Falstart

maria-koreniova

Maria Korenciova pokazała się w meczu przeciwko Szwecji z naprawdę dobrej strony (Fot. Bildbyrån)

Ostatnimi czasy los dość często kojarzy ze sobą piłkarskie reprezentacje Szwecji i Słowacji. W eliminacjach EURO 2022 kadra Petera Gerhardssona bez większych problemów rozprawiła się ze znacznie niżej notowanym rywalem, zwyciężając w dwumeczu 13-0. Te mecze należą już jednak do przeszłości, a ci, którzy spodziewali się równie efektownego otwarcia nowej kampanii, mocno się przeliczyli. Wicemistrzynie olimpijskie z Tokio wprawdzie rozpoczęły drogę do Sydney od trzech punktów, ale oprócz nich nie zgadzało się dziś w zasadzie nic. Nie było ani oczekiwanego wyniku, ani – co gorsza – stylu, który na przestrzeni ostatnich miesięcy stał się znakiem firmowym drużyny Gerhardssona. I całe szczęście, że przynajmniej pierwszy kwadrans wyglądał tak, jak oczekiwaliśmy, gdyż to właśnie wtedy Fridolina Rolfö strzeliła, jak się miało później okazać, gola na wagę skromnego zwycięstwa. Pomocniczka Barcelony wykorzystała przytomne wycofanie piłki Liny Hurtig i pewnym strzałem umieściła futbolówkę w słowackiej bramce. W tym fragmencie meczu przewaga Szwedek była bezdyskusyjna, ale niestety nie udało się jej udokumentować więcej niż jednym trafieniem. Marię Korenciovą pokonała wprawdzie także niesamowicie skuteczna w tym roku Stina Blackstenius, ale napastniczka Häcken znajdowała się na spalonym i holenderska sędzia jak najbardziej słusznie gola anulowała. Na tamten moment nie wydawało się to jednak wielkim problemem, gdyż starcie w Senecu przypominało wiele innych eliminacyjnych spotkań strefy europejskiej, w których gra toczy się niemal wyłącznie na jedną bramkę.

O ile pierwszy kwadrans nas nieco uspokoił, o tyle kolejne minuty sprawiały, że w szwedzkich kibicach zaczynała narastać irytacja. Nie było oczywiście tak, że to Słowaczki dominowały na boisku, ale nie da się również zaprzeczyć temu, że gospodynie z każdą upływającą minutą sprawiały wrażenie drużyny coraz bardziej pewnej siebie i swoich umiejętności. Dynamika Patricii Hmirovej sprawiała nadspodziewanie dużo problemów Jonnie Andersson, a z powstrzymaniem niezwykle aktywnej Dominiki Skorvankovej kłopoty miały zarówno szwedzkie pomocniczki, jak i para stoperek. To wszystko sprawiało, że Jennifer Falk cały czas musiała mieć się na baczności i zupełnie niespodziewanie golkiperka Häcken przeszła na słowackiej ziemi kolejny egzamin reprezentacyjnej dojrzałości. I choć nie wymagał on tym razem uciekania się do spektakularnych interwencji, to jednak szczególnie w sferze mentalnej zdecydowanie nie był to dla Falk łatwy mecz. Tym większe zatem brawa, że 28-letniej bramkarce raz jeszcze udało się potwierdzić swoją klasę i pewnie wyłapać absolutnie wszystko, co było do wyłapania. A przecież Słowaczki swoje dośrodkowania ze stałych fragmentów gry miały nawet w doliczonym czasie gry, co najlepiej pokazuje, jak wyglądał rzeczywisty obraz meczu. Bo chyba nikt jeszcze kilka godzin temu nie spodziewał się, że akurat dziś Peter Gerhardsson w 93. minucie będzie musiał uciekać się do dwóch zmian taktycznych.

Jasne, cały czas to Szwedki miały po swojej stronie zdecydowanie większą piłkarską jakość i końcowe zwycięstwo jak najbardziej mogło być zdecydowanie bardziej okazałe. W poprzeczkę słowackiej bramki główkowała Magdalena Eriksson, stuprocentowej okazji nie wykorzystała Filippa Angeldal, a szarżującą Sofię Jakobsson w ostatnim momencie powstrzymała słowacka defensorka. Tyle tylko, że od grających w niemal galowym składzie wiceliderek rankingu FIFA zwyczajnie powinniśmy wymagać znacznie więcej. Bo choć sytuacje na podwyższenie wyniku były, to po szwedzkiej stronie mnożyły się także niedokładne podania, ofensywne koncepcje sprawiały wrażenie nieco chaotycznych, a dośrodkowania ze stojącej piłki zbyt często padały łupem dysponujących przecież wyraźnie skromniejszymi warunkami fizycznymi rywalek. A gdy jeden jedyny raz udało się zaskoczyć słowacką obronę nieszablonowo rozegranym rzutem wolnym, to na przeszkodzie skutecznie stanął gwizdek holenderskiej sędzi. Oczywiście, trzeba mocno podkreślić, że z bardzo dobrej strony pokazywał się duet Patricia Fischerova – Diana Bartovicova, który zaskakująco łatwo czytał szwedzkie zamiary i rozbijał w pył ofensywne zapędy wicemistrzyń olimpijskich. I gdyby nie nonszalanckie błędy przy wyprowadzaniu piłki, to obu słowackim defensorkom należałyby się za dzisiejszy występ naprawdę wysokie noty, a biorąc pod uwagę całokształt i tak nie będą one niskie. Swoje największe atuty wyeksponowała także rezerwowa bramkarka AC Milan Maria Korenciova, która wprawdzie nogami grać absolutnie nie potrafi (tuż po przerwie niewiele brakowało, abyśmy byli świadkami jednego z najbardziej kuriozalnych goli samobójczych w historii futbolu), ale chwytanie i refleks ma zdecydowanie na poziomie klubu, który aktualnie reprezentuje. Dodajmy do tego wspomnianą już Hmirovą z cypryjskiego Apollonu, a także robiącą sporo wiatru w okolicach szwedzkiej szesnastki Monikę Havanovą z austriackiego Wacker Innsbruck i dostaniemy satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie dlaczego stadion w Senecu nagrodził swoje piłkarki w pełni zasłużonym standing ovation. Niewielka grupka szwedzkich fanów mogła oczywiście cieszyć się ze zwycięstwa, ale reakcja trybun jednoznacznie wskazała, która z ekip może być dziś zdecydowanie bardziej dumna ze swojej postawy.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tak grająca Słowacja będzie stanowiła w tych eliminacjach wyzwanie dla rywalek z wyższych koszyków. I gratulując naszym dzisiejszym przeciwniczkom naprawdę udanej postawy, pozostaje życzyć im przynajmniej tak udanych występów przeciwko Finlandii i Irlandii. Kadra Petera Gerhardssona udaje się natomiast na mecz z Gruzją, który przynajmniej na papierze wydaje się być zdecydowanie najłatwiejszym wyzwaniem podczas zaplanowanej na najbliższy rok kwalifikacyjnej kampanii. Ważne zatem, aby wrześniowe zgrupowanie zamknąć bez nieprzewidzianych strat (nie licząc oczywiście kartki Caroline Seger za faul taktyczny) i z pozycji lidera grupy przystąpić do kolejnych wyzwań. Bo choć dziś możemy z pełnym przekonaniem kręcić z niezadowoleniem głowami zarówno na grę, jak i na wynik, to jednak punktowy plan został przez szwedzką kadrę wypełniony w stu procentach. A to właśnie ta jedna statystyka zadecyduje o tym, kto ostatecznie pojedzie na finały do Australii i Nowej Zelandii. Pierwszy krok wykonany, pozostało jeszcze siedem.

1 thought on “Falstart

  1. Miałam okazję obejrzeć to spotkanie z trybun stadionu w Senecu. Zobaczenie na żywo wicemistrzyń olimpijskich, to nie lada gratka, tym bardziej, że trener Peter Gerhardsson zabrał na Słowację swój najmocniejszy skład. Początek spotkania w wykonaniu Szwedek, to gra, jaką znamy. Pressing, szybkie akcje i ewidentna przewaga nad Słowaczkami. Wydawało się, że będzie to mecz jednostronny, a wynik końcowy, który zobaczymy na tablicy, pokaże kilkubramkową przewagę Szwecji. Bramka Fridoliny Rolfö zdawała się potwierdzać te oczekiwania, a tymczasem w którymś momencie obraz gry zmienił się diametralnie. Słowaczki nie przestraszyły się bardziej utytułowanych przeciwniczek, grały coraz pewniej i bez większych problemów zapuszczały się pod bramkę Jennifer Falk (kolejne bardzo dobre spotkanie w wykonaniu tej bramkarki, która na pewno już jest bardzo pewnym i mocnym punktem drużyny szwedzkiej), chociaż ewidentnie brakowało im pomysłu na zakończenie wyprowadzanych akcji.
    Mecz mógł się naprawdę podobać, chociaż styl gry Szwedek, zwłaszcza w drugiej połowie, mocno odbiegał od tego, do czego jesteśmy przywyczajeni. Skromna wygrana 1:0 na pewno nie satysfakcjonuje podopiecznych trenera Gerhardssona i w rewanżu Słowaczki czeka bardzo trudne zadanie, bo Szwedki na pewno będą chciały zagrać przed swoją publicznością zdecydowanie lepiej, niż w Senecu.
    Życzmy zawodniczkom i jednej i drugiej drużyny, jak najlepszych występów w tych eliminacjach. Oby zawsze miały wsparcie nie tylko w swoich kibicach, ale przede wszystkim w działaczach sportowych, bo niestety nadal to od nich zależy, jak wygląda i będzie wyglądał kobiecy futbol. Niech zawsze wygrywają najlepsze.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s