Relacje LIVE

17:46

Feta w Linköping zapewne potrwa jeszcze dłuższą chwilkę, ale powoli czas kończyć relację na żywo. Bardzo dziękuję każdemu, kto choć przez krótki moment zajrzał tu podczas ostatnich czterech godzin. Równie gorąco pozdrawiam tych, którzy byli z Damallsvenskan nie tylko dziś, ale także podczas poprzednich kolejek. Mam wielką nadzieję, że czas spędzony ze szwedzką piłką upływał tylko i wyłącznie przyjemnie i wszyscy spotkamy się ponownie po zimowej przerwie.

Tymczasem, czas kończyć ligowy sezon 2016, a można to uczynić tylko w jeden sposób, a mianowicie absolutnie najpiękniejszym obrazkiem dzisiejszego popołudnia. Trzymajcie się i do następnego razu! Hej då!

f5bc8abe-0d0e-4e19-9213-924ab9d3fb42

17:39

Tak na wypadek, gdyby ktoś zapomniał kto jest mistrzem.

lfcfirande.jpg

17:36

To niesamowite, ale klub z Linköping nie poniósł w tym sezonie ligowym ani jednej porażki! A nie zapominajmy, że przed startem sezonu mało kto widział w ogóle w drużynie Martina Sjögrena zespół, który będzie w stanie realnie włączyć się do walki o mistrzowski laur.

17:31

Są tradycyjne złote baloniki, są tradycyjne złote kapelusze, a zatem czas na sesję zdjęciową w mistrzowskiej scenerii. Przy okazji, jak widać także i w Linköping nie brakuje talentów wokalnych, co doskonale słyszeliśmy przed momentem.

17:28

Właśnie wybrzmiało nieśmiertelne We Are the Champions w fenomenalnym wykonaniu Jessiki Andersson, wielokrotnej laureatki Melodifestivalen i jednocześnie fanki LFC. A teraz rozpoczyna się prawdziwa zabawa, na początek taniec na podium w rytm Give Me Your Love. Ta impreza raczej szybko się nie zakończy.

17:23

Tymczasem na Arenie Linköping Magdalena Eriksson wznosi puchar ku niebu i natychmiast przekazuje go Pernille Harder. To jednak dopiero początek celebracji, bo jakoś trudno uwierzyć, żeby Linköping położyło się dziś wcześnie spać.

17:17

Ciężko tak na gorąco wytypować jedenastkę sezonu, ale skoro trzeba, to prezentuje się ona mniej więcej tak: Falk/Gunnarsdottir – Nilsson, Quinn, Eriksson/Viggosdottir, Pedersen/J.Andersson – Neto, Masar – Marta, Harder, Larsson/Minde – Chawinga. Uznajmy, że to jedenastka razem z rezerowowymi.

17:13

Nie możemy zapomnieć także o tym, jak fenomenalny sezon ma za sobą para tegorocznych beniaminków. Dziś ich bezpośrednie starcie zakończyło się remisem 2-2 i chyba wszyscy życzylibyśmy sobie, aby w każdym kolejnym sezonie nowe drużyny wnosiły do Damallsvenskan tak wiele pozytywnej energii (i przy okazji piłkarek pokroju Toohey czy Rytting Kaneryd, bo o Chawindze nawet nie wspominamy).

17:06

Na Arenę Linköping jeszcze wrócimy, a tymczasem zajrzyjmy na chwilę do Elitettan. Rozgrywki zaplecza ekstraklasy w przyszłym sezonie zapowiadają się o tyle ciekawie, że wystąpi w nich między innymi ekipa IF Böljan. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ jest to drużyna, w której występują pozostałe siostry Schough. A jak powszechnie wiadomo, im więcej sióstr Schough na szczeblu centralnym, tym lepiej weselej.

17:01

To był bez wątpienia sezon Linköping, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że wartość nowego mistrza kraju nie byłaby taka sama, gdyby nie Pernille Harder. Już dawno wskazanie faworytki do nagrody dla najbardziej wartościowej zawodniczki ligi nie było aż tak oczywiste. Chociaż FIFA najpewniej miałaby na ten temat inne zdanie i postawiłaby na Lottę Schelin.

16:54

Komplet dzisiejszych wyników: Linköping – Eskilstuna 5-0. Rosengård – Mallbacken 7-0. Göteborg – Piteå 2-0. Djurgården – Kvarnsveden 2-2. Örebro – Vittsjö 3-1. Kristianstad – Umeå 1-1. Pomimo katastrofalnego występu w Linköping, Eskilstuna sięga ostatecznie po brązowe medale, ale nie podejrzewamy, żeby ktokolwiek w Wolfsburgu przestraszył się dziś drużyny Viktora Erikssona.

16:50

Koniec! Po 19 sezonach Umeå IK spada z Damallsvenskan!

16:45

Niesamowity mecz na Vilans IP. Murawa coraz bardziej przypomina basen, koszulki piłkarek Umeå już dawno przestały być białe, ale najważniejsze dla Kristianstad jest w tej chwili to, że na tablicy świetlnej wciąż zwycięski remis. 180 sekund nadziei gości.

16:42

Umeå atakuje coraz bardziej rozpaczliwie, ale pomysłu w tym mniej więcej tyle, co w ostatnich taktycznych rewelacjach Pii Sundhage. Jedynym efektem jest groźna kontra Kristianstad, ale w ostatniej chwili interweniuje Bäckström i nie pozwala Rasmussen wyjść sam na sam z Reuterwall.

16:39

Niesamowita okazja Kristianstad! Reuterwall odbija piłkę po strzale Guehai, a chwilę później zatrzymuje także uderzenie Rasmussen. Umeå cały czas wierzy, do końcowego gwizdka pozostało dziesięć minut.

16:36

Göteborg – Piteå 2-0. Po pierwszym golu z piłkarek z Norrland ewidentnie zeszło powietrze i KGFC przejął całkowitą kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. To mogło się skończyć tylko w jeden sposób – Elin Rubensson podwyższa prowadzenie.

16:32

Djurgården – Kvarnsveden 2-2. Rosengård – Mallbacken 7-0. Weimer wykorzytuje nieuwagę defensywy ze Sztokholmu i zaskakuje Gunnarsdottir strzałem przy bliższym słupku, ponownie wyrównując stan rywalizacji. Remis także w Kristianstad, choć Umeå na wszystkie możliwe sposoby próbuje przedostać się pod bramkę Petersen.

16:27

Djurgården – Kvarnsveden 2-1. Örebro – Vittsjö 2-1. Linköping – Eskilstuna 5-0. Rosengård – Mallbacken 6-0. Rozstrzelały się nam piłkarki. Harder trafia po raz 23. w sezonie, De Jongh wyprowadza na prowadzenie Örebro, a van den Bulk pewnie wykonuje rzut karny w meczu dwóch rewelacyjnych beniaminków. W Kristianstad coraz bardziej rzęsisty deszcz, ale jeśli wynik się nie zmieni, to za mniej więcej dwadzieścia minut płakać będą w Umeå.

16:22

Göteborg – Piteå 1-0. Rosengård – Mallbacken 5-0. Hilda Carlén nie tak dawno stwierdziła, że najpiękniejszym widokiem świata jest uśmiech Pauline Hammarlund, ale jakoś nie jesteśmy przekonani, że chciałaby go oglądać właśnie teraz. Najlepsza snajperka Göteborga przymierzyła z dystansu w samo okienko i bardzo przybliżyła Eskilstunę do brązowych medali. W Malmö pogromu ciąg dalszy, tym razem do pustej bramki trafia Masar.

16:18

Rosengård – Mallbacken 4-0. Masar urywa się prawym skrzydłem, oddaje piłkę Nilsson, ta dośrodkowuje, a Schelin ręką umieszcza futbolówkę w siatce. Zagranie ręką było na tyle ewidentne, że nawet piłkarki FCR początkowo przesadnie nie celebrowały, ale sędzia najwyraźniej uznała, że nie ma sensu gwizdać, bo Mallbacken i tak nic już nie uratuje.

16:14

Wymiana ciosów w Göteborgu. Najpierw uderza Jakobsson, chwilę później odpowiada Rubensson, ale goli wciąż nie dane nam było oglądać. W Kristianstad groźnie zapowiadającą się akcję gości w ostatniej chwili przerywa Elin Karlsson.

16:09

Kristianstad – Umeå 1-1. No to mamy emocje!!! Hjohlman i Hurtig w końcu przypomniały sobie, że jeszcze nie tak dawno poważnie mówiono o nich w kontekście reprezentacji i przeprowadziły akcję godną kadrowiczek. Siedmiokrotne mistrzynie Szwecji potrzebują na ten moment już tylko jednego gola do tego, aby pozostać w Damallsvenskan. W tym samym czasie w meczach drużyn środka tabeli do remisu doprowadziły Vittsjö oraz Kvarnsveden, ale siłą rzeczy koncentrujemy się na wydarzeniach w Kristianstad.

16:05

Piteå rozpoczęło od odważnych ataków skrzydłami, ale w ich wyniku futbolówka jedynie przeleciała kilkukrotnie wzdłuż linii bramkowej. W taki sposób cięzko będzie zdobyć zwycięskiego gola. W Kristianstad strzał Sandström, ale w stosunkowo bezpiecznej odległości od lewego słupka bramki Petersen.

16:01

Zaczynamy ostatnie 45 minut sezonu 2016!

15:58

Komplet wyników Damallsvenskan do przerwy: LFC 4-0 ESK, FCR 3-0 MAL, ÖRE 1-0 VIT, KGFC 0-0 PIF, KDFF 1-0 UIK, DIF 1-0 KIK. Na ten moment brąz dla Eskilstuny, spadają Mallbacken i Umeå.

15:54

Meldunek z Elitettan. Sundsvall zwyciężył w Östersundzie 4-1, dzięki czemu pozostaje na zapleczu ekstraklasy na kolejny sezon. W meczu na szczycie Limhamn Bunkeflo zdobyło Sztokholm, a autorką zwycięskiego gola Johnsson.

15:49

Podczas pierwszej połowy nie zaglądaliśmy zbyt często do Göteborga, a więc możecie w ciemno zakładać, że na Valhalli nie obejrzeliśmy ani goli, ani wielu ciekawych sytuacji. W Piteå umieją jednak liczyć i doskonale zdają sobie sprawę, że na ten moment od brązowych medali dzieli ich wyłącznie jeden gol. W teorii proste, w praktyce – znacznie trudniejsze, bo nie dość, że w bramce KGFC stoi Jennifer Falk, to jeszcze bardzo łatwo nadziać się na kontratak, który najpewniej definitywnie zgasi medalowe nadzieje.

15:44

Linköping – Eskilstuna 4-0. Zabawa mistrzyń kraju dalej trwa w najlepsze. Najpierw na listę strzelczyń wpisuje się Jonna Andersson, a następnie piłkarki LFC wymieniają między sobą kilkanaście podań i kończą akcję efektownym strzałem Harder. Szkoda, że niecelnym, bo mielibyśmy mocną kandydatkę do najpiękniejszej bramki sezonu. Tymczasem w Kristianstad w odstępie sześćdziesięciu sekund Edgren dwukrotnie pudłuje z najbliższej odległości i na tablicy wyników wciąż tylko 1-0 dla miejscowych.

15:41

To powinno być 2-0! Rasmussen idealną, prostopadłą piłką wypuszcza w bój Guehai, ale Iworyjka przegrywa pojedynek sam na sam z Reuterwall, która swoją interwencją utrzymuje Umeå w grze. Nie zmienia się za to obraz gry w Linköping, gdzie cały czas gramy na jedną bramkę. Po dośrodkowaniu Jonny Andersson futbolówka odbija się od słupka, a po chwili Quinn ofiarnym wślizgiem wybija piłkę spod nóg szarżującej Harder.

15:38

Lantz próbuje zrehabilitować się za błąd przy golu dla Kristianstad, ale piłka po jej strzale grzęźnie w kałużach. Coraz częściej gościmy jednak na połowie gospodyń, więc możemy zakładać, że największe emocje wciąż jeszcze przed nami.

15:34

Gdyby Pernille Harder grała na przykład w WNBA, to przy każdym jej kontakcie z piłką trybuny skandowałyby MVP, MVP. Przed chwilą Dunka popisała się świetnym strzałem z rzutu wolnego, tym razem minimalnie obok słupka. W Kristianstad w końcu zaatakować postanowiło Umeå, a sygnał do odważniejszej gry dała oczywiście Chikwelu. Póki co pod bramką Petersen wciąż jednak względny spokój.

15:30

Kristianstad niesamowicie blisko drugiego gola. Najpierw po strzale Nellie Karlsson tuż sprzed linii bramkowej futbolówkę wygarnia Folkesson, a chwilę później nikt nie potrafi przeciąć dośrodkowania Guehai. Murawa na Vilans IP w coraz gorszym stanie, ale w tych warunkach zdecydowanie lepiej odnajdują się gospodynie.

15:26

Rosengård – Mallbacken 3-0. Skoro rywalki postanowiły uskuteczniać statyczną defensywę, to chyba można sobie postrzelać, prawda? Z takiego założenia wyszła najwyraźniej Lotta Schelin, w efekcie czego na Malmö IP mamy już 3-0.

15:20

Rosengård – Mallbacken 2-0. Przepiękny gol Ebby Wieder zza pola karnego! Inna sprawa, że młoda piłkarka z Malmö chyba sama nie spodziewała się, że walczące (przynajmniej teoretycznie) o utrzymanie rywalki dadzą jej w tym sektorze boiska aż tyle swobody.

15:14

Kristianstad – Umeå 1-0. Linköping – Eskilstuna 3-0. Ależ ważny gol Kristianstad! Rasmussen dośrodkowuje spod linii końcowej, a Guehai przestawia w polu karnym znacznie silniejszą Lantz i półgórnym strzałem pokonuje Reuterwall. Tymczasem w Linköping zabawa trwa w najlepsze, tym razem zabawiła się Harder, strzelając swojego 22. gola w sezonie po indywidualnym rajdzie i przedryblowaniu całej defensywy Eskilstuny.

15:11

Linköping – Eskilstuna 2-0. Stina Blackstenius nie zamierza rezygnować z walki o miano najlepszej snajperki Damallsvenskan. Piękna główka po dośrodkowaniu Jonny Andersson i feta w Linköping robi się jeszcze bardziej efektowna.

15:05

Linköping – Eskilstuna 1-0. Rosengård – Mallbacken 1-0. Mistrzynie rozpoczynają w wielkim stylu! Klasyczna akcja tercetu Harder – Rolfö – Blackstenius i ta ostatnia pokonuje Lundberg. Równie szybko strzelanie rozpoczęło się w Malmö, co z pewnością ucieszyło wszystkich sympatyków Kristianstad.

15:00

Gramy!

14:55

Zanim rozpocznie się wielka gra, zajrzyjmy jeszcze na chwilę na boiska Elitettan, gdzie właśnie zakończyły się pierwsze połowy wszystkich dzisiejszych spotkań. W najważniejszym z nich Sundsvall prowadzi 2-1 w Östersundzie i jest to wynik gwarantujący tej drużynie utrzymanie bez względu na to, co wydarzy się w Karlstadzie. Goli nie zobaczyliśmy za to w Sztokholmie, gdzie rywalizują zespoły, które w przyszłym sezonie grać będą w ekstraklasie.

14:50

Może zabrzmi to zbyt patetycznie, ale dzisiejsze popołudnie może stać się końcem pewnej epoki w szwedzkiej piłce. Przynajmniej dla pokolenia, które wychowało się na sukcesach Umeå IK. Klub, który swego czasu wydawał się niezniszczalny, w nowej piłkarskiej rzeczywistości może wylądować na peryferiach.

1476613_w2.jpg

14:45

I jeszcze składy na mecze, które interesują nas w kontekście rywalizacji o trzecie miejsce. Jeśli ktoś liczył na to, że Linköping będzie dziś eksperymentować, to delikatnie mówiąc się przeliczył:

LFC: C. Andersson – Samuelsson, Arnth, Eriksson, J. Andersson – Neto, Gajhede – Rolfö, Harder, Minde – Blackstenius

ESK: Lundberg – Viggosdottir, Quinn, Björn – A. Svensson, Schjelderup, Andersson, Diaz, Logarzo – Larsson, Schough

******

KGFC: Falk – Göthberg, Johansson, Kollmats, Landström – Blomqvist, Rubensson, Curmark, Engman – Hammarlund, Lindén

PIF: Carlén – Aronsson, Lövgren, Ikidi, Pedersen – Jakobsson, Löfqvist, Johansson, Helin – Norlin, Karlsson

14:39

Mamy składy na nasze danie główne! Zaskoczenia? Raczej brak. Oba kluby doskonale zdają sobie sprawę, o co toczy się dziś gra. Dla przegranych drugiej szansy po prostu nie będzie:

KDFF: Petersen – Ivarsson, E. Karlsson, Carlsson, van de Putte – Nilsson – Danielsson, Edgren, N. Karlsson, Rasmussen – Guehai

UIK: Reuterwall – Glas, Hjelm, Lantz, Lundin Lundström – Henriksson, Folkesson, Chikwelu, Sandström – Hjohlman, Hurtig

14:34

Tymczasem na zapełniającej się coraz bardziej szczelnie Arenie Linköping już rozpoczęła się mistrzowska feta. W takich okolicznościach przyrody piłkarkom LFC wręcz nie wypada zakończyć sezonu inaczej niż tylko efektownym zwycięstwem, a to z kolei jest świetną informacją dla Piteå. Oj, dzisiejsze popołudnie zapowiada się niezwykle emocjonująco.

14:28

Piłka nożna to sport zespołowy, ale dziś poznamy też rozstrzygnięcia w klasyfikacjach indywidualnych. Bliska wywalczenia tytułu królowej strzelczyń jest Pernille Harder i jeśli tak się stanie, to Dania będzie dziesiątym krajem, który doczeka się najlepszej snajperki Damallsvenskan. Żeby było ciekawiej, piłkarka Linköping może przy okazji zwyciężyć również wśród asystentek, gdzie póki co ustępuje jedynie swojej koleżance klubowej Jonnie Andersson.

img_7653_pernilleharder

14:21

Skoro jesteśmy przy spadaniu z ligi, to warto w tym momencie poznać Julię (23 l.). Za kilka godzin Julia może po raz trzeci w ostatnich czterech latach (a czwarty w karierze) spaść z ligi. Nie bądź jak Julia.

418516.jpg

14:16

Równie interesująco zapowiada się korespondencyjny pojedynek o trzecie miejsce. Aby zakończyć sezon na podium, Piteå musi po raz pierwszy w historii zwyciężyć w Göteborgu (do tej pory na Valhalli udało się ugrać zaledwie jeden remis) i liczyć na to, że w równolegle rozgrywanym meczu Linköping nie będzie chciał popsuć sobie fety i nie przegra z Eskilstuną. Każde inne rozstrzygnięcie oznacza, że brązowe medale otrzymają podopieczne Viktora Erikssona.

14:11

Zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcimy dziś rzecz jasna walce o utrzymanie w Damallsvenskan. Kluczowy dla niej mecz rozegrany zostanie na Vilans IP, gdzie Kristianstad podejmie Umeå. Gospodyniom do pełni szczęścia najprawdopodobniej wystarczy remis (zakładamy, że Mallbacken nie dokona cudu w Malmö), gości natomiast interesuje wyłącznie zwycięstwo.

14:05

A więc startujemy! Już za godzinę po raz ostatni w sezonie 2016 na boisko wybiegną piłkarki dwunastu klubów Damallsvenskan. Dziś poznamy obu spadkowiczów, a także drużynę, która zakończy ligowe zmagania na najniższym stopniu podium. Na dobry początek przypomnijmy jednak najważniejsze rozstrzygnięcie tegorocznych rozgrywek.

Cu81QYUWYAEjw7r.jpg

Reklamy

2 thoughts on “Relacje LIVE

  1. Pingback: 22. kolejka – zapowiedź | Szwedzka piłka

  2. Pingback: Kolejny sezon za nami | Szwedzka piłka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s