6. kolejka – zapowiedź

ronja

Ronja Aronsson i Piteå przejdą w Göteborgu bardzo trudny test (Fot. Gunnar Westergren)

Derby Sztokholmu? Finał Ligi Mistrzyń z udziałem Nilli Fischer? Powołania na Chorwację i Ukrainę? Tak, to wszystko jest bardzo istotne, ale póki co nasza uwaga kieruje się w stronę rozpoczynającej się właśnie szóstej kolejki Damallsvenskan. Jak zwykle o tej porze roku, szwedzka ekstraklasa nabiera rozpędu, w związku z czym już dziś wieczorem czekają nas dwa niesamowicie elektryzujące spotkania, a później zrobi się jeszcze ciekawiej.

Mecz kolejki: Göteborg vs Piteå. Liderki z Norrbotten kroczą póki co od zwycięstwa do zwycięstwa, ale w najbliższą niedzielę czeka je naprawdę poważny test. Nie dość, że po raz pierwszy w sezonie przyjdzie im zmierzyć się z ekipą wyraźnie lepszą kadrowo, to jeszcze pojadą na teren, na którym w dotychczasowej historii udało im się wyszarpać jedynie dwa remisy. Jeśli misja zdobycia Göteborga zakończy się powodzeniem, to niewątpliwie będzie to sygnał, że piłkarki z Piteå w tym sezonie faktycznie rzucą wyzwanie najlepszym, ale trzeba powiedzieć jasno, że to gospodynie mają na ten moment po swojej stronie zdecydowanie więcej atutów. Po pierwsze, Christen Press z pewnością postara się zatrzeć niekorzystne wrażenie po meczu w Vittsjö. Po drugie, pomocniczki z Göteborga będą chciały udowodnić, że nieprzypadkowo w komplecie zyskały zaufanie selekcjonerów swoich reprezentacji narodowych. Po trzecie, Taylor Leach limit pecha na ten sezon już chyba wykorzystała. Co mogą przeciwstawić drużynie Marcusa Lantza goście z Norrbotten? Entuzjazm, zespołowość i nigeryjski mur w osobie Faith Ikidi. Czy to wystarczy? Przekonamy się za trzy dni.

Wydarzenie kolejki: sztokholmska próba generalna. Obie stołeczne ekipy obejrzymy w akcji już dziś wieczorem i dla obu spotkania te będą próbą generalną przed prawdopodobnie najważniejszym meczem rundy wiosennej. Hammarby spróbuje przełamać passę trzech kolejnych porażek w rywalizacji z nieobliczalnym w ostatnich tygodniach (i to niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu tego słowa) Linköping, natomiast Djurgården (wciąż bez Malin Diaz, ale za to z Irmą Helin) podejmie na Stadionie Olimpijskim Limhamn Bunkeflo. Przed sezonem, za faworytów tych potyczek należałoby uznać odpowiednio Linköping oraz Djurgården, ale teraz nie jest to już aż takie oczywiste. Banusic, Dowie i Jalkerud zagubiły gdzieś strzelecką formę i jeśli nie odnajdą jej w upalny, czwartkowy wieczór, to na obu arenach możliwe będzie absolutnie każde rozstrzygnięcie.

Zagadka kolejki: kto zwycięży w starciu beniaminków? Za chwilę derby Sztokholmu, kilka dni później derby Malmö, niemal co kolejkę derby Skanii – potyczek dwóch, lokalnych rywali tej wiosny w Damallsvenskan z pewnością nie brakuje. Nieco w cieniu tych zdecydowanie bardziej medialnych konfrontacji, o ligowe punkty powalczą także dwa kluby ze Småland, które jeszcze rok temu rywalizowały na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy. W Växjö liczą na magię Jeleny Cankovic oraz kliniczną precyzję Anny Anvegård. W Kalmar – na szybkość Amandy Fredriksson, technikę Shade Pratt i wydostanie się ze strefy spadkowej. Czyje prośby zostaną wysłuchane? Okaże się na Myresjöhus Arenie.

1431195_1080

Andrea Norheim – norweska nadzieja Laponii (Fot. Piteå IF)

Piłkarka pod lupą: Andrea Norheim. Jeśli w Piteå mogą czegoś zazdrościć ligowym rywalom, to z pewnością snajperki z prawdziwego zdarzenia. Skalę tego problemu najlepiej obrazuje fakt, że na kilka kolejek przed zakończeniem poprzedniego sezonu żadna z piłkarek z Norrbotten nie miała na swoim koncie więcej niż trzech goli. Z taką skutecznością trudno liczyć na walkę o najwyższe laury, więc zimą klub z LF Areny rozpoczął intensywne poszukiwania napastniczki z prawdziwego zdarzenia. Wybór padł na młodziutką Andreę Norheim, która wielkiej piłki uczyła się w Lyonie, co już samo w sobie jest niezwykle poważną referencją. 19-latka z Norwegii z pewnością ma papiery na wielkie granie, ale podstawowe pytanie brzmi, czy już teraz będzie w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność w kluczowych dla zespołu momentach. W Norrbotten i na całej Północy z pewnością mają nadzieję, że tak właśnie będzie.

Na pozostałych stadionach: Po sensacyjnym, ale jak najbardziej zasłużonym zwycięstwie nad Rosengård, Kristianstad podejmie na własnym boisku Eskilstunę i na pewno nie zamierza ułatwiać Magnusowi Karlssonowi początków samodzielnej przygody trenerskiej w Damallsvenskan. Swój mecz w najbliższy weekend rozegra także drużyna Jonasa Eidevalla, która z kolei będzie odbudowywać się po sensacyjnej porażce domowym meczem z Vittsjö. Czyżby kroiła się kolejna niespodzianka w bezpośredniej rywalizacji klubów ze Skanii? Nie, tym razem chyba jednak faworyt punktów gubić już nie zamierza.

Zestaw par 6. kolejki:

omg6_01

omg6_02

omg6_03

omg6_04

omg6_05

omg6_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s