Kadra na Puchar Algarve

Kilka godzin temu poznaliśmy nazwiska zawodniczek, które w pierwszej dekadzie marca czeka wyjazd do Portugalii na turniej towarzyski o Puchar Algarve. Kadra powołana przez Pię Sundhage w zasadzie niewiele różni się od tej, z której nasza selekcjonerka korzystała podczas styczniowego zgrupowania w Hiszpanii, ale trudno było oczekiwać, że nagle i bez wyraźnego powodu będziemy świadkami jakiejś rewolucji. Najbardziej rzecz jasna rzuca się w oczy nieobecność Sofii Jakobsson, ale jak doskonale wiemy napastniczka Montpellier z powodu bardzo nieprzyjemnej kontuzji więzadeł z głowy ma nie tylko turniej w Algarve, ale także – a może przede wszystkim – mistrzostwa Europy. Uraz Jakobsson przytrafił się chyba w najgorszym możliwym momencie, wszak najlepsza strzelczyni francuskiej Division 1 w ostatnich tygodniach prezentowała tendencję zwyżkową i to nie tylko w klubie (gdzie bryluje od dłuższego czasu), ale także w reprezentacji. Sundhage zadecydowała ponadto, że na kolejne powołanie nieco dłużej poczeka niedawna debiutantka Katrin Schmidt, a także duet De Jongh – Spetsmark z Örebro. Największą niespodzianką jest oczywiście nieobecność tej pierwszej, gdyż wobec urazu Appelqvist wydawało się, że to właśnie pochodząca z Niemiec pomocniczka będzie jedną z podstawowych opcji do obsadzenia wakatu w drugiej linii. Do Portugalii nie pojedzie także powoływana w ostatnim półroczu regularnie jako trzecia bramkarka Emelie Lundberg.

Skoro było o nieobecnych, to warto przyjrzeć się również tym, które tym razem znalazły uznanie w oczach selekcjonerki. Po kilkumiesięcznej przerwie do reprezentacji wracają Lina Hurtig oraz Mimmi Larsson i chyba wszyscy jesteśmy niezwykle ciekawi ich postawy w marcowym turnieju. Ogłaszając kadrę Sundhage zastrzegła, że celem nadrzędnym zgrupowania na Algarve będzie doskonalenie i ulepszanie schematów ofensywnych, wobec czego obie wymienione powyżej piłkarki powinny mieć całkiem sporo okazji na zaprezentowanie swoich umiejętności jeśli tylko dostaną szansę na to, aby pokazać się na murawie w nieco większym wymiarze czasowym. W całkiem niedalekiej przeszłości Sundhage potrafiła bowiem powoływać do kadry zawodniczki z niewielkim doświadczeniem reprezentacyjnym tylko po to, aby ostatecznie albo wcale z nich nie skorzystać, albo robić to niezwykle oszczędnie. Powołania dla Gråhns oraz Glas potwierdzają, że to właśnie te piłkarki są obecnie – zdaniem sztabu szkoleniowego – bezpośrednim zapleczem wyjściowej jedenastki na bokach defensywy, a ich szanse na znalezienie się w kadrze na EURO zdają się rosnąć z miesiąca na miesiąc. Zaufanie selekcjonerki zyskały ponadto dwie piłkarki FC Rosengård – pomocniczka Hanna Folkesson, a także bramkarka Zecira Musovic. Pewnym zaskoczeniem może być tu szczególnie odważne postawienie na młodą golkiperkę, która na wiosnę będzie musiała stoczyć niezwykle ciężką batalię o miejsce między słupkami bramki FCR. Skoro na samym początku wspomnieliśmy o Mimmi Larsson, to warto zaznaczyć, że jest ona jedyną nową napastniczką w kadrze w porównaniu ze styczniowym obozem w Hiszpanii, a to z kolei oznacza, że na swoje pięć minut w reprezentacji poczekać musi brylująca na początku okresu przygotowawczego Marija Banusic. Na ten moment Sundhage wyżej ceni sobie bowiem sprawdzone już wcześniej wielokrotnie rozwiązania w postaci Schelin, Hammarlund, Schough czy Blackstenius.


Kadra na Puchar Algarve:

Bramkarki: Hilda Carlén (Piteå), Hedvig Lindahl (Chelsea), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Linköping), Emma Berglund (Rosengård), Magdalena Eriksson (Linköping), Nilla Fischer (Wolfsburg), Hanna Glas (Eskilstuna), Hanne Gråhns (Örebro), Jessica Samuelsson (Linköping), Linda Sembrant (Montpellier)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Manchester), Lisa Dahlkvist (Örebro), Hanna Folkesson (Rosengård), Lina Hurtig (Linköping), Fridolina Rolfö (Bayern), Elin Rubensson (Göteborg), Caroline Seger (Lyon)

Napastniczki: Stina Blackstenius (Montpellier), Pauline Hammarlund (Göteborg), Mimmi Larsson (Eskilstuna), Lotta Schelin (Rosengård), Olivia Schough (Eskilstuna)


Terminarz Pucharu Algarve:

1. marca: Szwecja – Australia (Albufeira)

3. marca: Szwecja – Chiny (Vila Real de Santo Antonio)

6. marca: Szwecja – Holandia (Lagos)

8. marca: mecz o miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Algarve (rywalki poznamy po zakończeniu fazy grupowej)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s