Nasz rywal – Niemcy

Jeśli ktoś powie, że centralną postacią niemieckiej reprezentacji podczas tegorocznych Igrzysk jest Silvia Neid, to … specjalnie nie minie się z prawdą. Turniej w Brazylii jest bowiem ostatnim, podczas którego charyzmatyczna selekcjonerka sprawuje pieczę nad drużyną dwukrotnych mistrzyń świata. Złoto olimpijskie wciąż pozostaje jedynym poważnym trofeum, którego prowadzonej przez Neid kadrze nie udało się jeszcze wywalczyć, więc gdyby w piątkowe popołudnie to Niemki opuszczały stadion w Rio de Janeiro jako zwyciężczynie, możemy być pewni, że to właśnie trenerka będzie w swoim kraju jedną z głównych bohaterek i to niezależnie od tego, która z piłkarek ostatecznie przesądziłaby o tytule.

W przeciwieństwie do Pii Sundhage, Silvia Neid w przeszłości niejednokrotnie potrafiła zaskoczyć powołaniami, ale podczas turnieju w Rio niemiecka selekcjonerka zdecydowała się przesadnie nie eksperymentować. Kadra aktualnych mistrzyń Europy oparta jest o zawodniczki sprawdzone w ważnych bojach, a dla niektórych z nich (podobnie zresztą jak dla samej Neid) tegoroczne Igrzyska są jedną z ostatnich szans na wywalczenie medalu na wielkiej imprezie. Taką piłkarką jest chociażby dość niespodziewanie krocząca po tytuł królowej strzelczyń, a niewykluczone, że i MVP całego turnieju Melanie Behringer. Trzydziestoletnia pomocniczka monachijskiego Bayernu niezwykle skutecznie wykonuje stałe fragmenty gry, ale na nieszczęście dla rywalek nie jest to jej jedyny atut, o czym w spotkaniu ćwierćfinałowym jednoznacznie przekonały się Chinki. Druga linia to w ogóle zdecydowanie najsilniejsza i najbardziej kreatywna formacja Die Mannschaft. Tworzą ją przecież tak znakomite piłkarki, jak chociażby wciąż młoda, ale już niezwykle dojrzała Sara Däbritz, słusznie uważana za jedną z najlepszych defensywnych pomocniczek świata Lena Goeßling, czy też obdarzona ponadprzeciętnym talentem, choć tradycyjnie narzekająca na problemy ze zdrowiem Dzsenifer Marozsan. Równie solidnie prezentuje się niemiecki atak, a fakt, że Popp, Mittag czy Islacker na turnieju w Brazylii póki co nie zachwycały skutecznością może paradoksalnie okazać się dla nas fatalną informacją. Wszak tej klasy ekspertki od zdobywania goli nie mogą wiecznie pudłować.

Znacznie mnie okazale prezentuje się niemiecka defensywa, w której być może po raz pierwszy w historii jest zdecydowanie więcej znaków zapytania niż pewnych punktów. Kreowana na następczynię Rottenberg i Angerer bramkarka Wolfsburga Almuth Schult zagrała bardzo dobry mecz w półfinale przeciwko Kanadzie, ale jej podstawowym problemem pozostaje brak stabilizacji formy na oczekiwanym poziomie. Formacja defensywna w reprezentacji Niemiec to klasyczna mieszanka rutyny z młodością, ale ani doświadczona para stoperek Bartusiak – Krahn, ani znacznie od nich młodsze, grające na bokach obrony Maier i Kemme trudno nazwać zawodniczkami klasy światowej. W fazie pucharowej Igrzysk Niemki jak dotychczas nie straciły jeszcze gola, ale nie od dziś wiemy, że szczególnie środkowe defensorki z kadry Silvii Neid potrafią w najmniej spodziewanym momencie popełnić całkowicie niewytłumaczalny błąd. Być może w piątek to właśnie takie zagranie przesądzi sprawę złotych medali, choć oczywiście wolelibyśmy, aby decydująca okazała się składna akcja reprezentacji Szwecji.


Bilans meczów z Niemcami: 25 meczów; 7 zwycięstw, 18 porażek; bramki 31-47

Ostatnie mecze Niemiec: Kanada [n] 2-0, Chiny [n] 1-0, Kanada [n] 1-2, Australia [n] 2-2, Zimbabwe [n] 6-1

Ciekawostka: Reprezentantki Szwecji aż dziewięciokrotnie spotykały się z Niemkami w fazie pucharowej wielkich turniejów. Bilans bezpośrednich pojedynków jest niestety zdecydowanie korzystny dla rywalek, które rozstrzygnęły na swoją korzyść aż osiem z nich. Jedyne zwycięstwo naszych piłkarek miało miejsce dokładnie ćwierć wieku temu. W meczu o trzecie miejsce rozgrywanego w Chinach mundialu Szwecja zwyciężyła 4-0, a autorką jednego z goli była Pia Sundhage. Znajdująca się wówczas w kadrze Niemiec Silvia Neid przesiedziała tamto spotkanie na ławce rezerwowych.

753416_w2

Fot. Getty Images

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s