Kadra na Norwegię i Australię

contentmedium

Hedvig Lindahl powraca do kadry na mecze przeciwko Norwegii i Australii (Fot. Bildbyrån)

Czy na miesiąc przed imprezą docelową powinniśmy spodziewać się kadrowych rewolucji? Zdecydowanie nie, więc lista 25 powołanych przed Petera Gerhardssona na czerwcowe zgrupowanie piłkarek ani trochę nie dziwi. Zabrakło na niej oczywiście kontuzjowanej Lindy Sembrant oraz Nilli Fischer, która zrezygnowała z Igrzysk z powodów rodzinnych, ale wśród pozostałych nazwisk próżno szukać zaskoczeń i kontrowersji. Zgodnie z przewidywaniami, formację defensywną zasiliła niewiele ustępująca boiskowym stażem dwóm doświadczonym stoperkom Emma Berglund, a także wracająca powoli do pełni formy rekonwalescentka Nathalie Björn. Wśród pomocniczek znalazło się miejsce dla imponujących formą w barwach mistrzowskiego Häcken Filippy Curmark oraz jej imienniczki Angeldal, a także dla nieobecnej podczas poprzedniego wiosennego zgrupowania Julii Zigiotti. Kibice ze stolicy mogą żałować, że swojej szansy nie dostała jedna z absolutnych liderek Hammarby Emilia Larsson, która w zasadzie od początku fazy grupowej Pucharu Szwecji jest jedną z najbardziej wyróżniających się piłkarek na krajowych boiskach. Sztab szkoleniowy zdecydował się jednak ostatecznie na inne nazwiska i … takie jego prawo, tym bardziej, że akurat na bokach pomocy rywalizacja o miejsca w kadrze wydaje się stać na całkiem wysokim poziomie. Beniaminek ze Sztokholmu i tak był jednak podczas dzisiejszych powołań godnie reprezentowany, a to za sprawą współliderki klasyfikacji strzelczyń Damallsvenskan Madelen Janogy.

A jak swoje własne powołania na gorąco skomentował sam selekcjoner: Każde zgrupowanie kadry jest bardzo ważne, ale teraz czujemy już, że zbliża się wielki turniej. Będziemy dalej dopracowywać naszą wizję i z tego powodu jest to niezwykle istotne zgrupowanie dla piłkarek, jak i dla zespołu. Zawodniczki będą oczywiście chciały pokazać, że chcą znaleźć się w kadrze na Igrzyska, a jako zespół będziemy oczekiwać dobrych występów zarówno indywidualnych, jak i jako kolektyw. Mamy nadzieję na dobre występy w czerwcu, które pomogą nam zbudować podstawy równie dobrego występu na IO.

Gerhardsson odniósł się także w krótkich słowach do tematu nieobecności Sembrant i Fischer, które w ostatnich latach niezmiennie stanowiły o sile szwedzkiej defensywy: Jako trener musisz być bardzo elastyczny w przypadku odmów czy kontuzji. Tak po prostu wygląda piłkarski świat, dlatego zawsze musimy być przygotowani na inne rozwiązania. My potrafimy działać konstruktywnie, a przecież właśnie w sytuacjach jak ta nowe zawodniczki otrzymają szansę i pewnie ją wykorzystają.


Kadra na Norwegię i Australię:

Bramkarki: Jennifer Falk (Häcken), Hedvig Lindahl (Atletico), Zecira Musovic (Chelsea)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Emma Berglund (Rosengård), Nathalie Björn (Rosengård), Magdalena Eriksson (Chelsea), Hanna Glas (Bayern), Amanda Ilestedt (Bayern), Emma Kullberg (Häcken), Julia Roddar (Washington)

Pomocniczki: Filippa Angeldal (Häcken), Kosovare Asllani (Real), Hanna Bennison (Rosengård), Filippa Curmark (Häcken), Johanna Kaneryd (Häcken), Fridolina Rolfö (Wolfsburg), Olivia Schough (Rosengård), Caroline Seger (Rosengård), Julia Zigiotti (Häcken)

Napastniczki: Stina Blackstenius (Häcken), Rebecka Blomqvist (Wolfsburg), Lina Hurtig (Juventus), Sofia Jakobsson (Real), Madelen Janogy (Hammarby)


Terminarz kadry:

10. czerwca, godz. 18:30: Szwecja – Norwegia (Kalmar)

15. czerwca, godz. 18:45: Szwecja – Australia (Kalmar)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s