Kadra na Chorwację i Ukrainę

BB170828BB102

Karty odkryte! Dziś poznaliśmy kadrę na czerwcowe mecze eliminacyjne. (Fot. SvFF)

Konferencja Petera Gerhardssona, podczas której mieliśmy poznać nazwiska piłkarek powołanych na czerwcowe mecze z Chorwacją i Ukrainą, miała rozpocząć się o godzinie 13:00, ale ze względu na problemy komunikacyjne cała ceremonia opóźniła się o kilkanaście minut. Ten dodatkowy czas można było rzecz jasna wykorzystać na ostatnie dyskusje i polemiki, gdyż – jak to często w takich sytuacjach bywa – każdy miał swój pomysł na to, jak powinna wyglądać kadra na drugą połowę eliminacji mistrzostw świata. Decydujący głos należał jednak do selekcjonera, który niemal od razu po przybyciu do sali konferencyjnej na Gamla Ullevi zaczął po kolei odkrywać najważniejsze karty. Czy jego wybory okazały się zaskakujące? Absolutnie nie. Kontrowersyjne? Również niekoniecznie, choć mając na uwadze ostatnie tygodnie, można było oczekiwać nieco głębszej rotacji na kilku pozycjach.

W 23-osobowej kadrze znalazło się miejsce dla Jennifer Falk, która powołania doczekała się chyba w najmniej spodziewanym dla siebie momencie. Przypomnijmy, że 25-letnia golkiperka Göteborga pomimo świetnej postawy na ligowych boiskach była konsekwentnie pomijana przez Pię Sundhage, a teraz udało jej się zdobyć zaufanie sztabu szkoleniowego zaledwie dwoma solidnymi występami po dwunastomiesięcznej przerwie od piłki. Na liście Gerhardssona znalazła się ponadto Anna Anvegård, która podobnie jak poprzednie królowe strzelczyń Elitettan (Jalkerud, Chawinga) doskonale wprowadziła się do pierwszoligowego grania i również w Damallsvenskan jest kluczową postacią beniaminka z Växjö. Trudno przypuszczać, aby Anvegård wybiegła w podstawowej jedenastce na Chorwację, ale nie da się ukryć, że spośród wszystkich powołanych napastniczek to właśnie ona ma tej wiosny najlepsze statystyki strzeleckie. Zazwyczaj bardzo skuteczny duet z Montpellier pozostaje bowiem bez gola od 1. kwietnia, a na krajowych boiskach zacięły się także Mimmi Larsson oraz Loreta Kullashi. Z punktu widzenia reprezentacji byłoby oczywiście idealnie, gdyby cała czwórka odblokowała się jeszcze przed przyjazdem na zgrupowanie do Göteborga, ale nawet jeśli tak się nie stanie, to i tak warto zaufać decyzjom selekcjonera, gdyż te w zasadzie od początku trwania jego kadencji zazwyczaj okazywały się słuszne.

Mały żal do Gerhardssona można mieć jedynie o pominięcie Therese Ivarsson, która na nagrodę w postaci powołania do kadry zapracowała nie tylko świetną wiosną w barwach Kristianstad, ale także równą, solidną formą przez cały sezon 2017. Nawet jeśli selekcjoner na ten moment nie widzi miejsca dla tej konkretnej piłkarki w perspektywie przyszłorocznego mundialu, docenienie jej występów byłoby z pewnością bardzo miłym gestem. Nazwisko defensorki ze Skanii jest jednak jedynym, którego zabrakło nam dziś podczas krótkiej konferencji na Gamla Ullevi. Oczywiście, dałoby się podać mnóstwo argumentów za tym, aby w pierwszej reprezentacji znalazło się miejsce dla Emmy Holmgren, Sofii Wännerdahl, Ronji Aronsson, czy Nathalie Björn, ale Gerhardsson w porozumieniu z Ulfem Kristianssonem uznali, że lepiej będzie, jeśli wszystkie wymienione tu piłkarki zagrają w czerwcu w będącej bezpośrednim zapleczem seniorskiej kadry drużynie U-23. Jak by nie spojrzeć, takiemu rozumowaniu (abstrahując na moment od tego, na ile się z nim zgadzamy, gdyż tu trzeba byłoby rozpatrzeć indywidualnie każdy przypadek) trudno odmówić logiki.

Kadra na Chorwację i Ukrainę:

Bramkarki: Jennifer Falk (Göteborg), Hedvig Lindahl (Chelsea), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Mia Carlsson (Kristianstad), Magdalena Eriksson (Chelsea), Nilla Fischer (Wolfsburg), Hanna Glas (Eskilstuna), Amanda Ilestedt (Turbine), Anna Oskarsson (Linköping), Linda Sembrant (Montpellier)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Linköping), Hanna Folkesson (Rosengård), Julia Roddar (Göteborg), Fridolina Rolfö (Bayern), Elin Rubensson (Göteborg), Olivia Schough (Göteborg), Caroline Seger (Rosengård)

Napastniczki: Anna Anvegård (Växjö), Stina Blackstenius (Montpellier), Sofia Jakobsson (Montpellier), Loreta Kullashi (Eskilstuna), Mimmi Larsson (Eskilstuna)


Kadra U-23 na Anglię:

Bramkarki: Matilda Haglund (Linköping), Emma Holmgren (Hammarby), Emma Lind (Limhamn Bunkeflo)

Obrończynie: Ronja Aronsson (Piteå), Nathalie Björn (Rosengård), Selina Henriksson (Umeå), Nellie Karlsson (Växjö), Emma Pennsäter (Brøndby), Josefine Rybrink (Kristianstad), Linnea Selberg (Piteå), Sofia Wännerdahl (Limhamn Bunkeflo)

Pomocniczki: Tove Almqvist (Linköping), Filippa Angeldahl (Linköping), Michelle De Jongh (Vittsjö), Nina Jakobsson (Piteå), Ellen Löfqvist (Piteå), Mimmi Löfwenius (Lyn), Ebba Wieder (Rosengård)

Napastniczki: Marija Banusic (Linköping), Rebecka Blomqvist (Göteborg), Madelen Janogy (Piteå), Emma Jansson (Hammarby), Julia Zigiotti (Hammarby)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s