Krok po kroku, Piteå rewelacją roku

Choć rywalizacja Eskilstuny z Piteå odbywała się nieco w cieniu meczu w Linköping, to na Tunavallen także gra toczyła się o wysoką stawkę. Obie drużyny wciąż walczą bowiem o brązowy (lub – jak często nazywamy go w Szwecji – mały srebrny) medal i zwycięstwo nad bezpośrednimi konkurentkami byłoby w ich sytuacji nie do przecenienia. Przedmeczowymi faworytkami wydawały się być podopieczne Viktora Erikssona, ale ekipa z Norrland już niejednokrotnie pokazywała, że z przewidywań ekspertów robi sobie niewiele. Podobnie było i tym razem – choć to gospodynie niemal bez przerwy nacierały na bramkę Hildy Carlén, to Piteå po 23 minutach prowadziło 2-0, a oba gole dla gości strzeliła … niedoceniana swego czasu w Eskilstunie Felicia Karlsson. Można by rzec – klasyka gatunku.

Piłkarki United także nie należą jednak do takich, które przedwcześnie spuszczają głowy i jeszcze przed przerwą udało im się odrobić wszystkie straty. Oba gole dla Eskilstuny były zresztą przepięknej urody; najpierw w 35. minucie dośrodkowanie Anniki Svensson na bramkę (przy delikatnej pomocy Lövgren) zamieniła Logarzo, a tuż przed końcem pierwszej połowy Svensson już samodzielnie doprowadziła do remisu po akcji i centrze niezwykle aktywnej Schjelderup. Wszyscy spodziewali się, że po wznowieniu gry kolejne gole dla gospodyń są wyłącznie kwestią czasu, ale pomimo wielu okazji – także z gatunku tych naprawdę stuprocentowych – ani razu nie udało im się skierować futbolówki do siatki Hildy Carlén. Biorąc pod uwagę przebieg boiskowych wydarzeń, zawodniczki z Eskilstuny z pewnością zasłużyły w tym meczu na zwycięstwo, ale o to, że nie udało się go osiągnąć, pretensje mogą mieć jedynie do siebie. Jeśli jednak nie trafia się z pięciu metrów do pustej bramki – a takiej sztuki dokonała Frida Svensson – to trudno oczekiwać spektakularnych wyników. Swoje zrobiły za to piłkarki z Norrland, które zabrały ze sobą do Piteå bezcenny punkt i jeśli w najbliższą niedzielę pokonają na własnym boisku Kristianstad, to znajdą się o krok od dokonania czegoś naprawdę wielkiego.

******

Jeśli o starciu na Tunavallen pisaliśmy, że odbywał się w cieniu meczu na szczycie, to – zachowując konwencję – pojedynek Umeå z Djurgården pełnił w tym zestawie funkcję przystawki. Niestety, tym razem okazała się ona wyjątkowo ciężkostrawna i całe szczęście, że pyszny, dwudaniowy posiłek pozwolił nam szybko zapomnieć o mało ekskluzywnym początku uczty. Obie drużyny niby starały się coś wykreować, ale po zupełnie bezbarwnej pierwszej połowie i nieco lepszej drugiej, ostatecznie podzieliły się punktami. Wynik ten wydaje się być o tyle sprawiedliwy, że choć to ekipa ze Sztokholmu przeważała częściej znajdowała się w posiadaniu piłki, to gospodynie – za sprawą Liny Hurtig – były znacznie bliżej tego, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Ekipie z Umeå dodatkowo należał się także rzut karny, ale Laura Rapp nie zauważyła zagrania piłki ręką przez Petronellę Ekroth we własnej szesnastce. Była to już trzecia w obecnych rozgrywkach niepodyktowana jedenastka dla drużyny z Västerbotten.

Co bezbramkowy remis zmienia w sytuacji obu klubów? Na pewno mocno ogranicza szanse Djurgården na to, aby klub ze Sztokholmu został pierwszym w tym wieku beniaminkiem, który zakończy sezon na ligowym podium. Górna połówka cały czas wydaje się jednak wielce prawdopodobna, więc tak czy inaczej w stolicy raczej 5. listopada rozpaczać nie będą. W znacznie gorszym położeniu znajduje się za to Umeå. Wprawdzie jeden punkt pozwolił drużynie Daniela Doverlinda przekazać czerwoną latarnię w godne ręce Mallbacken, ale do opuszczenia strefy spadkowej wciąż brakuje dwóch oczek. Wydaje się, że kluczowe w perspektywie walki o ligowy byt będą dla siedmiokrotnych mistrzyń Szwecji wyjazdy do Sunne oraz Kristianstad. Dwa zwycięstwa powinny zagwarantować utrzymanie.