8. kolejka – zapowiedź

DfaQWyOWsAEjK-M

Mecz na szczycie w świetle nocy – tego jeszcze nie było! (Fot. Piteå IF)

Czerwcowa przerwa reprezentacyjna niewątpliwie przyniosła nam olbrzymią dawkę emocji. Jak na mój gust – nawet zdecydowanie zbyt dużą. Czas nie zamierza jednak stawać w miejscu nawet po takich przeżyciach, w związku z czym już dziś wracamy do ligowego grania. Na boiskach Damallsvenskan jak zwykle będzie ciekawie, choć tym razem na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się jedno wydarzenie. W nocy z sobotę na niedzielę w Kirunie odbędzie się bowiem mecz absolutnie wyjątkowy.

Mecz kolejki: Piteå vs Rosengård. Wydarzenie nie tylko ósmej kolejki, ale i całej piłkarskiej wiosny na szwedzkich boiskach. W tym miejscu znajdziecie bardziej szczegółową historię Polarnego Meczu, choć trzeba podkreślić, że obecnie zapowiada się on jeszcze ciekawiej niż w chwili, gdy pisałem tamte słowa. Boisko dopisało bowiem do tej nieprawdopodobnej historii jeszcze jeden rozdział, w wyniku którego na murawę w Kirunie wybiegną dwa najlepsze zespoły pierwszej części sezonu. Lider kontra wicelider. Niedoceniany underdog kontra murowany faworyt. Północ kontra Południe. Do tego dziesiątki indywidualnych historii, z których każda mogłaby stanowić osobną zapowiedź tego niesamowitego wydarzenia. Dość czekania – niech to się po prostu już zacznie!

Wydarzenie kolejki: starcie o sześć punktów. Gdyby patrzeć w stu procentach obiektywnie, należałoby w zasadzie w każdym z podpunktów wyróżnić nocne starcie na szczycie, ale wówczas zapowiedź kolejki zamieniłaby się nam w zapowiedź jednego meczu. Uwagę kierujemy więc na Vittsjö, gdzie zespół Thomasa Mårtenssona i Matta Rossa zmierzy się ze stołecznym Hammarby. Dla obu ekip będzie to potyczka o sześć punktów, a ewentualna porażka mocno zmaksymalizuje prawdopodobieństwo spędzenia letniej przerwy w rozgrywkach w strefie spadkowej. Gospodynie liczą na skuteczność Lindy Sällström (przynajmniej taką, jak przeciwko Växjö), błyskotliwość Michelle De Jongh i zapewniającą spokój w defensywie Sandrę Adolfsson. Sztokholmianki liczą na to, że limit pecha (pięć jednobramkowych porażek z rzędu) na ten sezon został już wyczerpany, a debiut trenerski Izaka Dahlina okaże się zwycięski. Już przed pierwszym gwizdkiem wiemy, że przynajmniej jedna ze stron mocno się przeliczy. A niewykluczone, że obie, wszak podział punktów na Vittsjö IP nie wydaje się wcale wielce nieprawdopodobnym scenariuszem.

Zagadka kolejki: czy Göteborg znów postrzela sobie na Tunavallen? Jesienią ubiegłego roku piłkarki z Göteborga jechały do Eskilstuny mocno poobijane. Passa meczów bez zwycięstwa robiła się alarmująco długa, sytuacja w tabeli była coraz cięższa, a terminarz wcale nie ułatwiał sprawy. Gdy po godzinie gry zawodniczki United prowadziły 1-0, zanosiło się na jeszcze jeden smutny powrót na zachodnie wybrzeże. Wtedy jednak nastąpiło coś, czego nie spodziewali się nawet najbardziej zagorzali fani KGFC, a pięć strzelonych na Tunavallen goli tak bardzo rozpędziło zespół z Göteborga, że ten do końca rozgrywek nie przegrał już ani razu! Czy jutro przyjezdne znów urządzą sobie w Eskilstunie ostre strzelanie? Tym razem to one przystąpią do tej rywalizacji jako wyżej notowany zespół, ale defensywa United nie jest już aż tak zdziesiątkowana kontuzjami jak jeszcze miesiąc temu. Nie zmienia to faktu, że goście wciąż pozostają minimalnymi faworytkami, ale jeśli zagrają Barsley i Glas, żaden rzultat nie będzie tu zaskoczeniem.

jigerström

Kibice w Linköping czekają na eksplozję formy Filippy Angeldahl (Fot. Peter Jigerström)

Piłkarka pod lupą: Filippa Angeldahl. Rok temu co tydzień zachwycała nas fenomenalnymi występami w barwach skazywanego na pewną degradację Hammarby. Wydawało się, że transfer do mierzącego zdecydowanie wyżej Linköping tylko pomoże jej rozwinąć skrzydła, ale po niezwykle obiecującym początku (gol i asysta w fazie grupowej Pucharu Szwecji), z każdym kolejnym dniem było już tylko gorzej. Słabsza dyspozycja Angeldahl nie uszła uwadze duńskiego szkoleniowca LFC Henrika Jensena, w efekcie czego słusznie nazywana odkryciem poprzedniego sezonu pomocniczka ostatnie mecze przed przerwą reprezentacyjną rozpoczynała na ławce rezerwowych. Kapitalny występ w starciu młodzieżówek Szwecji i Anglii (poparty solidną postawą na treningach) sprawił jednak, że w poniedziałkowy wieczór znów powinniśmy obejrzeć ją w wyjściowej jedenastce, a kibice z Linköping z pewnością mają nadzieję, że tym razem forma Angeldahl nie zagubiła się podczas powrotnej podróży do Östergötland.

Na pozostałych stadionach: Choć sezon 2018 wciąż dopiero się rozkręca, Växjö i Kristianstad już nie raz potrafiły nas tej wiosny pozytywnie zaskoczyć. Dziś okaże się, kto będzie górą w potyczce dwóch największych (nie licząc Piteå) rewelacji pierwszej fazy sezonu. W stolicy Skanii punktów spróbuje natomiast poszukać najsłabszy w ligowej stawce beniaminek z Kalmar, który w najbliższych miesiącach będzie musiał radzić sobie bez kontuzjowanej Idy Strömblad.

Zestaw par 8. kolejki:

omg8_01

omg8_02

omg8_03

omg8_04

omg8_05

omg8_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s