19. kolejka – zapowiedź

Dziś i jutro piłkarki Damallsvenskan rozegrają ostatnią kolejkę przed przerwą reprezentacyjną, ale możemy być pewni, że żadna z kadrowiczek nie będzie się w najbliższych godzinach oszczędzać. Każdy z dwunastu klubów gra bowiem o niezwykle wysoką stawkę, a czasu na odrabianie ewentualnych strat zostało coraz mniej. Wiedzą o tym przede wszystkim w Örebro, gdyż po niespodziewanej porażce przed tygodniem, sytuacja klubu z Behrn Areny stała się niemal dramatyczna. Potknięcie w starciu z Hammarby może skutkować tym, że drużyna, której barwy reprezentuje wiele byłych i obecnych reprezentantek Szwecji, stanie się głównym kandydatem do spadku. Co więcej, w otchłań Elitettan może zepchnąć ją zespół, który zdaniem wielu sam miał obecnie znajdować się na jej miejscu. Niebywała historia? Jak najbardziej, ale przy okazji doskonała wizytówka fenomenalnego sezonu w szwedzkiej piłce klubowej.

Równie istotne dla układu sił w dolnej połówce tabeli będą ponadto potyczki Djurgården z Vittsjö oraz Kvarnsveden z Limhamn Bunkeflo. Sztab medyczny z Borlänge dokonywał cudów, aby na ten bardzo ważny w kontekście całego sezonu mecz gotowa do gry była możliwie największa liczba piłkarek i wszystko wskazuje na to, że wysiłki te nie poszły na marne. Jeśli więc w obozie beniaminka z Malmö liczono na przykład na absencję sióstr Chawinga, to chyba najwyższy czas, aby nakreślić plan B na pojedynek z ekipą z Dalarny. W przeciwnym razie, zderzenie z afrykańskim tercetem Kvarnsveden może zakończyć się równie boleśnie, co w rundzie wiosennej. Innym klubem, który stanie przed szansą na zdobycie być może kluczowych w kontekście walki o utrzymanie punktów będzie Göteborg, ale Rosengård przyjedzie na Valhallę podbudowany nie tylko przełamaniem fatalnej passy meczów bez zwycięstwa, ale i odnalezieniem zagubionej podczas letniej przerwy skuteczności. Po serii słabszych występów, zespół z Malmö w końcu zaczął strzelać, a to z kolei nie jest dobrą informacją dla Stefana Rehna i jego podopiecznych.

Jeśli w Linköping chcą uniknąć nerwowej końcówki sezonu, to zwycięstwo na własnym boisku z Kristianstad jest obowiązkiem drużyny prowadzonej przez Kima Björkegrena. Goście ze Skanii przyjadą do Östergötland osłabieni brakiem Ogonny Ckukwudi, ale Piteå i Hammarby pokazały w ostatnich tygodniach, że wyjazdów na teren mistrza absolutnie nie należy się przesadnie obawiać. Linköping z jesieni 2017 to póki co mocno uśpiony tygrys, ale długo wyczekiwany powrót na ligowe boiska Portugalki Claudii Neto może okazać się dla obrończyń tytułu przysłowiowym światełkiem w tunelu. Meczem, który zamknie dziewiętnastą kolejkę, będzie starcie Piteå z Eskilstuną. Piłkarki Viktora Erikssona ponownie odwiedzą stadion, na którym przed dwoma laty pogrzebały szansę na wywalczenie sensacyjnego mistrzostwa kraju i choć tym razem stawką mogą okazać się “zaledwie” brązowe medale (w Szwecji nazywane popularnie małym srebrem), to możemy być pewni, że determinacji i woli walki nie zabraknie po obu stronach, a każde rozstrzygnięcie wydaje się na ten moment tak samo prawdopodobne.

omg19_1

omg19_2

omg19_3

omg19_4

omg19_5

omg19_6

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s