19. kolejka – zapowiedź

Najbliższy weekend to oczywiście przede wszystkim mecz sezonu, który 9. października o godzinie 16:00 rozpocznie się na Arenie Linköping. Pojedynek dwóch niepokonanych drużyn zasługuje jednak na to, aby poświęcić mu znacznie więcej miejsca, w związku z czym póki co przyjrzymy się temu, co będzie się działo na pozostałych boiskach. Tam również powinno być interesująco i to nie tylko w pierwszej lidze.

Zacznijmy zatem od Eskilstuny, która wciąż dochodzi do siebie po niezwykle udanym pucharowym debiucie. W niedzielę, grające tym razem wyjątkowo w różowych strojach (jest to element kampanii dotyczącej profilaktyki raka piersi) piłkarki United podejmą na Tunavallen Piteå i ewentualny zwycięzca tej potyczki znajdzie się na prostej drodze, aby zakończyć sezon na trzecim miejscu w tabeli, co dla obu zainteresowanych klubów byłoby nie lada sukcesem. Faworytek “małego finału” należy z pewnością upatrywać w drużynie Viktora Erikssona, choć rewelacja ligi z Norrland także ma swoje argumenty i na Tunavallen postara się zrobić z nich najlepszy możliwy użytek.

Nie zapominajmy, iż zarówno Eskilstuna, jak i Piteå mają w końcówce sezonu niezwykle trudny terminarz, więc szans na brązowe medale nie straciły jeszcze piłkarki beniaminka ze Sztokholmu. Drużyna prowadzona przez Yvonne Ekroth jest kolejną, która zamiast walczyć o ligowy byt, bije się o znacznie poważniejsze cele, ale aby zachować szanse na medalowy finisz, zawodniczki Djurgården muszą bezwarunkowo postarać się o przywiezienie kompletu punktów z Umeå. W teorii wydaje się, że Schmidt, Jalkerud i reszta ekipy ze stolicy powinna bez większych problemów poradzić sobie z czerwoną latarnią ligi, ale na murawie nie będzie to już takie oczywiste. Gospodynie sa w pełni świadome, iż grają o najwyższą możliwą stawkę, a każda kolejna porażka może oznaczać spadek w otchłań Elitettan.

Ani Örebro, ani Göteborg, nawet w przypadku fenomenalnej końcówki i tak nie będą mogły zaliczyć obecnego sezonu do udanych, ale być może właśnie to sprawi, iż na Behrn Arenie obejrzymy niezwykle interesujące widowisko. Na boisko wyjdą bowiem dwadzieścia dwie piłkarki, z których każda będzie miała niezwykle dużo do udowodnienia, a to – przy nieco mniejszej niż w wielu innych spotkaniach ligowych presji – zazwyczaj jest gwarantem sporych emocji. Nawet jeśli do gry w pełnym wymiarze gotowa będzie Hammarlund, nieco większe szanse na zgarnięcie pierwszego tej jesieni kompletu punktów należy przyznać Örebro, choć z drugiej strony obie ekipy w ostatnich tygodniach lubią “odpalać” w najmniej spodziewanych momentach.

Na Vilans IP, miejscowe piłkarki zagrają niezwykle ważny w kontekście walki o pierwszoligowy byt mecz z lokalnym rywalem. Zwycięstwo w derbach Skanii bardzo przybliżyłoby drużynę islandzkiej trenerki Elisabet Gunnarsdottir do pozostania w Damallsvenskan na kolejny sezon, ale możemy być pewni, iż zawodniczki z Vittsjö podejdą do rywalizacji niezwykle poważnie. Tym bardziej, że ekipa ze wsi nieopodal Hässleholm w Kristianstad nie wygrała jeszcze nigdy. Czyżby tegoroczne podejście do odczarowania naturalnej murawy na Vilans IP miało okazać się skuteczne?

W Sunne chyba zdają sobie sprawę, że jedynie cud jest w stanie uratować pierwszą ligę dla Värmland. Nawet ewentualne zwycięstwo w Dalarnie – wobec czekających piłkarki Mallbacken pojedynków z Rosengård oraz Linköping – nie gwarantowałoby jeszcze niczego konkretnego, a przecież musimy pamiętać, że o jakąkolwiek zdobycz na Ljungbergsplanen wcale nie musi być łatwiej. Chawinga, Weimer i Addo znajdują się obecnie w takiej dyspozycji, że byłyby w stanie rzucić wyzwanie największym tuzom szwedzkiej piłki, a pokonanie bezbarwnego ostatnio Mallbacken jawi się wręcz jak obowiązek.

Wiele emocji przyniosą także potyczki w niższych ligach. Po wrześniowej zadyszce, na właściwe tory powróciła ekipa Limhamn Bunkeflo, która wygrywając w Östersundzie może już na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zapewnić sobie pierwszy w historii klubu awans do ekstraklasy. Sylwetkę LB07 przybliżaliśmy już w przerwie letniej, więc jeśli ktoś ma ochotę sprawdzić, czy w najbliższym sezonie Sabrina Viguier będzie miała okazję zagrać przeciwko Lotcie Schelin obejrzymy w Damallsvenskan derby Malmö, koniecznie musi w niedzielę zajrzeć na Jämtkraft Arenę. Ciekawie będzie także na trzecim poziomie rozgrywkowym, gdzie wiele uznanych firm wciąż walczy o powrót na szczebel centralny. Które z nich wygrają sobie prawo do tego, aby na dobre rozpocząć ponowną drogę na szczyt?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s