Daleka jest droga po puchar

contentmedium

W poprzedniej edycji Pucharu Szwecji najlepsze okazały się piłkarki z Hisingen (Fot. SvFF)

Choć od głośnej i budzącej wiele emocji reformy Pucharu Szwecji minęły zaledwie trzy lata, to nowy system rozgrywek bardzo szybko stał się nieodłącznym elementem naszego piłkarskiego krajobrazu. Podobnie zresztą jak fakt, iż pierwsza dekada grudnia to czas, w którym szesnastu uczestników fazy grupowej poznaje swoich kolejnych rywali na drodze ku upragnionemu trofeum. Nie inaczej było i w tym roku, a przed samą ceremonia znów podniosły się głosy sprzeciwu wobec geograficznych kryteriów, które rzeczywiście mają stosunkowo niewiele wspólnego z ideą fair play. Inna sprawa, że dzięki naprawdę sensacyjnym rozstrzygnięciom w rundach eliminacyjnych, w tym roku balans pomiędzy Północą i Południem wydaje się być zachwiany w zdecydowanie mniejszym stopniu niż miało to miejsce w latach poprzednich. Choć nie ma co ukrywać, że tradycyjnie głównych faworytek szukać będziemy w grupach oznaczonych cyferkami 1 oraz 2. Tam właśnie znajdują się broniące tytułu piłkarki Häcken, mistrzynie kraju z Rosengård, czy wreszcie zawsze groźny dla obu wymienionych wcześniej ekip Kristianstad. Nie jest jednak wykluczone, że to właśnie na wiosnę 2022, po raz pierwszy od czasu reformy, po puchar sięgnie któraś z drużyn z Północy, a wysokich aspiracji nie ukrywają chociażby stołeczne Hammarby i Djurgården. Jeśli jednak interesuje Was pełen skład wszystkich grup, to znajdziecie go poniżej:


Faza grupowa Pucharu Szwecji 2021-22:

Grupa 1: Rosengård, Linköping, Växjö, Alingsås. Tutaj w roli głównych faworytek wystąpią mistrzynie z Malmö, choć w Linköping mocno wierzą w to, że drużynę z Östergötland stać na pierwszy od czasu reformy awans do półfinału. Na korzyść podopiecznych trenerki Renée Slegers niewątpliwie działa jednak fakt, iż prawdopodobnie decydujący mecz między dwoma przedstawicielami Damallsvenskan zostanie rozegrany w stolicy Skanii. Zanim jednak do niego dojdzie, o niespodziankę w postaci postraszenia pierwszoligowych rywalek postarają się reprezentujące w tym gronie Elitettan ekipy Växjö i Alingsås.

Grupa 2: Häcken, Kristianstad, Örebro, Jitex. Obrończynie tytułu wylosowały bardzo niewdzięczną grupę. Bo nawet jeśli Kristianstad może nie mieć takiej siły rażenia jak przed rokiem, a Örebro zazwyczaj wolno wchodzi w sezon, to łatwych punktów w Hisingen spodziewać się absolutnie nie powinni. Innego typu wyzwaniem będą dla ekipy Roberta Vilahamna derby z występującym o klasę niżej Jitexem. Ostatnie poważne starcie tych drużyn zakończyło się bowiem dwucyfrowym wynikiem, co na pewno będzie stanowiło dla piłkarek z Möldnal sporą motywację.

Grupa 3: Eskilstuna, Djurgården, Piteå, Mallbacken. Zapowiada się nam wyścig trzech koni, z których każdy posiada wystarczającą liczbę argumentów, aby zakończyć go zwycięsko. Kto wie, czy potencjalny faworyt pierwszej z Północnych grup nie wyklaruje się nam dopiero podczas zimowego okienka transferowego, gdyż na ten moment siła rażenia wszystkich wylosowanych tu pierwszoligowców zdaje się być jak najbardziej zbliżona. Czwartym uczestnikiem pucharowej zabawy będzie w tym gronie występujący na zapleczu Damallsvenskan klub z Sunne, który faworytem do awansu nie będzie, ale jedną lub dwie niespodzianki sprawić jak najbardziej może.

Grupa 4: Hammarby, Umeå, Bromma, Bollstanäs. Dla zielono-białej części Sztokholmu losowanie fazy grupowej nie mogło potoczyć się lepiej. Dwójka beniaminków Damallsvenskan to rywale jak najbardziej w zasięgu rewelacyjnej armady Pabla Pinonesa-Arce, choć oczywiście w starciach z Umeå czy Brommą od pierwszej do ostatniej minuty trzeba będzie mieć się na baczności, bo szczególnie piłkarki z Västerbotten są bardzo chętne do sprawienia kolejnej pucharowej niespodzianki. Stawkę zmagań uzupełnia w tej grupie Bollstanäs będący jedynym uczestnikiem fazy grupowej występującym poza szczeblem centralnym. Czy trzecioligowiec zdoła wywalczyć w starciach z wyżej notowanymi rywalami jakiś punkt?

Pierwsze mecze fazy grupowej zostaną rozegrane 26. lutego 2022, a skład półfinałów poznamy 13. marca, tuż po zakończeniu trzeciej kolejki grupowych zmagań.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s