Komu medale, komu degradacja?

Fotboll, Damallsvenskan, Djurgården - Eskilstuna

W Djurgården mocno liczą na przywiezienie kompletu punktów z Vittsjö (Fot. dif.se)

Doczekaliśmy się – oto przed nami ostatni ligowy weekend sezonu 2019! Niektórzy twierdzą, że tym razem nie będzie on aż tak emocjonujący jak przed rokiem, ale nie zapominajmy, że przed nami wciąż wiele kluczowych rozstrzygnięć. Jasne, mistrza i wicemistrza kraju już znamy, ale kwestia rozdziału pozostałych medali oraz ostateczny wynik korespondencyjnej walki Djurgården z Limhamn Bunkeflo o pozostanie w Damallsvenskan to dwa niezwykle ważne powody, dla których warto spędzić jutrzejsze popołudnie ze szwedzką piłką. Tym bardziej, że kolejna okazja ku temu nadarzy się nie za tydzień, lecz za kilka miesięcy.

Punkt podarowany przez Piteå sprawił, że piłkarki Djurgården ponownie znalazły się nad kreską oddzielającą bezpieczne rejony tabeli od tych, które oznaczają przynajmniej jednoroczną karencję na boiskach Elitettan. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu drużyna prowadzona przez Pierre’a Fondina przed ostatnią serią spotkań zależna jest wyłącznie od siebie; jeśli uda jej się przywieźć komplet punktów z Vittsjö, wiosną 2020 ponownie będziemy mogli zaprosić na pierwszoligowe transmisje ze Stadionu Olimpijskiego. Zwycięstwo nad jedną z największych rewelacji sezonu może okazać się jednak zadaniem nadspodziewanie trudnym. Po pierwsze, podopieczne Thomasa Mårtenssona na własnym boisku nie zwykły tracić goli. Po drugie, powstrzymanie duetu Almqvist – De Jongh to wyzwanie, któremu nie podołało wiele zdecydowanie bardziej stabilnych formacji niż mocno nierówna defensywa ze Sztokholmu. Po trzecie, Vittsjö także grać będzie jutro o stawkę, którą dla ekipy ze wsi nieopodal Hässleholm będzie zakończenie sezonu na trzeciej lokacie.

Z przeciwnikiem, który swój cel na sezon 2019 zdążył już zrealizować, zmierzy się natomiast Limhamn Bunkeflo. Czy oznacza to, że Renée Slegers może w sobotę liczyć na łatwe trzy punkty? Absolutnie nie! Po wydłużonej ze względu na czerwcowy termin piłkarskich mistrzostw świata i niezwykle wyczerpującej rundzie jesiennej Marcus Lantz z pewnością da odetchnąć kilku podstawowym piłkarkom, ale młodzież z Göteborga także doskonale zdaje sobie sprawę, o co w futbolu chodzi. Zaangażowanie i determinacja z pewnością będą po stronie drużyny z Malmö, historia także zdaje się jej sprzyjać (rok temu utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej udało się klepnąć w bardzo podobnych okolicznościach), ale doświadczenie uczy nas, że wiele razy zespoły grające bez dodatkowej presji potrafiły w ostatniej kolejce mocno namieszać. Tym bardziej, że utrzymanie mającego bardzo poważne plany na przyszłość klubu ze stolicy Skanii w krajowej elicie, wcale nie musi leżeć w interesie piłkarek z Göteborga.

W obozie Rosengård miniony tydzień upłynął pod znakiem świętowania i celebracji, ale teraz trzeba o tym wszystkim zapomnieć i wrócić na boisko. Co więcej, wrócić na nie w roli panującego mistrza, a szlachectwo – jak doskonale wiemy – zobowiązuje. Ostatnimi czasy zawodniczkom z Malmö nie grało się łatwo w Kristianstad, ale teraz nadarza się naprawdę świetna okazja na przełamanie niekorzystnego trendu. Gospodynie przystąpią bowiem do derbowej potyczki z poczuciem może nie rozczarowania, ale stracenia szansy na osiągnięcie historycznego wyniku, który bardzo długo był naprawdę na wyciągnięcie ręki. Porażki w bezpośrednich starciach z Vittsjö oraz Eskilstuną (ta ostatnia, wyjątkowo dotkliwa, zabolała szczególnie mocno) skutecznie pozbawiły jednak Kristianstad szansy na włączenie się do walki o ligowe podium. Zwycięstwo nad potężnym, derbowym rywalem na pewno wydatnie osłodziłoby kibicom z północno-wschodniej Skanii gorzką końcówkę sezonu, ale czy Elisabet Gunnarsdottir oraz jej podopieczne będą potrafiły podnieść się po dwóch precyzyjnie wyprowadzonych ciosach? Czy może to Rosengård udowodni nam, że do codzienności przyjemniej wraca się jednak po sukcesie niż po porażce?

Ciekawie będzie także na pozostałych stadionach, ot na przykład na Myresjöhus Arenie, gdzie zawita liderująca w tabeli rundy jesiennej Eskilstuna. Podopieczne Magnusa Karlssona wciąż zachowują teoretyczne szanse na to, aby zakończyć sezon jako trzecia siła Damallsvenskan, ale do tego, aby je podtrzymać, niezbędne będzie zwycięstwo w Växjö. A nie zapominajmy, że komplet punktów ze Småland w obecnych rozgrywkach wywiózł jedynie Göteborg. Zwycięstwami przed własną publicznością sezon postarają się zakończyć natomiast drużyny z Piteå i Örebro. Ubiegłoroczne mistrzynie Szwecji podejmą na LF Arenie zdegradowaną już Kungsbackę, zaś na stadion w Närke zawita mająca za sobą jeszcze jeden niełatwy i pełen zawirowań sezon ekipa z Linköping, którą zimą czeka gruntowna przebudowa.

Zestaw par 22. kolejki:

omg22_01

omg22_02

omg22_03

omg22_04

omg22_05

omg22_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s