Podsumowanie 17. kolejki

damf

Podsumowanie 17. kolejki sezonu 2021 w Damallsvenskan:


Najlepszy mecz: Djurgården 2-1 Hammarby. Piłkarki Djurgården w ostatnich latach regularnie fundowały swoim kibicom thrillery ze szczęśliwym zakończeniem, ale w tym roku o żadnej nerwowej jesieni nie może być mowy. Pierwsze w sezonie derbowe zwycięstwo okazało się o tyle słodsze, że zapewniło Dumie Sztokholmu pozostanie w piłkarskiej elicie na kolejny sezon. I nawet jeśli przyznamy, że beniaminek miał w sobotnim starciu swoje dobre momenty, to zwycięstwo gospodyń na Stadionie Olimpijskim jest wynikiem jak najbardziej zasłużonym. Nowy trener Magnus Pålsson na papierze dysponuje zdecydowanie skromniejszym potencjałem niż jego poprzednicy, ale pod jego wodzą gra zespołu ze stolicy naprawdę może się podobać. Trzeba wyraźnie podkreślić, że żaden z goli dla Djurgården nie był dziełem ani przypadku, ani błędu rywalek, a postawa chociażby Julii Walentowicz oraz Fanny Lång sprawia, że ręce same składają się do oklasków. A jeśli dobrych informacji dla fanów DIF wciąż mało, to dorzucimy w gratisie jeszcze dwie: Tilde Lindwall wróciła na piłkarską murawę po długiej rehabilitacji, a Hayley Dowd wciąż potrafi strzelać gole przeciwko Hammarby. I to w naprawdę efektowny sposób!

Wydarzenie kolejki: Derby okupione stratami. W 60. minucie derbowej potyczki na Malmö IP wszystko wydawało się układać po myśli Renée Slegers. Rosengård wprawdzie nie grał wielkiego (jak na swoje standardy) meczu, ale gol Sanne Troelsgaard z początku drugiej połowy pozwolił otworzyć wynik, a przewaga w wirtualnej tabeli nad Häcken wzrosła do ośmiu punktów. Wtedy jednak rozpoczął się szereg niefortunnych wydarzeń, który zapoczątkowała fatalnie wyglądająca kontuzja Jeleny Cankovic. Przeraźliwy krzyk reprezentantki Serbii słychać było nawet na Triangeln, a kilkadziesiąt sekund później liderka drugiej linii Rosengård na noszach opuszczała murawę. Kolejne minuty przyniosły wyrównujące trafienie Mii Carlsson, a także uraz Lorety Kullashi, która także meczu nie dokończyła. Jeśli dodamy do tego, że trzecią w sezonie żółtą kartkę obejrzała w końcówce Sanne Troelsgaard, a już wcześniej z kłopotami zdrowotnymi zmagały się Mimmi Larsson oraz Bea Sprung (o zerwanych więzadłach Fiony Brown nawet nie wspominamy), to można odnieść wrażenie, że mistrzowski wyścig, którzy niektórzy eksperci zdążyli już zakończyć, właśnie rozpoczyna się na nowo. A najbliższy tydzień będzie zdecydowanie najpoważniejszym do tej pory testem dojrzałości dla holenderskiej trenerki klubu ze stolicy Skanii.

Bohaterka kolejki: Mia Carlsson (Kristianstad). To właśnie ona zapisała na swoim koncie gola, który sprawił, że po raz pierwszy w sezonie ligowym 2021 Rosengård zgubił punkty na Malmö IP. I nie ma przy tym większego znaczenia, że jej skuteczny strzał był tak naprawdę … przedłużeniem lotu wrzuconej przez Sveindis Jane Jonsdottir futbolówki. Defensorka z Kristianstad bezbłędnie zachowała się jednak nie tylko w tej jednej sytuacji i naprawdę niewiele brakowało, aby po jej podaniu podopieczne Elisabet Gunnarsdottir raz jeszcze umieściły futbolówkę w siatce jedenastokrotnych mistrzyń kraju. Jeśli chodzi o zadania stricte obronne, to tutaj do Carlsson także nie można się przyczepić, a w samej końcówce to jej interwencje sprawiły, że Troelsgaard i Sanders nie przechyliły szali zwycięstwa na stronę FCR. I kto wie, być może niebawem okaże się, że ten świetny występ pomoże Kristianstad po raz drugi z rzędu zameldować się na koniec sezonu na ligowym podium.

Gol kolejki: Hayley Dowd (Djurgården). To zdecydowanie nie był weekend bogaty w gole, ale gdy już ktoś do siatki trafiał, to zazwyczaj robił to niezwykle efektownie. Przepięknej urody było chociażby trzynaste w sezonie trafienie Stiny Blackstenius, a także gol Jenny Hellstrom pieczętujący cenne zwycięstwo Örebro na Behrn Arenie. Wyróżnienie tym razem trafia jednak w ręce Hayley Dowd, choć mówiąc szczerze jest to w dużym stopniu nagroda zespołowa. Bo choć wolej reprezentantki USA sam w sobie był naprawdę spektakularny, to nie da się przejść obojętnie wobec tego, co podczas bramkowej akcji dokonały Julia Walentowicz oraz Elizabeth Addo. Kłaniamy się i prosimy o więcej takich futbolowych delicji!

Sensacja kolejki: Liderzy solidarnie gubią punkty. Byli bezbłędni, wydawało się, że przewyższają tę ligę o kilka poziomów, ale gdy już się wyłożyli, to solidarnie i razem. O kim mowa? O piłkarkach Rosengård i Häcken, które po letniej, olimpijskiej przerwie kroczyły od pewnego zwycięstwa do pewnego zwycięstwa. Obie maszyny zacięły się jednak w miniony weekend i trzeba uczciwie przyznać, że w obu przypadkach nie był to wyłącznie efekt ogromnego pecha. Zarówno mistrzynie z Hisingen, jak i liderki ze Skanii miały oczywiście w swoich meczach przewagę w posiadaniu piłki, częściej uderzały także w kierunku bramki rywalek, ale gdyby spojrzeć jedynie na klarowne sytuacje, to nagle dochodzimy do wniosku, że oba czołowe kluby na dobrą sprawę mogły swoje mecze w 17. kolejce nawet przegrać! Ostatecznie skończyło się na podziałach punktów, który podtrzymał status quo w górnej części tabeli przed wyczekiwanym chyba przez wszystkich, bezpośrednim starciem. A to oznacza, że w pierwszą, październikową sobotę na Bravida Arenie czeka nas naprawdę granie o wielką stawkę.

Liczba kolejki: 5. Na tyle kolejek przed końcem sezonu piłkarki Djurgården zapewniły sobie pozostanie w Damallsvenskan na kolejny rok. Jest to z pewnością miła odskocznia dla fanów Dumy Sztokholmu, którzy w dwóch ostatnich sezonach drżeli o ligowy byt swojej drużyny dosłownie do ostatniego gwizdka.


17. kolejka statystycznie:

Gole: 11  (średnia 1.87 / mecz)

Rzuty karne: 1  (wykorzystany)

Żółte kartki: 15

Czerwone kartki: 0

Najszybszy gol: Daniela Zamora (Djurgården) – 11. minuta (vs. Hammarby)

Najpóźniejszy gol: Jenna Hellstrom (Örebro) – 84. minuta (vs. AIK)


Jedenastka kolejki:

lag17

Melina Loeck (Kristianstad) – Julia Walentowicz (Djurgården), Matilda Plan (Eskilstuna), Mia Carlsson (Kristianstad), Fanny Lång (Djurgården) – Carly Wickenheiser (Örebro), Josefin Johansson (Piteå) – Elizabeth Addo (Djurgården), Yuka Momiki (Linköping), Nathalie Hoff Persson (Örebro) – Juliette Kemppi (Växjö)


Komplet wyników:


Klasyfikacja strzelczyń:

skytte

Klasyfikacja asystentek:

assist

Piłkarka kolejki:

lirare

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s