Kadra na Puchar Algarve

nilden

Turniej w Portugalii może być szansą na przykład dla Amandy Nildén (Fot. Bildbyrån)

Nasze intencje, z którymi jedziemy każdego roku na Puchar Algarve, są zawsze takie same. Przede wszystkim chcemy obejrzeć wszystkie zawodniczki w rytmie meczowym, bo turniej ten traktujemy jako niezwykle ważny element etapu przygotowań. Tym razem szykujemy się głównie na kwietniowe mecze w eliminacjach mistrzostw świata, ale w dalszej perspektywie pamiętamy też o finałach EURO 2022 w Anglii. Poprzedni rok był z naszej perspektywy wspaniały i podczas dokonywania selekcji rozmawialiśmy z Magnusem Wikmanem, że podczas naszej kadencji wewnętrzna rywalizacja o miejsce w kadrze nigdy nie była większa – w tak optymistyczne tony podczas wtorkowej konferencji uderzył selekcjoner Peter Gerhardsson. I trudno mu się dziwić, gdyż zarówno czysto statystycznie, jak i pod względem jakości gry, poprzedni rok był jednym z najlepszych w historii szwedzkiego futbolu reprezentacyjnego. Patrzeć trzeba jednak do przodu, a nie wstecz, więc dobrze się dzieje, że sztab trenerski myśli już o napisaniu kolejnego rozdziału pięknej historii, która swój epilog znajdzie nawet nie w Londynie, a w dalekiej Australii latem 2023. Przyszłoroczny turniej będzie zresztą wspaniałą klamrą zamykającą pewną erę szwedzkiej piłki nożnej, ale o tym zapewne wspomnimy jeszcze wiele razy. Póki co skupiamy się jednak na rozpoczynającym się za niespełna tydzień zgrupowaniu w Portugalii, bo to właśnie tam zainaugurujemy, a w zasadzie wznowimy długi marsz w kierunku Sydney.

Wśród powołanych na lutowy obóz piłkarek próżno szukać nazwiska Magdaleny Eriksson, choć defensorka Chelsea wznowiła już treningi po kontuzji. Z takiego obrotu sprawy cieszy się z pewnością niebieska część Londynu, gdyż wiosenna, decydująca faza zmagań w angielskiej FA WSL zapowiada się niezwykle smakowicie. Na oficjalnej liście nie znajdziemy także innej rekonwalescentki Lindy Sembrant, choć 34-letnia obrończyni mistrza Włoch – w przeciwieństwie do Eriksson – do Algarve pojedzie. Cieszymy się, że Linda rozegrała w minioną niedzielę 85 minut i bardzo dobrze, że będzie z nami podczas całego zgrupowania. Pozostajemy oczywiście w stałym dialogu z Juventusem i wspólnie ustaliliśmy, że to pomoże jej szybciej powrócić do swojej optymalnej dyspozycji – podsumował Gerhardsson. Wśród powołanych defensorek nie mogło za to zabraknąć miejsca dla pozostającej niezmiennie jednym z filarów monachijskiego Bayernu Hanny Glas, a także dla Amandy Ilestedt, która z kolei zebrała fenomenalne recenzje za występ w zwycięskim meczu Pucharu Francji przeciwko Olympique Lyon. Skoro byliśmy już przy Juventusie, to warto podkreślić, iż kolejną szansę w kadrze otrzyma także Amanda Nildén, czyli jedna z bohaterek nadspodziewanie trudnego dla ekipy z Turynu meczu przeciwko Weronie. Większych zaskoczeń nie było za to przy odczytywaniu nazwisk powołanych pomocniczek i napastniczek, choć godny odnotowania jest powrót do reprezentacyjnej gry Johanny Kaneryd z Häcken. Nieco dłużej na swoją szansę poczekać będą musiały za to Emilia Larsson oraz Freja Olofsson, bo w ich przypadku solidne występy na boiskach ligowych nie okazały się wystarczającym argumentem dla Gerhardssona i jego sztabu. Debiutu w kadrze nie zaliczy także Karin Lundin, która jesienią trochę poszalała w ofensywie Fiorentiny.


Kadra na Puchar Algarve:

Bramkarki: Jennifer Falk (Häcken), Hedvig Lindahl (Atletico), Zecira Musovic (Chelsea)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Emma Berglund (Rosengård), Nathalie Björn (Everton), Hanna Glas (Bayern), Amanda Ilestedt (PSG), Emma Kullberg (Brighton), Amanda Nildén (Juventus), Julia Roddar (Washington), Josefine Rybrink (Häcken)

Pomocniczki: Filippa Angeldal (Man. City), Kosovare Asllani (Real), Hanna Bennison (Everton), Johanna Kaneryd (Häcken), Fridolina Rolfö (Barcelona), Elin Rubensson (Häcken), Olivia Schough (Rosengård), Caroline Seger (Rosengård)

Napastniczki: Anna Anvegård (Everton), Stina Blackstenius (Arsenal), Lina Hurtig (Juventus), Sofia Jakobsson (San Diego), Madelen Janogy (Hammarby)


Terminarz kadry:

18. lutego, godz. 18:00: Szwecja – Dania (Faro-Loulé)

20. lutego, godz. 18:15: Portugalia – Szwecja (Faro-Loulé)

23. lutego, godz. 11:30: mecz lub turniej klasyfikacyjny (Lagos lub Faro-Loulé)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s