Plan wykonany

BEN_2730-scaled-e1663839094968-2048x737

FC Rosengård – uczestniczki fazy grupowej Ligi Mistrzyń 2023 (Fot. Bildbyrån)

Gdyby spojrzeć na efekt końcowy, to można spokojnie przyznać, że szwedzkie kluby w eliminacjach Ligi Mistrzyń po prostu zagrały na miarę oczekiwań. Kto miał odpaść – odpadł, kto miał awansować – awansował, ale porażka piłkarek Kristianstad z Ajaxem, czy heroiczna walka Häcken z hegemonem z Paryża z pewnością ujmy naszej lidze nie przynoszą. Jak się jednak zwykło mówić, historię piszą zwyciężczynie, a tymi zdecydowanie były dziś wieczorem zawodniczki z Malmö. Zespół prowadzony przez Renée Slegers przed tygodniem przywiózł z norweskiego Bergen całkiem satysfakcjonujący remis i na własnym boisku miał postawić ostatni krok na drodze do europejskiego raju. Cel ten udało się zrealizować, choć do przerwy żadna z ekip nie potrafiła przechylić losów rywalizacji na swoją stronę. Mistrzynie Szwecji doskonale weszły jednak w drugą połowę i to właśnie początkowe fragmenty tej części gry przesądziły ostatecznie o wyniku dwumeczu. Spora w tym zasługa grającej dziś na prawym wahadle Rii Öling, która na swoim skrzydle była dosłownie i w przenośni nie do zatrzymania i to właśnie z jej sektora boiska zainicjowane zostały dwie bramkowe akcje Rosengård. Nie możemy jednak w tym miejscu nie docenić także zasług Sofie Bredgaard, gdyż to kapitalny strzał w wykonaniu młodej Dunki był de facto pierwszym sygnałem, że oto na Malmö IP będziemy za chwilę świadkami historycznego wydarzenia. I gdyby patrzeć na rywalizację z Brann jako całość, to chyba właśnie do Bredgaard lub do jej rodaczki Olivii Holdt powędrowałaby statuetka dla najbardziej wartościowej zawodniczki dwumeczu. W samej końcówce piłkarki z Norwegii stać było jeszcze na zdobycie trafienia honorowego, ale stało się to w momencie, gdy gospodynie prowadziły już 3-0, w pełni kontrolując boiskowe wydarzenia. I dobrze, gdyż dzięki temu szwedzka piłka klubowa pozostanie w tym roku w grze aż do połowy grudnia, bo właśnie wtedy zaplanowano ostatnią serię spotkań fazy grupowej Ligi Mistrzyń.

Zdecydowanie trudniejsze zadanie miały dziś podopieczne Roberta Vilahamna i choć potężnego PSG nie udało im się wyeliminować, to za postawę w rewanżowym starciu również należą im się spore pochwały. Tak, szczególnie w drugiej połowie przewaga górujących pod względem motorycznym wicemistrzyń Francji zaczęła się uwidaczniać, ale licznie zgromadzona na trybunach Bravida Areny publiczność na zawsze zapamięta na przykład okres między 20., a 35. minutą, kiedy to skromny klub z Hisingen potrafił dosłownie zepchnąć do narożnika europejskiego, futbolowego giganta. Niewykorzystana setka Stine Larsen, fenomenalne rajdy posiadającej chyba żelazne płuca Anny Sandberg, czy kapitalna współpraca Rubensson i Curmark w środku pola to obrazki, do których jeszcze długo będziemy wracać z nieukrywaną radością i dumą. A przecież gospodynie o choćby jednego gola walczyły naprawdę do końca i jeszcze w doliczonym czasie gry mogła zapisać go na swoim koncie Elma Nelhage. I bardzo szkoda, że tak się właśnie nie stało, gdyż byłoby to wspaniałe podsumowanie tej inspirującej historii. Ale fani Os z Hisingen i tak mieli mnóstwo powodów, aby po ostatnim gwizdku oklaskiwać swoje boiskowe bohaterki.

O awans do fazy zasadniczej Ligi Mistrzyń grano dziś nie tylko w Szwecji, ale w wielu miastach całej Europy. Wyniki sprzed tygodnia sugerowały, że możemy być świadkami przynajmniej jednej niespodzianki, ale faworytki ostatecznie w komplecie poradziły sobie z przejściowymi trudnościami, solidarnie awansując do kolejnej rundy. W najlepszej szesnastce kontynentu nie zabraknie zatem między innymi piłkarek Arsenalu, Juventusu, czy Benfiki, które już w najbliższy poniedziałek dowiedzą się, z kim przyjdzie im rywalizować o promocję do ćwierćfinału. Dodajmy tylko, że jeśli Bayern Monachium nie straci na własnym boisku zaliczki przywiezionej z Sociedad, to mistrzynie Szwecji podczas losowania fazy grupowej znajdą się w trzecim koszyku.

fcr

bkh

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s