Podsumowanie 1. kolejki

damf

Podsumowanie 1. kolejki sezonu 2021 w Damallsvenskan:


Najlepszy mecz: Linköping 0-1 Rosengård. Już podczas spotkań Pucharu Szwecji oraz Ligi Mistrzyń dało się dostrzec, że tegoroczna wersja Rosengård Jonasa Eidevalla będzie grać bardzo przyjemny dla oka futbol. Te spostrzeżenia ponownie potwierdziły się w niedzielny wieczór, gdy jedenastokrotne mistrzynie kraju w niezwykle efektownym stylu zainaugurowały kolejny sezon Damallsvenskan. A ponieważ do bardzo przyzwoitego poziomu dostroić postanowiły się także rywalki, to na stadionie w Linköping byliśmy świadkami naprawdę ciekawego spektaklu. Warunki gry dyktowały w nim oczywiście zawodniczki ze Skanii, ale gospodynie ani myślały skupiać się wyłącznie na defensywie, co zaowocowało między innymi strzałem w słupek w wykonaniu rewelacyjnej jak zawsze Fridy Maanum. Na jedynego gola w tej potyczce czekać musieliśmy jednak aż do 91. minuty, kiedy to najwyższa na placu gry Stefanie Sanders zrobiła świetny użytek ze swoich warunków fizycznych, zamieniając na bramkę mierzone dośrodkowanie Olivii Schough. Z perspektywy Linköping można oczywiście żałować, że jeden drobny błąd w kryciu przy stałym fragmencie pozbawił zespół punktu, o który piłkarki LFC sumiennie walczyły przez sześć długich kwadransów. Od strony gości sprawy mają się jednak tak, że Rosengård właśnie zgarnął pełną pulę w meczu, w którym w poprzednich sezonach potencjalnie straciłby punkty. A to jest naprawdę dobry prognostyk przed walką o odzyskanie utraconego na rzecz rywalek z Göteborga tytułu.

Wydarzenie kolejki: efektowny powrót Hammarby. Co zrobić, jeśli twój klub właśnie wraca po dłuższej przerwie do najwyższej klasy rozgrywkowej, a w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej ośmiu osób? Zapytajcie kibiców Hammarby! Sympatycy Bajen nie zamierzali bynajmniej odpuścić tak doniosłej okazji i zgodnie z zasadami dystansu społecznego (no, może nie do końca) zebrali się na słynnej już górce nieopodal stadionu, aby stamtąd wysyłać werbalne sygnały wsparcia w kierunku swoich zawodniczek. A te, choć przyszło im mierzyć się z mistrzyniami z Häcken, odpłaciły się nie tylko ambitną, ale i zwyczajnie dobrą piłkarsko postawą. W efekcie dostaliśmy dziewięćdziesiąt minut kapitalnej, wyrównanej walki na murawie, a także dziewięćdziesiąt minut futbolowej fiesty na trybunach górce, co przynajmniej na chwilę pozwoliło nam przypomnieć sobie atmosferę stadionów z tych coraz bardziej już odległych czasów. Na boisku, po samobójczym trafieniu Fanny Hjelm, o jednego gola lepsze okazały się ostatecznie przyjezdne z Hisingen, ale z Janogy, Carlsson, czy Wangerheim oraz z najlepszą bazą fanowską w kraju, przyszłość Hammarby rysuje się w naprawdę interesujących barwach.

Bohaterka kolejki: Ebba Hed (Vittsjö). Klub ze wsi nieopodal Hässleholm pierwszym liderem Damallsvenskan w sezonie 2021! Ta informacja nie brzmi może aż tak sensacyjnie, jak brzmiałaby jeszcze kilka lat temu, ale i tak warto docenić fakt, że w Vittsjö wciąż sumiennie podążają wyznaczoną przez Caleviego Hämäläinena drogą. W meczu przeciwko Piteå na listę strzelczyń wpisywały się zagraniczne gwiazdy ekipy z północnej Skanii, ale na lewym skrzydle prawdziwą furorę robiła 21-letnia Ebba Hed. Pomocniczka z Halmstad miała oczywiście bezpośredni udział przy obu bramkowych akcjach, ale docenić należy przede wszystkim to, jak wiele zagrożenia piłkarki Vittsjö w zasadzie przez cały mecz stwarzały po akcjach przeprowadzanych właśnie jej stroną. Gdy Hed dotykała futbolówki, to był to tego dnia jasny sygnał, że defensywa z Norrbotten może na chwilę spodziewać się nie lada kłopotów, którym zresztą dwukrotnie nie udało się ostatecznie zapobiec.

Gol kolejki: Sara Olai (Djurgården). Jak piłkarki Djurgården strzelają gole, to często czynią to w stylu cokolwiek spektakularnym. Rok temu o tej prawidłowości przypomniały nam między innymi Fanny Lång i Olivia Schough, a na otwarcie sezonu 2021 w roli super-egzekutorki wystąpiła Sara Olai. Dla pozyskanej z Uppsali defensorki był to ligowy debiut w nowych barwach i trzeba przyznać, że z fanami ze stolicy udało się jej przywitać w naprawdę wielkim stylu. Trochę sytuacyjny strzał ze stosunkowo ostrego kąta w samo okienko bramki Örebro pozwolił zresztą gospodyniom sięgnąć w tym meczu po zwycięstwo, choć sama Olai – prokurując rzut karny i oglądając czerwoną kartkę – mocno zadbała także o emocje w samej końcówce spotkania.

Sensacja kolejki: im gorzej, tym lepiej? No właśnie, ileż to mówiło się o tym, że tak źle jak teraz, to w Djurgården nie było nigdy wcześniej. Kadra pozbawiona największych gwiazd, w zespole plaga kontuzji i urazów, a na dodatek do mediów zaczęły przedostawać się niepokojące informacje o nieporozumieniach pomiędzy zawodniczkami, zarządem, a sztabem szkoleniowym. I w takiej właśnie atmosferze piłkarki Dumy Stolicy przystąpiły do inauguracji nowego sezonu przeciwko rywalkom, z którymi nie potrafiły na własnym boisku zwyciężyć od niemal dekady. Efekt? Trzy punkty, czyste konto i naprawdę obiecująca postawa tych, które do Sztokholmu wczesną wiosną ściągano często w trybie last minute. Oczywiście, przypadki Uppsali, czy Limhamn Bunkeflo dobitnie przypominają nam o tym, że udane wejście w sezon nie gwarantuje jeszcze utrzymania, ale z drugiej strony nie można też wykluczyć scenariusza, w którym 17. kwietnia 2021 okaże się jeszcze jedną przełomową datą w historii stołecznego klubu. Choć na tę chwilę wciąż jesteśmy od takiego biegu wydarzeń stosunkowo daleko.

Liczba kolejki: 1214. Tylu kibiców kupiło wirtualne bilety na rozegrany przy pustych trybunach mecz pomiędzy Hammarby i Häcken. Trzeba przyznać, że liczba ta naprawdę robi wrażenie i działa na wyobraźnię!


1. kolejka statystycznie:

Gole: 10  (średnia 1.67 / mecz)

Rzuty karne: 3  (1 wykorzystany)

Żółte kartki: 13

Czerwone kartki: 1

Najszybszy gol: Fanny Hjelm (Hammarby) – 4. minuta (dla Häcken)

Najpóźniejszy gol: Stefanie Sanders (Rosengård) – 90+1. minuta (vs. Linköping)


Jedenastka kolejki:

lag1

Jennifer Falk (Häcken) – Sheila van den Bulk (Djurgården), Nilla Fischer (Linköping), Alice Carlsson (Hammarby), Portia Boakye (Djurgården) – Sanne Troelsgaard (Rosengård), Felicia Saving (Eskilstuna) – Olivia Schough (Rosengård), Ellen Wangerheim (Hammarby), Ebba Hed (Vittsjö) – Sveindis Jane Jonsdottir (Kristianstad)


Komplet wyników:


Klasyfikacja strzelczyń:

skytte

Klasyfikacja asystentek:

assist

Piłkarka kolejki:

lirare

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s