Tak smakuje życie – Piteå na szczycie!

10851305

Radość piłkarek z Piteå nie może dziwić (Fot. PT)

Już przed rozpoczęciem pierwszego, niedzielnego meczu w Damallsvenskan było jasne, że zwycięstwo nad Djurgården pozwoli piłkarkom z Piteå przynajmniej do najbliższej soboty spoglądać z góry na wszystkich ligowych rywali. Perspektywa spędzenia kolejnego tygodnia w wygodnym fotelu lidera, a także przemożna chęć zrewanżowania się sztokholmiankom za niedawną wpadkę w fazie grupowej Pucharu Szwecji, najwyraźniej okazały się wystarczającą motywacją, gdyż już od pierwszych minut to zawodniczki z Norrbotten przejęły całkowitą kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Gospodynie wygrywały niemal wszystkie stykowe piłki w drugiej linii, a defensywa z Piteå skutecznie odcinała od podań Mię Jalkerud – zdecydowanie najgroźniejszą strzelbę w arsenale Joela Riddeza. Wśród miejscowych imponowały nie tylko piłkarki tylnych formacji, ale także ofensywny tercet Janogy – Jakobsson – Norheim, który w 11. minucie na tyle skutecznie rozmontował sztokholmskie zasieki, że Gudbjörg Gunnarsdottir musiała po raz pierwszy tego popołudnia wyciągać piłkę z siatki. Gospodynie nie zamierzały jednak zadowalać się skromnym prowadzeniem i jeszcze przed przerwą udało się je podwyższyć. Sprowadzony z Lyonu norweski supertalent tym razem wystąpił w roli asystentki, a akcję sfinalizowała Julia Karlenäs.

Więcej goli na LF Arenie już nie padło, choć niemal każdy z bitych przez June Pedersen stałych fragmentów powodował niemałe zamieszanie w szesnastce Gunnarsdottir. Przyjezdne próbowały odgryzać się nielicznymi kontratakami, ale stabilna defensywa z Norrbotten nie pozwalała im na zbyt wiele, w efekcie czego najgroźniejszą okazją gości w całym meczu okazał się niecelny strzał Fanny Andersson. Wprawdzie w samej końcówce piłkarki Djurgården zaczęły nieco częściej gościć pod bramką Cajsy Andersson, ale obrończynie Piteå koncentrację na odpowiednim poziomie zachowały aż do ostatniego gwizdka Sary Persson. Nagrodą za taką postawę były tym razem nie tylko trzy kolejne punkty, ale także historyczny awans na sam szczyt pierwszoligowej tabeli. Co by się nie wydarzyło do końca sezonu – 29. kwietnia 2018 już zapisał się w annałach szwedzkiego futbolu jako dzień, w którym czterdziestotysięczne miasteczko w Laponii stało się siedzibą najlepszego klubu piłkarskiego w kraju.

******

Historyczne chwile przeżywały dziś nie tylko piłkarki z Piteå, ale również ich koleżanki z Kalmar. Zwyciężając w Vittsjö, skazywany przez wielu na pewną degradację beniaminek zapisał bowiem na swoim koncie pierwsze w tym sezonie punkty, opuszczając niejako przy okazji strefę spadkową. Akcja, która przesądziła o losach spotkania miała miejsce w 72. minucie. Wszystko rozpoczęło się od długiego podania Elsy Karlsson, następnie szkocką bramkarkę Shannon Lynn próbowała pokonać Aivi Luik, aż wreszcie futbolówka trafiła pod nogi Shade Pratt i to ona – przy zdecydowanie zbyt biernej postawie obrończyń Vittsjö – uszczęśliwiła skromną grupkę kibiców z Kalmar. Przez większą część meczu to gospodynie były stroną przeważającą, ale podobnie jak tydzień temu w meczu przeciwko Linköping, fortuna znów im nie sprzyjała. W pierwszym kwadransie drugiej połowy, w odstępie zaledwie kilkudziesięciu sekund, poprzeczkę bramki strzeżonej przez Tove Enblom obijały kolejno Hannah Wilkinson oraz Michelle De Jongh.

Planowe zwycięstwo odniosły natomiast podopieczne Marcusa Lantza, choć dość niespodziewanie defensywa Limhamn Bunkeflo trzymała się dzielnie aż do 48. minuty. Wtedy jednak właściwy sobie tryb włączyła Christen Press i piłkarki z Malmö mogły właściwie zapomnieć o wywiezieniu z Valhalli jakiejkolwiek znaczącej zdobyczy. Do dwóch goli Amerykanki jedno trafienie dołożyła także Elin Rubensson, pewnie egzekwując wywalczony przez Emmę Koivisto rzut karny, a gościom na pocieszenie pozostał ładny gol honorowy autorstwa Mii Persson.

Komplet niedzielnych wyników:

1

2

3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s