzie widziało także kilku przedstawicieli ekstraklasy, a także ograne na boiskach Damallsvenskan Maja Norrhamn i Filippa Angeldahl. Jeśli w najbliższych miesiącach nie wydarzy się nic niespodziewanego, każdy inny rezultat jak awans biało-zielonych z pierwszego miejsca, należałoby potraktować jak niespodziankę.

Znacznie ciekawiej zapowiada się rywalizacja o drugie premiowane promocją do krajowej elity miejsce. Chrapkę na awans ma bowiem przynajmniej kilka klubów, co jest zapowiedzią niezwykle wyrównanej walki, w której o końcowym sukcesie lub jego braku mogą zadecydować najmniejsze nawet niuanse. O awans na pewno do końca walczyć będą piłkarki Limhamn Bunkeflo i nie jest wykluczone, że w sezonie 2017 w Damallsvenskan doczekamy się derbów Malmö. Aby do tego doszło, drużyna z największego miasta Skanii musi jednak znacząco poprawić skuteczność, gdyż to właśnie między innymi ten element zaważył na niepowodzeniu dwóch ostatnich podejść do ekstraklasy.

Drugoligowcem, poczynania którego z zapartym tchem śledzić będą kibice w całym kraju, jest z pewnością Växjö. Trudno się jednak temu dziwić, wszak nie codziennie włodarze klubu, który dopiero co pojawił się na szczeblu centralnym zapowiadają, że sześć lat zajmie im droga do … półfinału Ligi Mistrzyń! Cele na najbliższy sezon są na szczęście znacznie skromniejsze; tym podstawowym jest zajęcie miejsca w czołowej szóstce, a pomóc w jego realizacji ma między innymi sprowadzona z Linköping Venera Rexhi.

W górnej połówce Elitettan sezon zakończyć powinny także dwa zespoły z zachodniej części kraju – Hovås Billdal oraz QBIK. W Göteborgu kolejny raz udało się zbudować mocną, pozbawioną luk kadrę, zaś w Karlstad poczyniono pierwsze próby nawiązania do złotej ery klubu, w którym swego czasu występowały Jennifer Meier i Anja Mittag. Nie można także zapominać o rewelacji ubiegłorocznych rozgrywek – IFK Kalmar. Doskonała, zwieńczona trzecią lokatą w tabeli postawa w poprzednim sezonie, na pewno mocno rozbudziła apetyty kibiców znad Bałtyku.

W minionych latach IK Sirius był niemal dyżurnym kandydatem do awansu, ale zimowe osłabienia sprawiły, że najprawdopodobniej na powrót ekstraklasowej piłki do Uppsali będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. W środku ligowej stawki ujrzeć powinniśmy także drużyny z Östersund i Sunnanå, choć szczególnie piłkarki Leifa Widegrena stać na niejedną pozytywną niespodziankę. Częściej w dół niż w górę spoglądać może za to drugi ze spadkowiczów z Damallsvenskan, ale w AIK nikt nie dopuszcza myśli o powtórzeniu scenariusza, który rok temu stał się udziałem Jitexu, czyli dwóch kolejnych degradacji.

Kogo najprawdopodobniej czeka walka o utrzymanie? Jedną z zainteresowanych nią drużyn może okazać się mocno odmłodzona Kungsbacka. W poprzednim sezonie Johanna Almgren oparła kadrę na doświadczonych zawodniczkach z ekstraklasowym stażem, w obecnym takiej możliwości mieć juz nie będzie. Trudno równiez prorokować, jaki los czeka w Elitettan beniaminków z Sundsvall i Alingsås, choć pierwszy z wymienionych klubów nie bez przyczyny często wymieniany jest jako potencjalny czarny koń rozgrywek. Na papierze najsłabiej prezentuje się sztokholmska Älta, ale klub ze stolicy od trzech lat jest niemal jednogłośnie uznawany za głównego kandydata do spadku. Czy i tym razem uda się oszukać przeznaczenie?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s