Jesień prawdę nam powie

f96e6d_76451cc1aa964d82a91278fe94dce42d_mv2

Felicia Rogic na ligowych boiskach nigdy nie odpuszcza (Fot. Per Karlsson)

Reprezentacyjne boje łagodnie wprowadziły nas w piłkarską jesień, ale już za chwilę ponownie znajdziemy się w świecie, w którym codzienność stanowi walka o każdy punkt i każdy milimetr boiska. Emocji nie powinno zabraknąć ani na górze, gdzie aż osiem zespołów wciąż ma pełne prawo marzyć o chwale, zaszczytach i mistrzowskim tytule (niekoniecznie w takiej kolejności), ani na dole, gdzie naszpikowany wielkimi nazwiskami Djurgården postanowił znacząco urozmaicić nam rywalizację o pozostanie w ekstraklasie. To ostatnie zdecydowanie najbardziej ucieszyło sympatyków futbolu w Kungsbace oraz w południowo-wschodnich dzielnicach Malmö, gdzie w tak zwanych warunkach normalnych powoli godziliby się z degradacją do niższej klasy rozgrywkowej. W Damallsvenskan nic nie może być jednak zbyt oczywiste, a na dzień dzisiejszy jedynym absolutnym pewnikiem jest to, że w sezonie 2019 czeka nas jeszcze siedem fascynujących, ligowych kolejek.

Wrześniowe granie rozpoczniemy na Tunavallen, gdzie rozpędzająca się z rundy na rundę Eskilstuna podejmie sposobiący się do rozpoczęcia rywalizacji w Lidze Mistrzyń Göteborg. Zanim jednak zespół prowadzony przez Marcusa Lantza stanie w szranki z monachijskim Bayernem, jego aktualną formę przetestuje jedna z rewelacji letniej części sezonu. I wcale nie jest powiedziane, że powstrzymanie Lorety Kullashi i Felicii Rogic będzie dla defensorek znad Göty zadaniem łatwiejszym niż zneutralizowanie napastniczek wicemistrza Niemiec. Tym bardziej, że niezwykle bramkostrzelny ostatnimi czasy duet z Eskilstuny może liczyć na wydatne wsparcie drugiej linii, w której bryluje nie tylko wracająca do wysokiej formy Lisa Dahlkvist, ale także pozyskana z Asarum reprezentantka Nigerii Halimatu Ayinde. Piłkarki z zachodniego wybrzeża, nawet pod nieobecność kontuzjowanej Pauline Hammarlund, także mają jednak kim straszyć. Rebecka Blomqvist w klasyfikacji strzelczyń prowadzi przecież nieprzypadkowo, a Elin Rubensson z Julią Zigiotti to firmy niewymagające dodatkowej reklamy.

Pozostałe sobotnie mecze to trzy pojedynki Skania vs reszta kraju. Znajdujące się po raz pierwszy od dawna poza strefą spadkową Limhamn Bunkeflo zmierzy się z mistrzyniami z Piteå, goniące swoją największą w historii medalową szansę Vittsjö pojedzie do Varbergu, a wciąż wierzący w przynajmniej powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu Kristianstad zagra na Behrn Arenie z nieobliczalnym beniaminkiem z Örebro. Szczególnie ten ostatni mecz zapowiada się niezwykle frapująco, gdyż drużyna Stefana Ärnsveda zdolna jest w tym sezonie do absolutnie wszystkiego. Jeśli piłkarki z Närke trafią jutro na swój dobry dzień, to możemy spodziewać się, że Heather Williams niejednokrotnie wystawi na próbę bramkarskie umiejętności swojej rodaczki Brett Maron. Jeśli jednak obejrzymy tę mniej spektakularną wersję jedenastki z Örebro (szczególnie w formacji defensywnej), to przed olbrzymią szansą na poprawienie strzeleckiego dorobku staną Chikwelu, Gudmundsdottir i … najlepsza snajperka Kristianstad Therese Ivarsson.

Szesnastą kolejkę zakończą starcia przedsezonowych faworytów z zespołami, które obecnych rozgrywek żadną miarą nie mogą zaliczyć do udanych. Rosengård podejmie na Malmö IP odmienione Djurgården, które pod wodzą Pierre’a Fondina ma wreszcie rozpocząć marsz w górę ligowej tabeli. O jakąkolwiek zdobycz punktową w stolicy Skanii może być jednak piłkarkom ze Sztokholmu trudno, tym bardziej, że z powodu nadmiaru żółtych kartek w najbliższej serii spotkań pauzować musi Ingibjörg Sigurdardottir. Mocno osłabione przystąpi do ligowej rywalizacji także Växjö, które bez między innymi Stiny Lennartsson oraz Sandry Lindkvist spróbuje rzucić wyzwanie łapiącemu wreszcie swój właściwy rytm Linköping i z pewnością nie będzie w tym zestawieniu faworytem.

Zestaw par 16. kolejki:

omg16_01

omg16_02

omg16_03

omg16_04

omg16_05

omg16_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s