4. kolejka – zapowiedź

mm

W starciach Linköping – Göteborg zawsze gra się na sto procent (Fot Michael Erichsen)

Nokaut Rosengård na Eskilstunie, lider z Laponii i historyczne punkty Kalmar – to wszystko wydarzyło się w minionym tygodniu na szwedzkich boiskach. A co czeka nas w najbliższy weekend?

Mecz kolejki: Linköping vs Göteborg. Obie drużyny w trzech inauguracyjnych kolejkach dopisały do swojego dorobku po cztery punkty, co żadną miarą nie zadowala kibiców i właścicieli ani w Väster-, ani w Östergötland. Choć sezon dopiero się rozkręca, margines błędu został już przez obie ekipy całkowicie wykorzystany, a remis w bezpośrednim starciu w obu obozach zostanie przyjęty jak porażka. Gdyby typować faworyta wyłącznie na podstawie tego, co do tej pory widzieliśmy na ligowych boiskach, wyżej należałoby ocenić szanse gości z Göteborga. Zespół prowadzony od niedawna przez Marcusa Lantza wyglądał bowiem na zdecydowanie lepiej zorganizowany, a dodatkowo posiada on niezaprzeczalny atut w postaci jedynej w swoim rodzaju Christen Press. Nie zapominajmy jednak, że szwedzka ekstraklasa wymyka się jakiejkolwiek logice, więc jeśli w poniedziałkowy wieczór obejrzymy hat-tricka autorstwa Dowie lub Almqvist, to też chyba nie będziemy tym faktem przesadnie zaskoczeni. A może jednak będziemy?

Wydarzenie kolejki: Piteå broni lidera. Wiosna w Norrbotten upływa pod hasłem wydarzeń historycznych. W minioną niedzielę piłkarki z Piteå po raz pierwszy wdrapały się na szczyt tabeli Damallsvenskan, a teraz przyjdzie im bronić tej pozycji w starciu z inną rewelacją pierwszej fazy rozgrywek. Beniaminek z Växjö znajduje się bowiem obecnie na fali dwóch zwycięstw i wcale nie zamierza ułatwiać niespodziewanym liderkom z Norrbotten zadania. Pojedynki Andrei Norheim z Jennie Nordin, Anny Anvegård z Faith Ikidi, czy Fridy Boriero z Julią Karlenäs zapowiadają się wyjątkowo smakowicie, a w meczu, który może być ucztą dla koneserów poukładanego, zdyscyplinowanego futbolu, naprawdę trudno wskazać faworyta. Ale to tylko jeszcze jedna dobra wiadomość dla neutralnych obserwatorów.

Zagadka kolejki: czy Kalmar znów zdobędzie punkt(y)? Ten drugi beniaminek ze Småland dopiero co przywiózł trzy oczka z Vittsjö, ale jeśli nad Bałtykiem marzą o pozostaniu w krajowej elicie dłużej niż rok, trzeba szybko zapomnieć o tamtym zwycięstwie i poszukać kolejnych punktów w rywalizacji z innym zespołem ze Skanii. Piłkarki z Kristianstad na pewno przystąpią do tej potyczki mocno podrażnione, ale defensywa dowodzona przez 37-letnią Ifeomę Dieke już raz udowodniła, że potrafi utrzymać koncentrację przez dziewięćdziesiąt minut i zakończyć mecz z czystym kontem. Czy Ivarsson, Ckukwudi i Edgren znajdą na nią sposób? A może znów bohaterką okaże się wyrastająca powoli na liderkę ofensywy z Kalmar Amerykanka Shade Pratt?

ola+axman

Ellise Kellond-Knight – australijska nadzieja Hammarby (Fot. Ola Axman)

Piłkarka pod lupą: Elise Kellond-Knight. Australijska weteranka europejskich i azjatyckich boisk w swoim debiucie w barwach Hammarby dostała od Ann-Helén Grahm niespełna trzydzieści minut, ale i tak zdążyła pokazać próbkę swoich nieprzeciętnych umiejętności. W niedzielę fani ze Sztokholmu na pewno będą jednak liczyć na jeszcze więcej, gdyż wyjazdowe starcie z Eskilstuną może dać im odpowiedź na pytanie, o co tak naprawdę grać będzie w tym sezonie ich ukochana drużyna. Czy Kellond-Knight poradzi sobie z rolą liderki drugiej linii Hammarby? W stolicy nikt nie ma wątpliwości, że dokładnie tak się stanie.

Na pozostałych stadionach: Vittsjö i Limhamn Bunkeflo zmierzą się w trzecich tej wiosny derbach Skanii. Dwa tegoroczne starcia lokalnych rywali kończyły się wynikiem nierozstrzygniętym; być może mecz w Malmö przyniesie nam w końcu odpowiedź na pytanie kto obecnie rządzi w regionie. W Sztokholmie, zwycięską passę spróbuje powstrzymać grający bardzo atrakcyjną piłkę Rosengård, który na Stadionie Olimpijskim zmierzy się ze stołecznym Djurgården.

Zestaw par 4. kolejki:

omg4_01

omg4_02

omg4_03

omg4_04

omg4_05

omg4_06

2 thoughts on “4. kolejka – zapowiedź

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s