11. kolejka – zapowiedź

Badvanligt

Czas na letnie wakacje? Niezupełnie, przed nami 11. kolejka Damallsvenskan! (Fot. Mateo Pearson)

Ależ szybko płynie ligowy czas! Nie tak dawno wszyscy zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądała ta runda, a tymczasem przychodzi nam zapowiedzieć jej ostatnią kolejkę. Najważniejsze rozstrzygnięcia szwedzkiej, piłkarskiej wiosny wciąż jednak przed nami; w najbliższych dniach trzy drużyny powalczą o tytuł lidera na półmetku, a trzy inne o to, aby nie spędzić całej letniej przerwy w strefie spadkowej. Czas na jedenasty w tym roku rajd po boiskach Damallsvenskan.

Mecz kolejki: Kristianstad vs Hammarby. Patrząc pobieżnie: starcie dwóch zespołów środka tabeli. Patrząc nieco bardziej dokładnie: starcie dwóch znajdujących się na fali zespołów, które zechcą piękną klamrą spiąć udaną, choć niełatwą rundę. Gospodynie nie przegrały jeszcze oficjalnego meczu na swoim nowym obiekcie. Przyjezdne nie przegrały jeszcze oficjalnego meczu od początku kadencji Izaka Dahlina. Czy przynajmniej jedna z tych serii zakończy się już w sobotę? Która z bohaterek pierwszej części sezonu postawi najbardziej wyrazisty stempel na jej zakończenie? Z jednej strony Edgren, Nilsson, Atladottir i Chukwudi, z drugiej – Holmgren, Ekblom, Zigiotti i Kellond-Knight. To po prostu musi być świetne widowisko i nie mamy chyba najmniejszych wątpliwości, że tak właśnie będzie.

Wydarzenie kolejki: gra o spokojne lato. Wzloty i upadki – tak w najkrótszy możliwy sposób można scharakteryzować wiosnę w wykonaniu piłkarek Vittsjö i Djurgården. No, w przypadku klubu ze Sztokholmu można jeszcze wspomnieć o pladze kontuzji, która w czerwcu znacząco ograniczyła możliwości wyboru Joelowi Riddezowi. Bezpośrednie starcie będzie więc dla obu zespołów okazją na to, aby w nieco lepszych humorach przywitać nadchodzące lato. Czy najsłynniejsza w Europie pierwszoligowa wieś okaże się lepsza od stolicy? Patrząc realnie, taki scenariusz wydaje się wręcz najbardziej prawdopodobny, ale z drugiej strony obraz Gudbjörg Gunnarsdottir skutecznie powstrzymującej Lindę Sällström też nie zalicza się raczej do działu soccer fiction.

Zagadka kolejki: czy lider ponownie nie udźwignie presji? Dopóki młody i ambitny zespół z Piteå rozgrywał kolejne, ligowe mecze bez dodatkowej presji, w Norrbotten mieli mnóstwo powodów do zadowolenia. Kiedy jednak nadszedł moment, aby postawić kropkę nad i, doskonale funkcjonująca do tego momentu drużyna Stellana Carlssona niespodziewanie (a może spodziewanie?) zupełnie się pogubiła. To, że po trzech porażkach z rzędu (każda następna była poniesiona w coraz gorszym stylu) lider wciąż jest na dalekiej Północy, to wyłącznie zasługa niemocy grupy pościgowej, ale nawet ona czwartej wpadki już nie wybaczy. Piłkarki z Piteå wciąż mają jednak swój los wyłącznie we własnych nogach i jeśli uda im się pokonać na LF Arenie Limhamn Bunkeflo, to one zostaną sensacyjnymi mistrzyniami półmetka. Pytanie tylko, czy tym razem presja znów tych nóg im nie splącze. To jak, do czterech razy sztuka?

image

Już dziś najważniejszy egzamin w piłkarskiej karierze osiemnastoletniej Moi Edrud (Fot. Smålandsposten)

Piłkarka pod lupą: Moa Edrud. Każdy z nas miewał lżejsze i cięższe dni, ale osiemnastoletnia goliperka Växjö z pewnością zaliczy dzisiejszy wieczór do tej drugiej kategorii. W spotkaniu przeciwko Rosengård nie będzie bowiem mogła zagrać Katie Fraine i to właśnie na byłej bramkarce Holmalund spocznie ciężar powstrzymania dowodzonej przez niezwykle bramkostrzelny duet Mittag – Troelsgaard ofensywy z Malmö. Cóż, potrafimy bez większego trudu wymyślić tysiąc mniej absorbujących sposobów na spędzenie czwartkowego wieczoru w lipcu, ale patrząc na zaistniałą sytuację z nieco bardziej optymistycznej strony – Edrud już za kilka godzin stanie przed olbrzymią szansą na to, aby zostać bohaterką Småland. Droga do sławy wiedzie wprawdzie przez znalezienie sposobu na 158-krotną reprezentantkę Niemiec oraz 120-krotną reprezentantkę Danii, ale kto w obliczu takiej okazji przejmowałby się detalami?

Na pozostałych stadionach: Z przytupem wiosenne granie będą chciały zakończyć podopieczne Marcusa Lantza, które po siódme w tym sezonie zwycięstwo udadzą się nad Bałtyk. Każdy inny wynik jak pewna wygrana zespołu z Göteborga będzie oczywiście nie lada zaskoczeniem. Nieco trudniejsze zadanie czeka znajdujące się na fali mistrzynie z Linköping, które postarają się pożegnać duńskiego trenera Henrika Jensena trzema punktami przywiezionymi z Eskilstuny. Ewentualne zwycięstwo pozwoli im na dobre doszlusować do ligowej czołówki, co jeszcze miesiąc temu wydawało się zadaniem niemożliwym do wykonania.

Zestaw par 11. kolejki:

omg11_01

omg11_02

omg11_03

omg11_04

omg11_05

omg11_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s