Kadra na Hiszpanię i Francję

gerhardsson-emtrupp-2022

Piłkarski tydzień pędzi w takim tempie, że aż trudno skupić się dłużej na jednym, konkretnym wydarzeniu. Dopiero co emocjonowaliśmy się meczem sezonu w Damallsvenskan, Rosengård skutecznie wypełnił misję awansu do Ligi Mistrzyń, a tu już za pasem kolejne okienko reprezentacyjne i czekające nas emocje z kadrą Petera Gerhardssona w roli głównej. A zapowiada się ono o tyle ciekawie, że przynajmniej w teorii wreszcie przyjdzie nam mierzyć się z rywalkami, które mają wszelkie atuty, aby mocno uwypuklić nasze ewentualne braki. Bo z całym szacunkiem do przeciwniczek z zakończonych właśnie śmiesznych eliminacji, starcia z nimi były w przeważającej większości niczym innym jak kompletnie bezwartościowym wypełnianiem kalendarza. Tym razem na być więc inaczej, choć nie jest też wielką tajemnicą, że zarówno hiszpańską, jak i francuską federacją wstrząsnęły ostatnimi czasy niemałe skandale. My jednak patrzymy głównie na siebie i na czysto sportowy aspekt tych potyczek.

Jeśli chodzi o powołania, to już tradycyjnie nie było w nich rewolucji, choć do bliższego przyjrzenia się niektórym nazwiskom zmusiła Gerhardssona sytuacja kadrowa. Mocno liczyliśmy, że miejsce kontuzjowanej Hanny Glas zajmie na prawym wahadle jej imienniczka Wijk, że poważną szansę otrzymają inne, zachwycające nas tydzień w tydzień na ligowych murawach młode strzelby (Sandberg, Vinberg), ale selekcjoner stwierdził, że … akurat te piłkarki swoje zadanie mają wykonać gdzie indziej. Tym sposobem na liście znalazło się nazwisko Stiny Lennartsson, która faktycznie notuje w barwach Linköping zdecydowanie najlepszy sezon od czasu pamiętnej kontuzji, ale czy aby na pewno jest to już ten poziom? Choć z drugiej strony, dopóki tego nie zweryfikujemy, nigdy nie będziemy mieć pewności. Dyskusja na temat kadr młodzieżowych, a także roli, którą mają one odgrywać w reprezentacyjnym łańcuchu pokarmowym, odżyła jednak właśnie na nowo i dopiero się rozkręca.

Między słupkami szwedzkiej bramki swoją długo wyczekiwaną szansę dostanie wreszcie Zecira Musovic. Golkiperka londyńskiej Chelsea na kadrę jeździ od pewnego czasu regularnie, ale wciąż czeka w niej na pierwszy, poważny test. I jeśli najbliższe godziny nie przyniosą nam niczego nieprzewidywanego, to próba ta czeka ją już na początku października w rywalizacji z Hiszpanią i Francją. Co ciekawe, miejsce w szerokiej kadrze wywalczyła sobie także Emma Lind, czyli zawodniczka z chyba najciekawszą ze wszystkich ścieżką kariery. Golkiperka ta objawiła nam się swego czasu w barwach Limhamn Bunkeflo, następnie reprezentowała między innymi w Turbine Poczdam, ale jeszcze na początku obecnego sezonu występowała w drugoligowym Jitexie Möldnal. Obecnie zawitała natomiast do wicemistrzyń Włoch z AS Roma, gdzie spotkała się między innymi ze Stephanie Öhrström, choć akurat żadna ze Szwedek nie jest naturalną jedynką w układance trenera Alessandro Spugny. W formacjach ofensywnych większych zaskoczeń nie stwierdzono, choć godny odnotowania jest powrót do łask duetu Julia Zigiotti – Sofia Jakobsson, co mając na uwadze szczególnie dyspozycję tej pierwszej, jest jednak pewną zagadką.


Kadra na Hiszpanię i Francję:

Bramkarki: Emma Holmgren (Lyon), Emma Lind (Roma), Zecira Musovic (Chelsea)

Obrończynie: Jonna Andersson (Hammarby), Nathalie Björn (Everton), Magdalena Eriksson (Chelsea), Amanda Ilestedt (PSG), Emma Kullberg (Brighton), Stina Lennartsson (Linköping), Amanda Nildén (Juventus), Linda Sembrant (Juventus)

Pomocniczki: Filippa Angeldal (Man. City), Kosovare Asllani (Milan), Hanna Bennison (Everton), Filippa Curmark (Häcken), Johanna Kaneryd (Chelsea), Fridolina Rolfö (Barcelona), Elin Rubensson (Häcken), Olivia Schough (Rosengård), Julia ZIgiotti (Brighton)

Napastniczki: Stina Blackstenius (Arsenal), Rebecka Blomqvist (Wolfsburg), Lina Hurtig (Arsenal), Sofia Jakobsson (San Diego), Madelen Janogy (Hammarby)


Terminarz kadry:

7. października, godz. 20:30: Hiszpania – Szwecja (Kordoba)

11. października, godz. 18:30: Szwecja – Francja (Göteborg)

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s