Jedenastka sezonu 2017

toty

Sezon zakończony, medale i nagrody rozdane, ale rok 2017 w szwedzkiej piłce ligowej nie może zostać oficjalnie zamknięty bez ogłoszenia nazwisk jedenastu najlepszych piłkarek biegających w ostatnich miesiącach po murawach Damallsvenskan. Konkurencja, jak to zazwyczaj w naszej lidze bywa, była oczywiście spora, ale koniec końców przemówiły liczby i to właśnie z ich pomocą udało się wyselekcjonować drużynę, która jest jednocześnie kwintesencją wszystkiego, z czego słynie szwedzka ekstraklasa. A przedstawia się ona tak:

Bramka: Shannon Lynn (Vittsjö) – w poprzednich latach połączenie szkockich bramkarek ze szwedzką ligą kończyło się z reguły piękną katastrofą. 32-letnia Lynn udowodniła jednak, że od każdej reguły jest wyjątek, a w północnej Skanii mogą się tylko zastanawiać dlaczego zawodniczka od czterech sezonów znajdująca się w kadrze Vittsjö aż tak długo musiała czekać na swoją prawdziwą szansę.

Środek obrony: Faith Ikidi (Piteå) oraz Therese Ivarsson (Kristianstad) – doświadczona Nigeryjka z Norrbotten poniżej pewnego poziomu nie schodzi od wielu lat i chyba nikogo nie dziwi fakt, że kierowana przez nią defensywa znów okazała się najbardziej szczelną w lidze. Zdecydowanie większą niespodzianką jest za to obecność w jedenastce roku defensorki Kristianstad, która ma za sobą zdecydowanie najlepszy sezon w karierze, co z pewnością ucieszyło nie tylko Elisabet Gunnarsdottir, ale także całkiem liczne grono fanów jej talentu.

Boki obrony: Ali Riley (Rosengård) oraz Mia Carlsson (Kristianstad) – jeśli u Ivarsson możemy mówić o wystrzale formy, to w przypadku Carlsson nastąpiła totalna jej eksplozja. Fenomenalna postawa w lidze sprawiła, że przekwalifikowana na lewą defensorkę piłkarka Kristianstad w brawurowym stylu powróciła po dłuższej przerwie do reprezentacji, ale mało kto zasłużył na powołanie tak, jak ona. Ze swoich zadań równie wyśmienicie wywiązywała się przez cały sezon najlepsza asystentka ligi Ali Riley, ale niestety do jej poziomu nie potrafiły dostosować się pozostałe obrończynie z Malmö.

Środek pomocy: Ella Masar (Rosengård), Elin Rubensson (Göteborg) oraz Katrin Schmidt (Djurgården) – historia Elli Masar z pewnością byłaby idealnym motywem przewodnim dla klasycznej, kalifornijskiej produkcji filmowej. 31-letnia Amerykanka przyjeżdżała do Damallsvenskan jako zawodniczka, z którą nie wiązano przesadnie wielkich nadziei, aby dwa lata później opuszczać szwedzką ligę jako jej absolutnie kluczowa postać. Równie wielkie znaczenie miała dla Göteborga postawa Elin Rubensson, która – jak na kapitankę przystało – niemal w pojedynkę przeprowadziła pogrążoną w kryzysie drużynę przez niespodziewany sztorm. Jeszcze jeden solidny rok zapisała na swoim koncie pochodząca z Westfalii Katrin Schmidt i kto wie, czy w poszukiwaniu idealnej defensywnej pomocniczki dla reprezentacji Peter Gerhardsson nie powinien zacząć częściej spoglądać w kierunku Sztokholmu.

Boki pomocy: Lieke Martens (Rosengård) oraz Fiona Brown (Eskilstuna) – relacja z niemal każdego wiosennego meczu Rosengård rozpoczynała się i kończyła na holenderskiej skrzydłowej. Wielki, futbolowy świat odkrył ją podczas lipcowego EURO, my mieliśmy ten przywilej, że jej umiejętnościami zachwycaliśmy się od wielu lat. Na nieco innym etapie kariery znajduje się na ten moment Fiona Brown, ale jej pierwszy sezon na szwedzkich boiskach w stu procentach potwierdził słowa Viktora Erikssona, że w jej osobie Damallsvenskan zyskała kolejną zawodniczkę o olbrzymich możliwościach.

Atak: Tabitha Chawinga (Kvarnsveden) – na jej temat zdążyliśmy napisać już chyba wszystko, więc teraz pozostaje jedynie życzyć powodzenia podczas chińskiego etapu kariery i oczekiwać na obiecany powrót, gdyż wiemy, że napastniczka z Malawi zawsze dotrzymuje słowa.

Jak widać, w jedenastce roku nie znalazła się choćby jedna piłkarka mistrzowskiego Linköping, co jest chyba ostatecznym dowodem na to, że piłka nożna to najbardziej zespołowy sport zespołowy. Błysk geniuszu pojedynczych zawodniczek jak najbardziej może pomóc wygrać mecz, ale mistrzostwo zawsze wygra najlepsza drużyna, a taką udało się zbudować Kimowi Björkegrenowi. Jeśli ktoś chciałby na przykład przekonać się, która z piłkarek LFC znalazła się najbliżej zestawienia, poniżej prezentuję szczegółowe klasyfikacje dla każdej pozycji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s