7. kolejka – zapowiedź

bAh6ume7kcTg8hEW5gllqS8SX7o

Ella Masar za chwilę pokona bramkarkę Limhamn Bunkeflo (Fot. Björn Lindgren)

Złoty gol Mii Jalkerud zapewnił piłkarkom Djurgården niezwykle prestiżowe zwycięstwo nad Hammarby, ale najciekawsze rozstrzygnięcia siódmej kolejki Damallsvenskan wciąż przed nami. Oto piłkarski rozkład jazdy na najbliższe dni.

Mecz kolejki: Limhamn Bunkeflo vs Rosengård. Choć to derby Sztokholmu zapowiadane były zdecydowanie bardziej szumnie, istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że to właśnie dwa kluby z Malmö zagwarantują nam w tej serii spotkań najwyższą, piłkarską jakość. Pomimo tego, że ligowa rywalizacja Rosengård z Limhamn Bunkeflo nie ma przesadnie długiej historii (oba zespoły po raz pierwszy spotkały się w poprzednim sezonie i w przeciwieństwie do kilku krajów kontynentalnej Europy nie będziemy nazywać jej klasykiem), obie ubiegłoroczne potyczki miejscowych klubów zapewniły fanom futbolu w stolicy Skanii olbrzymią dawkę emocji. Wiosną, bohaterką Rosengård była Lieke Martens, która żegnając się z publicznością na Malmö IP dała próbkę tego, co kilka tygodni później oglądaliśmy podczas holenderskiego EURO, a jesienią – w obecności ponad siedmiu tysięcy widzów – zawodniczki Limhamn Bunkeflo były o krok od sprawienia niespodzianki, ale skromne zwycięstwo zapewniła ostatecznie faworytkom Ella Masar, strzelając decydującego gola po asyście … swojej żony Erin McLeod. Czy jutro wieczorem o wyniku ponownie może zadecydować rodzinna akcja? Jeśli tak, to cieszyć będą się sympatycy LB 07, ale w obozie Rosengård nikt nie zakłada takiego scenariusza. W ostatnich dniach z mniej lub bardziej dokuczliwymi dolegliwościami zmagały się Boye, Troelsgaard i Seger, ale Jonas Eidevall doskonale zdaje sobie sprawę, że bez względu na zestawienie wyjściowej jedenastki (wszystkie wymienione piłkarki mają być gotowe do gry), jego zespół na kolejną stratę punktów po prostu nie może sobie w tym momencie pozwolić.

Wydarzenie kolejki: mistrz sprawdza lidera. Sześć meczów – sześć zwycięstw. Pomimo przedsezonowej plagi kontuzji i niespodziewanych zawirowań na ławce trenerskiej, Piteå jak dotąd gra tej wiosny bezbłędnie. Całkowicie odmienne nastroje panują za to w Linköping, gdzie wspomnienia mistrzowskiej fety i ćwierćfinału Ligi Mistrzyń stają się z każdym dniem coraz bardziej odległą przeszłością. Wydawałoby się, że w takich okolicznościach to w gościach należałoby upatrywać faworytek piątkowego starcia, ale – paradoksalnie – seria rozczarowujących występów może w końcu zacząć działać na korzyść zespołu z Östergötland. Z każdą kolejką wymagania kibiców i ekspertów w stosunku do ekipy Henrika Jensena stają się bowiem coraz skromniejsze, a to od Piteå zaczyna się oczekiwać konkretów. Czy perspektywa gry pod nieco mniejszą niż jeszcze chociażby przed miesiącem presją rzeczywiście pomoże obrończyniom tytułu? Cóż, na pewno im nie zaszkodzi, ale nie zapominajmy, że Stellan Carlsson potrafi znaleźć sposób na każdego rywala.

Zagadka kolejki: kto wydostanie się ze strefy spadkowej? Kalmar i Eskilstuna. Drużyny o całkowicie odmiennej charakterystyce, które niespodziewanie połączyła lokata w strefie spadkowej. O ile w przypadku Kalmar trudno mówić tu o zaskoczeniu, o tyle kończąca każdy z trzech ostatnich sezonów na ligowym podium Eskilstuna celowała raczej w inne rejony tabeli. Bezpośrednie starcie będzie dla obu zespołów szansą na wydostanie się nad kreskę. Komu uda się ją wykorzystać? Czy Mimmi Larsson i Loreta Kullashi zamkną usta krytykom i udowodnią, że powołanie od Petera Gerhardssona nie było na wyrost? A może napastniczki United pogodzi niezwykle dynamiczna Amanda Fredriksson, uszczęśliwiając w ten sposób nadbałtycką część Småland? Kalmar może, Eskilstuna musi, my czekamy na wielkie emocje.

pobrane

Moa Olsson spróbuje powstrzymać napastniczki z Göteborga (Fot. Peter Åklundh)

Piłkarka pod lupą: Moa Olsson. Jeśli w Kristianstad mają plan, aby status niepokonanej w obecnych rozgrywkach drużyny utrzymać przynajmniej do zakończenia przerwy reprezentacyjnej, 20-letnia golkiperka w niedzielne popołudnie będzie musiała zdać swój jak dotąd najpoważniejszy, piłkarski egzamin na boiskach Damallsvenskan. W dwóch ostatnich meczach defensywa Kristianstad dopuściła do zaledwie jednego celnego strzału na bramkę Olsson, ale możemy spodziewać się, że mocno podrażnione pechową porażką z Piteå zawodniczki z Göteborga zechcą nieco częściej sprawdzić kwalifikacje młodej bramkarki. Czy będzie ona na to gotowa? We wschodniej Skanii zapewniają, że tak, ale nie zapominajmy, że ze strzałami Press, Rubensson, Schough, czy Kollmats problemy miewały zdecydowanie bardziej doświadczone golkiperki.

Na pozostałych stadionach: Vittsjö od czterech kolejek nie potrafi strzelić choćby jednego gola, Växjö w miniony weekend strzeliło ich aż cztery. Nie jest jednak powiedziane, że tendencja ta za chwilę się nie odwróci, gdyż poza pojedynczymi wyjątkami, piłkarki obu zainteresowanych zespołów nie należą w tej rundzie do najbardziej powtarzalnych. Kto zatem ucieszy się w niedzielę? Na pewno nie zagraniczni komentatorzy, którym przyjdzie relacjonować to spotkanie.

Zestaw par 7. kolejki:

omg7_02

omg7_03

omg7_04

omg7_05

omg7_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s