18. kolejka – zapowiedź

image

Tine Schryvers i Rita Chikwelu potrafią grać przeciwko silnym rywalom (Fot. Bosse Nilsson)

Eskilstuna miała zakończyć mistrzowski sen Piteå, a tymczasem klub z Norrbotten niespodziewanie dla wszystkich znów przewodzi ligowej stawce. Taki już jest ten sezon, że przewidzieć nie da się w nim absolutnie niczego. W najbliższy weekend czekają nas między innymi podwójne derby Skanii, ale – nauczeni doświadczeniami z ostatnich miesięcy – w każdym zestawieniu jesteśmy mentalnie przygotowani na dosłownie każde rozstrzygnięcie. No, może zwycięstwo Kalmar nad Linköping byłoby sporych rozmiarów sensacją, choć z drugiej strony wciąż aktualne mistrzynie Szwecji przed dwoma dniami omal nie zostały wyrzucone z pucharu przez trzecioligowego średniaka. Jak więc widać, nawet w takich starciach nie można być już niczego pewnym.

Mecz kolejki: Rosengård vs Kristianstad. Derby Skanii, które przez lata miały jednego, wyraźnego faworyta. Dwa zwycięstwa podopiecznych Elisabet Gunnarsdottir nad zdecydowanie bardziej utytułowanym rywalem zza miedzy z pewnością pozwoliły jednak piłkarkom z Kristianstad uwierzyć, że Rosengård wcale nie jest zespołem z innej planety. Stawka meczu jest niezwykle wysoka, gdyż przegrany, jeśli nie zamknie sobie całkowicie drogi do tytułu mistrzowskiego, to z pewnością mocno ją sobie wydłuży. Ekipa ze wschodniej Skanii jeszcze nigdy w historii nie wywalczyła choćby punktu na Malmö IP. Czy pod nieobecność Nathalie Björn i Sanne Troelsgaard w szeregach gospodyń uda się napisać nowy rozdział derbowej rywalizacji? Jeśli na swoim poziomie z rundy jesiennej zagra Brett Maron, a Sif Atladottir z Mią Carlsson skutecznie powstrzymają ofensywne zapędy Mittag, Brown czy Utland, to niespodzianka wcale nie jest wykluczona, choć Rosengård oczywiście niezmiennie pozostaje papierowym faworytem.

Wydarzenie kolejki: jeszcze jedna próba lidera. Piteå już wiele razy w tym sezonie musiało bronić fotela lidera i podopiecznym Stellana Carlssona udawało się to ze zmiennym skutkiem. Sposób na rewelację rozgrywek znajdowały jednak wyłącznie ekipy ze Skanii, a Djurgården do takich się nie zalicza. Czy w związku z tym kibice z Norrbotten mogą przed potyczką na Stadionie Olimpijskim spać spokojnie? Niekoniecznie, bo w osobie Julii Spetsmark sztokholmianki wreszcie znalazły liderkę formacji ofensywnej, a Maddie Bauer okazała się nadspodziewanie solidnym wzmocnieniem środka pola. Powołana do kadry Petera Gerhardssona na październikowe zgrupowanie Cajsa Andersson może więc szykować się na kolejne intensywne popołudnie między słupkami strzeżonej przez siebie bramki.

Zagadka kolejki: dla kogo mecz o sześć punktów? Ani Vittsjö, ani Limhamn Bunkeflo nie mogą być pewne pozostania w Damallsvenskan na kolejny sezon. Sześciopunktowa zaliczka teoretycznie kazałaby nieco wyżej ocenić szanse zespołu Matta Rossa i Thomasa Mårtenssona, ale jesienny terminarz przemawia z kolei na korzyść ubiegłorocznego beniaminka. Wiele wyjaśni nam zatem bezpośrednie starcie, którego przebieg bacznie obserwować będą także sympatycy stołecznego Hammarby. W meczach decydujących o utrzymaniu emocji zawsze jest aż nadto, więc spędzenie niedzielnego popołudnia w towarzystwie Michelle De Jongh i Anny Welin nie jest wcale aż takim złym pomysłem.

original

Julia Zigiotti w październiku ma szansę zadebiutować w pierwszej reprezentacji (Fot. Expressen)

Piłkarka pod lupą: Julia Zigiotti. Rok temu dołożyła ogromną cegiełkę do utrzymania Hammarby w Damallsvenskan. Teraz, już jako piłkarka Göteborga, powróci do stolicy, aby pokonać swój poprzedni klub. Żeby było jeszcze bardziej interesująco, to wszystko dzieje się dosłownie chwilę po tym, jak po raz pierwszy w karierze otrzymała zaproszenie na zgrupowanie seniorskiej reprezentacji Szwecji. Nikt nie ma wątpliwości, że sobotni mecz będzie dla 20-letniej wychowanki Bollstanäs ogromnym przeżyciem emocjonalnym, ale jeśli w Västergötland wciąż marzą o mistrzostwie, to trzy punkty ze Sztokholmu podopieczne Marcusa Lantza przywieźć po prostu muszą. A Zigiotti znów może mieć w tym spory udział.

Na pozostałych stadionach: Już bez Hanny Glas, Eskilstuna wybierze się do Växjö, aby stanąć w szranki z nieobliczalnym beniaminkiem. Do Småland zawitają również piłkarki z Linköping, które w nadmorskim Kalmar spróbują przedłużyć najbardziej efektowną w tym roku passę zwycięstw.

Zestaw par 18. kolejki:

omg18_01

omg18_02

omg18_03

omg18_04

omg18_05

omg18_06

4 thoughts on “18. kolejka – zapowiedź

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s