Weekend trzech liderów

9095862

Karin Lundin trafia ostatnio jak na zawołanie (Fot. Bildbyrån)

Piątą kolejkę Damallsvenskan rozpoczynaliśmy z liderem z Göteborga, następnie na czoło stawki wysunął się Rosengård, zmieniony po kilkudziesięciu minutach przez Linköping, aż wreszcie – w poniedziałkowy wieczór – wróciliśmy do punktu wyjścia. Dwa gole Julii Roddar pozwoliły piłkarkom Matsa Grena odprawić stołeczny Djurgården, który jednak miał w tym meczu swoje momenty i przy odrobienie szczęścia wcale nie musiał wyjeżdżać z zachodniego wybrzeża pokonany. Raz jeszcze potwierdziło się jednak, jak wielkim atutem dla aktualnych wicemistrzyń Szwecji jest Vilde Bøe Risa. Znajdująca się na początku obecnego sezonu w życiowej formie Norweżka już w drugiej minucie błyskawicznie dostrzegła nabiegającą na wprost bramki gości Roddar i dorzuciła jej idealną piłkę, a przez kolejne sześć kwadransów była dyrygentką niemal każdej ofensywnej akcji drużyny z Göteborga. I gdyby tylko Stina Blackstenius i Filippa Angeldal były równie skuteczne w ich wykańczaniu, gospodynie odniosłyby w tym starciu spokojne zwycięstwo. Tak się jednak nie stało, a gdy po przerwie w zespole ze Sztokholmu na boisku pojawiły się Olivia Schough oraz Malin Diaz, pod bramką Jennifer Falk coraz częściej zaczęło robić się gorąco. Na szczęście dla miejscowych kibiców, za każdym razem kończyło się jednak wyłącznie na strachu.

Nie bez problemów o trzy punkty wzbogaciły się w niedzielne popołudnie wciąż niepokonane w bieżących rozgrywkach Linköping oraz Piteå. Oba wymienione kluby odniosły najskromniejsze możliwe zwycięstwa, po niezwykle efektownych trafieniach odpowiednio Fridy Maanum i Fernandy Da Silvy. Norweska pomocniczka LFC na listę strzelczyń wpisała się za sprawą przepięknego strzału w okienko bramki Eskilstuny, zaś Brazylijka z Norrland popisała się umiejętnościami technicznymi najwyższej próby, nieco ośmieszając w tym procesie bezradną defensywę Vittsjö. Nieco bardziej okazałe zwycięstwo odniosły tym razem zawodniczki Rosengård, które pewnie wypunktowały na wyjeździe beniaminka z Umeå i choć tam również do 82. minuty na tablicy wyników widniał rezultat 0-1, to triumf ekipy ze Skanii nie podlegał dyskusji właściwie ani przez moment. Uwagę ekspertów bardziej niż boiskowe wydarzenia i fatalny stan murawy w Västerbotten przyciągnęły jednak personalia … rezerwowych w drużynie z Malmö. Na ławce w ekipie prowadzonej przez Jonasa Eidevalla zasiadły bowiem takie piłkarki jak Ali Riley, Anam Imo, Johanna Kaneryd, Katrine Veje, Anna Anvegård, czy Fiona Brown. Prawda, że robi wrażenie? A pamiętajmy, że wedle obowiązujących w tym sezonie przepisów, aż pięć z nich mogło po przerwie zameldować się na boisku, jeszcze bardziej dobitnie akcentując różnicę klas dzielącą oba zespoły.

Po cichu swoje zdają się robić również piłkarki z Örebro, które w miniony weekend odprawiły z bagażem jednego gola Växjö. Bagaż nie był może przesadnie ciężki, ale w pełni wystarczający, aby to podopieczne Stefana Ärnsveda znów mogły po ostatnim gwizdku gratulować sobie dobrze wykonanego zadania. Decydująca o wyniku meczu okazała się 62. minuta, kiedy to z narożnika dośrodkowała Heidi Kollanen, a czekająca na dalszym słupku Karin Lundin – dokładnie jak tydzień wcześniej w Umeå – umieściła piłkę w siatce precyzyjnym strzałem głową. Warto dodać, że dla byłej napastniczki Göteborga było to już czwarte trafienie w tegorocznych rozgrywkach, a po raz trzeci asystę przy jej golu zaliczyła właśnie Kollanen. Jeden gol przesądził też o zwycięstwie Kristianstad, który miał nadspodziewanie ciężką przeprawę z beniaminkiem z Uppsali. Przez nieco ponad dziesięć minut przyjezdne nawet prowadziły, ale na bramkę Korhonen zespół ze Skanii odpowiedziały kolejno Jutta Rantala oraz Josefin Harrysson i zrobiły to w takim stylu, że ich strzałów prawdopodobnie nie byłaby w stanie zatrzymać żadna bramkarka na świecie.


5. kolejka w liczbach:

Gole: 11  (średnia 1.83 / mecz)

Rzuty karne: 0

Żółte kartki: 6

Czerwone kartki: 0

Najszybszy gol: Julia Roddar (Göteborg) – 2. minuta (vs. Djurgården)

Najpóźniejszy gol: Anna Anvegård (Rosengård) – 86. minuta (vs. Umeå)

Piłkarka kolejki: Faith Ikidi (Piteå)

Gol kolejki: Jutta Rantala (Kristianstad)


Komplet wyników:


Piłkarka kolejki:

lirare

Klasyfikacja strzelczyń:

skytte

Klasyfikacja asystentek:

assist

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s