Rozsądek w Kalmar, chaos w Umeå

Jeśli w najbliższych godzinach nie wydarzy się nic nieprzewidywanego, to wyjściowa jedenastka reprezentacji Szwecji na dzisiejszy mecz z Japonią prezentować się będzie następująco: Lindahl – Samuelsson, Fischer, Sembrant, Andersson – Seger, Dahlkvist, Rubensson – Jakobsson, Rolfö – Blackstenius. Czy wybór Pii Sundhage można nazwać zaskakującym? Bardziej trafne byłoby chyba stwierdzenie, że jest on wynikiem dokonanej podczas kilkudniowego zgrupowania analizy aktualnej dyspozycji niektórych zawodniczek.

Umieszczając Pauline Hammarlund zaledwie na liście rezerwowej, Sundhage wysłała jasny sygnał, że rola klasycznej dziewiątki przypadnie komuś z dwójki Schelin – Blackstenius. O tym, że najlepsza snajperka w historii szwedzkiej kadry nie znajduje się obecnie w najwyższej dyspozycji głośno mówiła nawet Therese Sjögran, więc fakt, iż to napastniczka Linköping otrzyma szansę od pierwszej minuty, nie powinien nikogo specjalnie dziwić. Blackstenius, która zanotowała fenomenalny początek sezonu (w szczytowej formie znajdowała się chyba w meczu przeciwko Słowacji) w ostatnich tygodniach miała spore problemy ze skutecznością, ale na szczęście nie odbiły się one na kondycji psychicznej zawodniczki, która niezmiennie wyraża nadzieję, iż turniej w Rio będzie dla niej tym przełomowym. Dobry występ przeciwko Japonii mógłby z pewnością jedynie utwierdzić ją w takim przekonaniu.

Podczas zgrupowania mogło się wydawać, że do gry w wyjściowej jedenastce szykowana jest Kosovare Asllani, ale na ostatniej prostej jej miejsce zajęła Elin Rubensson. Taki wybór niesie za sobą dwie dość istotne informacje. Po pierwsze, ze zdrowiem piłkarki Göteborga, która jeszcze kilka dni temu trenowała indywidualnie, jest już wszystko w porządku. Po drugie, przeciwko Japonii Sundhage zdecydowała się na wariant nieco bardziej ostrożny niż pierwotnie zakładano. Możemy być jednak pewni, że niezależnie od wyniku zawodniczka Manchesteru i tak pojawi się na boisku, niewykluczone, że zmieniając właśnie jedną z środkowych pomocniczek o nieco bardziej defensywnych inklinacjach. Obok Asllani miejsce na ławce rezerwowych zajmie także między innymi Magdalena Ericsson, która podczas zgrupowania była bezwzględnie jedną z najbardziej zapracowanych piłkarek. Sztab szkoleniowy najwyraźniej wyszedł jednak z założenia, że niektóre zagrania szerszej publiczności lepiej będzie zaprezentować dopiero w sierpniu.

******

W ostatnich latach letnia przerwa w rozgrywkach przebiega w Umeå pod znakiem chaosu. Nie inaczej jest także i w tym roku, choć wyjątkowo nie chodzi akurat o utratę finansowej płynności i groźbę postawienia klubu w stan likwidacji. Tym razem zamieszanie dotyczy niespodziewanej i zdaniem wielu nieuzasadnionej roszady na stanowisku trenerki zespołu. Oficjalnym powodem pożegnania się z Marią Bergkvist jest słaba postawa drużyny w rundzie wiosennej, ale sama zainteresowana w liście otwartym w dość ostrych słowach skrytykowała sposób przekazania wspomnianej informacji (za pomocą mediów), a także ujawniła treść toczonych niemal od początku obecnego sezonu zakulisowych rozmów, które – delikatnie mówiąc – nie przedstawiają Anderza Anderssona w pozytywnym świetle. Co ciekawe, oficjalne stanowisko zajęło w tej sprawie również osiem piłkarek Umeå, które jednomyślnie stanęły po stronie Bergkvist, a swoją przyszłość w klubie uzależniły od dalszego rozwoju wypadków. Niestety, wszystko wskazuje na to, że na finał całej sprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale kto wie, czy o ekstraklasowej przyszłości niezwykle zasłużonego klubu z Västerbotten zadecydują nie jesienne mecze, a najbliższe tygodnie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s