Kadra na Ukrainę i Danię

sweden-englandu23s

Nina Jakobsson zdobywała już gole dla młodzieżowych reprezentacji Szwecji. Czas na kadrę A? (Fot. Bildbyrån)

Choć wydaje się, że fala największych tegorocznych upałów już za nami, przełom sierpnia i września będzie niewątpliwie bardzo gorącym okresem dla szwedzkiego futbolu. W meczach z Ukrainą i Danią kadra Petera Gerhardssona zagra bowiem o coś więcej niż tylko sześć punktów w swojej grupie eliminacyjnej i ewentualny awans na mundial we Francji. Być może zabrzmi to nieco patetycznie, ale stawką tych potyczek będzie przyszłość tej wciąż tworzącej się drużyny. Korzystny rezultat pozwoli zapomnieć o wpadce we Lwowie i przywróci bieg wydarzeń na właściwe tory. Niekorzystny skaże nas w najlepszym razie na trudne, zdradliwe, dwuetapowe baraże, a niepowodzenie w nich będzie oznaczać tyle, że dwa najbliższe wielkie turnieje oglądać będziemy z perspektywy widzów. Jak widać na załączonym obrazku, jest więc o co grać.

Znane doskonale wszystkim okoliczności sprawiają, że sierpień 2018 ewidentnie nie jest dobrym momentem na eksperymenty. Nie dziwi więc fakt, że wybory selekcjonera były dziś stosunkowo oczywiste, choć Gerhardsson postanowił docenić fenomenalną postawę na boiskach Damallsvenskan dwóch piłkarek z Piteå. Trudno spodziewać się, aby Julia Karlernäs i Nina Jakobsson już teraz miały odegrać kluczową rolę na przykład w Viborgu (choć kilkanaście lat w tym biznesie nauczyło nas, że nie można całkowicie wykluczać żadnego scenariusza), ale dostrzeżenie równej, stabilnej formy dwóch pomocniczek z Norrbotten pokazuje, że drzwi do kadry są jak najbardziej otwarte dla potencjalnych debiutantek. Może trochę szkoda, że na długiej, 24-osobowej liście nie wystarczyło miejsca dla Emmy Holmgren czy Julii Zigiotti, ale z drugiej strony rozumiemy, że sztab szkoleniowy w tak ważnym momencie postawił na nieco bardziej sprawdzone rozwiązania. Pewnym zaskoczeniem może być ponadto powrót do kadry rekonwalescentki Liny Hurtig, ale w rozmowie z reporterem SVT selekcjoner przyznał, że akurat ten wybór był wynikiem konsultacji z opiekunem Linköping Olofem Unogårdem, który zapewnił, że 22-letnia skrzydłowa będzie gotowa na sierpniowe zgrupowanie. Miejmy nadzieję, że gotowe będą również i wszystkie pozostałe zawodniczki, gdyż tym razem żartów już nie ma. Z Ukrainą i Danią naprawdę gramy o wszystko.

Kadra na Ukrainę i Danię:

Bramkarki: Jennifer Falk (Göteborg), Hedvig Lindahl (Chelsea), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Mia Carlsson (Kristianstad), Magdalena Eriksson (Chelsea), Nilla Fischer (Wolfsburg), Hanna Glas (Eskilstuna), Amanda Ilestedt (Turbine), Anna Oskarsson (Linköping), Linda Sembrant (Montpellier)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Linköping), Hanna Folkesson (Rosengård), Lina Hurtig (Linköping), Nina Jakobsson (Piteå), Julia Karlernäs (Piteå), Fridolina Rolfö (Bayern), Elin Rubensson (Göteborg), Olivia Schough (Göteborg), Caroline Seger (Rosengård)

Napastniczki: Anna Anvegård (Växjö), Stina Blackstenius (Montpellier), Sofia Jakobsson (Montpellier), Mimmi Larsson (Eskilstuna)


Podczas wtorkowej konferencji ogłoszona została ponadto kadra U-23 (zwana przeze mnie roboczo kadrą B, co chyba lepiej oddaje jej charakter), która już za dwa tygodnie na boiskach Norwegii weźmie udział w silnie obsadzonym Turnieju Czterech Narodów. Oprócz gospodyń, rywalkami podopiecznych Ulfa Kristianssona będą reprezentacje Anglii oraz USA.

Kadra na Turniej Czterech Narodów:

Bramkarki: Matilda Haglund (Linköping), Emma Holmgren (Hammarby), Emma Lind (Limhamn Bunkeflo)

Obrończynie: Ronja Aronsson (Piteå), Nathalie Björn (Rosengård), Selina Henriksson (Piteå), Nellie Karlsson (Växjö), Amanda Nildén (Brighton), Emma Pennsäter (Göteborg), Josefine Rybrink (Kristianstad)

Pomocniczki: Tove Almqvist (Linköping), Filippa Angeldahl (Linköping), Michelle De Jongh (Vittsjö), Ebba Hed (Vittsjö), Nellie Lilja (Rosengård), Ellen Löfqvist (Piteå), Ebba Wieder (Rosengård), Wilma Öhman (Umeå)

Napastniczki: Rebecka Blomqvist (Göteborg), Madelen Janogy (Piteå), Emma Jansson (Hammarby), Julia Zigiotti (Göteborg)


Szwedzki rozkład jazdy:

29. sierpnia, godz.  16 (Sarpsborg): Szwecja U-23 – USA U-23 

30. sierpnia, godz. 18:45 (Göteborg): Szwecja – Ukraina

31. sierpnia, godz. 19 (Fredrikstad): Norwegia U-23 – Szwecja U-23

3. września, godz. 16 (Sarpsborg): Szwecja U-23 – Anglia U-23

4. września, godz. 17 (Viborg): Dania – Szwecja

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s